fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nová štúdia epidemiológov: Bez vakcíny bude pokračovať sociálny dištanc až do roku 2022

Sociálny dištanc podľa novej štúdie epidemiológov zrejme potrvá do roku 2022. Dôvodom je zatiaľ neexistujúca vakcína.

Máte tip? napíšte nám mailom

Sociálny dištanc hrá v poslednej úlohe dôležitú rolu v boji proti šíreniu pandémie. Počet nakazených pacientov na koronavírus stúpa nielen v našej krajine, ale aj v štátoch po celom svete. Najviac postihnutými krajinami v Európe sú Taliansko a Španielsko, no zo všetkých krajín je na tom najhoršie Amerika. Vlády krajín postihnutých pandémiou vyzvali obyvateľov, aby zostali doma. Navyše, vyhlásili mimoriadnu situáciu, ktorá sa týkala pozatvárania škôl, obchodných centier, kín, divadiel, no predovšetkým zakázali ľuďom, aby sa zhromažďovali.

Uvoľňujú blokády, no koronavírus neslabne

Prvá krajina, ktorá uvoľnila blokády zavedené po vypuknutí pandémie nového koronavírusu je Rakúsko. Približne pred štyrmi týždňami sa v krajine zatvorili školy, reštaurácie, divadlá aj obchody, ktoré nepredávajú tzv. nevyhnutné produkty, a zakázalo aj zhromažďovanie sa. Vláda povedala verejnosti, aby zostala doma a pracovala na diaľku, ak je to možné.

Otváranie obchodov bude v Rakúsku podľa kancelára pokračovať. Od 1. mája by mali byť otvorené aj obchodné centrá, väčšie obchody a kaderníctva. Kurz povedal, že aj reštaurácie a hotely sa budú môcť od polovice mája postupne otvárať. No zároveň blokáda rakúskej ekonomiky zostáva v platnosti do konca apríla.

Prečítajte si tiež:
Núdzový stav by mal skončiť v polovici júna. Čo to znamená?

Rakúsko počas tohto týždňa začalo otvárať tisíce obchodov, vrátane záhradných centier, obchodov s náradím, farbami či obchodov na vylepšenie domácnosti. Svetová zdravotnícka organizácia však tvrdí, že ešte stále nemáme nič vyhraté a v krajinách by stále mali platiť prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia. Navyše, epidemiológovia zverejnili novú štúdiu, ktorá hovorí o tom, že bez vakcíny na koronavírus bude sociálny dištanc trvať do roku 2022.  

Juhokórejskí experti sú znepokojení opätovnými prípadmi nákazy. Počet ľudí, ktorí boli po zotavení znova testovaní vzrástol na 140.

Sociálny dištanc zrejme potrvá

Sociálny dištanc zrejme bude trvať do roku 2022. Zdroj: Getty Images

“Svet potrebuje vakcínu, v prípade HIV alebo tuberkulózy nie je ľudské telo schopné poraziť chorobu bez pomoci. V prípade COVID 19 stále dúfame, že ľudia budú imúnni voči opätovnej nákaze. Vakcína je ale naďalej potrebná,” povedal riaditeľ Medzinárodného vakcínového inštitútu Jerome Kim.

Vedci v Thajsku dokonca informovali o prvom prípade nákazy z tela zosnulého. Vedci z Harvardu skúmali, ako sa bude pandémia vyvíjať po uvoľnení prísnych opatrení. Použili na to počítačové simulácie. Podľa vedcov bude priebeh pandémie závisieť aj od toho, či sa bude šírenie vírusu meniť vplyvom ročných období a akú imunitu si vybudujú ľudia, ktorí nákazu prekonajú.

Prečítajte si tiež:
Špeciálne vycvičené psy dokážu vystopovať človeka s COVID-19

Ak podľa vedcov platí, že vírus sa šíri skôr v chladnejšom než teplejšom období, jeho výskyt vo svete by sa objavoval po vlnách podobne ako sezónna chrípka. Experti preto odporúčili, že sociálny dištanc by bolo dobré zachovať až do roku 2022.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií