fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sociálnej poisťovni sa za osem mesiacov darilo, príjmy mala medziročne vyššie o 637 miliónov eur

Vyššie príjmy poisťovňa vykázala aj oproti osemmesačnému plánu, a to o 381,1 milióna eur.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.10.2022 (Webnoviny.sk) – Sociálnej poisťovni sa za osem mesiacov tohto roka darilo. Jej celkové príjmy bez zohľadnenia finančnej pomoci od štátu dosiahli takmer 6,48 miliardy eur, medziročne tak boli vyššie takmer o 637 miliónov eur.

Vyššie príjmy poisťovňa vykázala aj oproti osemmesačnému plánu, a to o 381,1 milióna eur. Kým vlani jej štát v januári až auguste pomohol sumou 600 miliónov eur, v januári až auguste tohto roka poisťovňa zo štátneho rozpočtu dostala 103,5 miliónov eur.

Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až august tohto roka.

Zaplatenie odplaty

Od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov či samostatne zárobkovo činných osôb poisťovňa vybrala 5,85 miliardy eur, čo je v porovnaní s januárom až augustom vlaňajška o 425,6 milióna eur viac.

Príjmy poisťovne z dlžného poistného za január až august tohto roka predstavovali 332,5 milióna eur. Medziročne je to viac o 206,8 milióna eur.

„Uvedené je spôsobené najmä zaplatením odplaty za postúpenú pohľadávku v auguste 2022 v sume 198,6 milióna eur spoločnosťou Debitum, a. s.,” uvádza sa v správe o hospodárení poisťovne. Príjmy poisťovne z poistného od štátu za osem mesiacov tohto roka tvorili 251,6 milióna eur a príjmy zo sankcií 8,7 milióna eur.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku vzrástol vlani import aj export tovaru, najviac sme dovážali z Nemecka či Ruska

Osemmesačný plán

Výdavky poisťovne za január až august tohto roka predstavovali takmer 6,42 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka stúpli o 73,1 milióna eur, v porovnaní s osemmesačným plánom však boli nižšie o 48,5 milióna eur.

Poisťovňa tak mala na účtoch ku koncu augusta tohto roka 895,8 milióna eur, keďže z minulého roka si preniesla prebytok v sume 845,9 milióna eur.

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za osem mesiacov tohto roka medziročne vzrástli takmer o 180 miliónov eur na 5,5 miliardy eur. Výdavky na výplatu nemocenských dávok, naopak, medziročne klesli o 72,1 milióna eur na 695,7 milióna eur. Medziročný pokles o 36 miliónov eur zaznamenali výdavky na vyplácanie dávok v nezamestnanosti, keď za osem mesiacov tohto roka predstavovali 174,1 milióna eur.

Viac k témam: Dôchodky, Nemocenské dávky, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálnej poisťovni sa za osem mesiacov darilo, príjmy mala medziročne vyššie o 637 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií