fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Špeciálna lunárna noc presne na Halloween. Na oblohe bude Modrý mesiac

Nasledujúci spln mesiaca, ktorý pripadne presne na populárny sviatok Halloween, bude špeciálny z viacerých dôvodov. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Tohtoročný októbrový spln je výnimočný z viacerých aspektov. Jedným z nich je fakt, že spln mesiaca pripadne presne na haloweenskú noc.

V túto magickú noc sa stierajú hranice medzi živými a mŕtvymi a otvára sa pomyselná brána medzi obomi svetmi. Naši pozostalí tak môžu na jeden deň v roku byť k nám a aj my k nim bližšie.

Americký populárny sviatok Halloween sa najčastejšie na rôznych obrázkoch uvádza so splnom v pozadí. Táto lunárna udalosť v skutočnosti len veľmi málokedy pripadne presne na noc 31. októbra tak, ako to je práve tento rok.

Ďalšou zaujímavosťou je, že blížiaci sa spln je druhým splnom v mesiaci október. Prvý spln nastal 1. októbra a druhý spln v mesiaci bude práve v sobotu 31. októbra. Takýto druhý spln v poradí sa nazýva Modrý spln.

Modrý spln v našich zemepisných šírkach nastáva presne v sobotu 31. októbra o 15.49 hod.

Rovnako aj dva splny v jednom mesiaci vôbec nie sú bežné. Najbližšie dva splny v jednom kalendárnom mesiaci nastanú až o tri roky, konkrétne v auguste v roku 2023.

Prečítajte si tiež:
Týchto 11 známych celebrít bolo obeťami znásilnení. Budete prekvapení, kto všetko si prešiel týmito nepríjemnými skúsenosťami
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií