fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Taliansko čakajú predčasné voľby, prezident Mattarella nevidel inú možnosť a rozpustil parlament

Päťročné volebné obdobie parlamentu sa malo skončiť v marci 2023.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.7.2022 (Webnoviny.sk) – Taliansky prezident Sergio Mattarella vo štvrtok rozpustil parlament, čím pripravil pôdu pre predčasné voľby po odstúpení premiéra Maria Draghiho. Zároveň poznamenal, že nové voľby sa musia podľa talianskej ústavy konať do 70 dní.

Mattarella povedal, že k tomuto kroku pristúpil, pretože nedostatočná podpora pre Draghiho naznačila, že neexistuje „žiadna možnosť“ vytvorenia ďalšej vlády, ktorá by mohla mať podporu väčšiny zákonodarcov.

Päťročné volebné obdobie parlamentu sa malo skončiť v marci 2023.

V stredajšom hlasovaní o dôvere v Senáte krajiny Draghi obstál, ale šlo o prázdne víťazstvo, keďže hlasovanie bojkotovali traja z jeho kľúčových koaličných spojencov, a to populistické Hnutie piatich hviezd, konzervatívna strana Forza Italia a pravicová Liga. Pod vplyvom toho Draghi vo štvrtok rezignoval.

Viac k témam: Predčasné voľby, Rozpustenie parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliansko čakajú predčasné voľby, prezident Mattarella nevidel inú možnosť a rozpustil parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií