fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svieťme ekologicky, ekonomicky, bezpečne a zdravo

Prečo si vybrať 24V osvetlenie a nie 230V?

Máte tip? napíšte nám mailom

24.10.2022 (Webnoviny.sk) –

1. Prečo si vybrať 24V osvetlenie a nie 230V?

Náš koncept osvetlenia sa zrodil pri realizácii vlastného Smart Home LOXONE. Jednoznačne v pomere cena/výkon zvíťazilo DC 24V riešenie. V tej dobe som ešte nerozmýšľal nad DUALWHITE osvetlením, ale vedel som, že chcem ovládať a stmievať všetko osvetlenie. Keď som z vtedy dostupných komponentov vyberal, jednoznačne dostal prednosť stmievač za 70 eur na 4 okruhy oproti 400-eurovému stmievaču na 230V. Keď to zjednoduším, na 20 svetelných okruhov potrebujem okolo 600 až 800 eur pri DC 24V a 2000 eur pri 230V a naviac neumožňuje také nastavenie aké je možné pri nízkom napätí.

2. Aké produkty ponúka vaša spoločnosť a v čom sa líšia od bežne ponúkaných produktov?

V ponuke dnes máme zhruba 150 sériovo vyrábaných produktov a desiatky produktov vyrábaných na zákazku. Hlavným rozdielom je DC 24V napájanie, PWM stmievanie a široká rada DUALWHITE produktov. Kombináciou rôznych druhov svetelných zdrojov dosiahne užívateľ jednotnú chromatickosť pri použití rôznych typov svietidiel.

3. Aké možnosti osvetlenia ponúka vaša spoločnosť (aké produkty)?

Všetky produkty sú stavané na LED technológii. Menovite sú to žiarovky, bodové svietidlá, panely, LED pásy, prisadené a závesné svietidlá, koľajnicové osvetlenie, LED profilové riešenie KLUŚ, systém napínaných stropov a stien Clipso®.

Prečítajte si tiež:
Súdy sa od začiatku vojny na Ukrajine zaoberajú aj právami ukrajinských detí či žalobami v azylových veciach

4. Ponúkate poradenskú činnosť pri výbere osvetlenia? Predsa len bežný človek si asi nevie vybrať to správne osvetlenie, pokiaľ sa tým nezaoberá.

Áno, veľmi radi poradíme s výberom osvetlenia podľa požiadaviek zákazníka.

5. Podľa čoho si vyberať správnu farbu osvetlenia?

Farbu (chromatickosť) osvetlenia by mal klient zvoliť podľa účelu použitia, na akú činnosť sa daná miestnosť, priestor bude využívať. A samozrejme podľa projektu, či sa jedná o domácnosť, priemysel, verejné osvetlenie.

6. Môže mať vhodný výber osvetlenia vplyv na výkonnosť či zdravie človeka?

Áno, k dispozícií je množstvo štúdií venujúcich sa vplyvu umelého osvetlenia na organizmus človeka. Našou snahou je vyrábať osvetlenie s ohľadom na výsledky týchto štúdií.

7. Ako “svieti” populácia na Slovensku?

Všeobecne svieti nevhodne. Je to spôsobené nedostatočnou edukáciou a uprednostnením “pekného” pred potrebným alebo vhodným. V praxi sa bežne stretávame s inštaláciou nového pouličného osvetlenia s teplotou nad 5000K, pričom táto teplota svetla nie je vhodná na pouličné osvetlenie.

8. Je záujem o vaše produkty aj v zahraničí?

Áno, záujem o naše produkty bol spočiatku v Českej republike, ešte v roku 2020. V ďalšom roku sme sa postupne dostali na trh v Beneluxe a v roku 2022 pokračujeme v raste do Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Poľska a Chorvátska.

Prečítajte si tiež:
Korčok vzdal úctu obetiam rómskeho holokaustu, tragédia bola u nás podľa ministra dlhé roky zabudnutá

9. Ako ovplyvnila vaše hospodárske výsledky pandémia a konflikt na Ukrajine?

Neustále stúpajúce ceny energií a stavebných materiálov tlačia investorov k čoraz väčším kompromisom počas výstavby. Spomaľuje sa stavebný “boom” v oblasti rezidenčnej výstavby, kde náš produkt takpovediac “najviac zapadá”. Tlak na znižovanie nákladov je citeľný a osvetlenie prichádza na radu medzi poslednými etapami, kedy už pôvodný rozpočet nemusí dostačovať. Napriek nepriaznivej situácií konzultujeme čoraz viac nových projektov, ktoré zohľadňujú osvetlenie nielen z dizajnového, ale hlavne funkčného hľadiska. Preto v MINALOX-e veríme v “osvietené zajtrajšky”.

Michal Švec, https://minalox.sk/

Informačný servis

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií