fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rakúsko ako prvá krajina v EÚ otvára tisíce obchodov

Rakúsko tak ako prvá krajina v Európe uvoľňuje blokády zavedené po vypuknutí pandémie nového koronavírusu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Kým situácia s pandémiou koronavírusu sa v Číne upokojila, v Európe je ešte stále veľkou hrozbou. Viaceré krajiny prijali už po potvrdení prvých prípadov prísne bezpečnostné opatrenia. Súviseli najmä so zatvorením hraníc, obchodov, škôl či so zákazom zhromažďovania sa.

Rakúsko otvára menšie obchody

Prvá krajina, ktorá uvoľňuje blokády zavedené po vypuknutí pandémie nového koronavírusu je Rakúsko. Približne pred štyrmi týždňami sa v krajine zatvorili školy, reštaurácie, divadlá aj obchody, ktoré nepredávajú tzv. nevyhnutné produkty, a zakázalo aj zhromažďovanie sa. Vláda povedala verejnosti, aby zostala doma a pracovala na diaľku, ak je to možné.

Aj napriek tomu, že je situácia v Rakúsku oveľa lepšia, než v Taliansku či Španielsku, v porovnaní so Slovenskom je na tom horšie. Rakúsko zaznamenalo doposiaľ 368 úmrtí na ochorenie COVID-19. Denný nárast potvrdených prípadov v percentuálnom vyjadrení dosahuje nízke jednociferné čísla a hospitalizácie sa stabilizovali. Oproti iným krajinám sa však Rakúsko rozhodlo, že niektoré prísne opatrenia prehodnotí najmä kvôli ekonomike v krajine.

V Rakúsku opäť otvárajú obchody. Zdroj: TASR

Z ekonomického hľadiska chceme z tejto krízy vyjsť čo najrýchlejšie a bojovať za každé pracovné miesto v Rakúsku,” uviedol v sobotu v otvorenom liste kancelár Sebastian Kurz.

Záhradné centrá, či obchody s náradím a farbami

Oddnes sú v Rakúsku otvorené menšie obchody, vrátane záhradných centier, obchodov s náradím, farbami či obchodov na vylepšenie domácnosti.

Prečítajte si tiež:
Zverejnili prvé čísla z testovania na Orave a v Bardejove. Každý 30 človek má koronavírus!

Otváranie obchodov bude v Rakúsku podľa kancelára pokračovať. Od 1. mája by mali byť otvorené aj obchodné centrá, väčšie obchody a kaderníctva. Kurz povedal, že aj reštaurácie a hotely sa budú môcť od polovice mája postupne otvárať. No zároveň blokáda rakúskej ekonomiky zostáva v platnosti do konca apríla.

“Som si jednoducho stopercentne istý, že sme urobili správnu vec a robíme správnu vec,” uviedol Kurz v rozhovore pre sobotné vydanie novín Kurier.

V ten istý deň povedal v rozhlasovej stanici ORF, že Rakúsko ešte krízu neprekonalo a nebezpečenstvo stále existuje. Rakúsky kancelár vyzval verejnosť, aby zostala v izolácii a dodržiavala tzv. sociálny dištanc.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií