fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neurológovia radia: presne táto pieseň vám zníži stres o 65 %

Máte tip? napíšte nám mailom

Veda má v otázke zvládania napätia jasno a hovorí ÁNO relaxačným skladbám. Ale nie hocijakým.

O uvoľňovaní napätia sa napísalo už bezpočet článkov. Pri problémoch v práci, v škole, po vypočutí Ficovej tlačovky alebo v našich osobných životoch máme na výber viacero techník, tipov a trikov, ktorými si vieme upokojiť nervy. Zvukové terapie sú v spoločnosti populárne už dlhšiu dobu. Hudba sa po celé stáročia využíva v domorodých kultúrach na únik pred každodenným napätím a zlepšenie zdravia.

Britskí neurológovia nedávno špecifikovali jednotlivé melódie, ktoré majú na našu psychiku blahodárny účinok. Štúdia bola vykonaná za pomoci účastníkov, ktorí sa pokúšali čo najrýchlejšie riešiť zložité hádanky, pričom boli pripojení na dotykové senzory. Úlohy v nich podnecovali určitú mieru stresu. Súčasne boli účastníkom púšťané rozličné piesne, zatiaľ čo vedci merali ich mozgovú činnosť, ako aj fyziologické faktory vrátane tepovej frekvencie, krvného tlaku a rýchlosti dýchania.

Pokiaľ ide o nadmernú hladinu stresu, stávky už nemôžu byť vyššie

Podľa doktora Davida Lewis-Hodgsona z Mindlab International, ktorý výskum vykonával, týchto 10 piesní vyvoláva omnoho väčší pocit relaxácie ako akékoľvek iné. Na samom vrchu rebríčka stojí skladba Weightless, ktorá podľa záznamov vedcov znížila stres o 65 % a o 35 % utlmila fyziologické faktory.

To je celkom pozoruhodné, nie?

V skutočnosti však bola táto pieseň skonštruovaná práve so zámerom zmierniť nahromadenú úzkosť. Skupina Marconi Union, ktorá ju vytvorila, tak urobila v spolupráci so zvukovými terapistami. Jej starostlivo usporiadané harmónie a rytmus pomáhajú spomaliť tep srdca, znížiť krvný tlak a hodnotu stresového hormónu nazývaného kortizol. Hodgons však varuje: Weightless bola taká účinná, že u veľa žien vyvolala ospalosť, preto ju rozhodne neodporúčam počúvať za volantom.”

Na záver pripájame zoznam top skladieb podľa výskumu:

  1. Weightless” Marconi Union
  2. Canzonetta Sull’aria” Mozart
  3. Someone Like You” Adele
  4. Pure Shores” All Saints
  5. Please Don’t Go” Barcelona
  6. Strawberry Swing,” Coldplay
  7. Watermark” Enya
  8. Mellomaniac (Chill Out Mix)” DJ Shah
  9. Electra” Airstream
  10. We Can Fly” Rue du Soleil (Café Del Mar)

Na Spotify je uverejnený a na stiahnutie zhruba 50-minútový playlist so všetkými spomenutými skladbami.

Prečítajte si tiež:
NOVÝ HIT?! Autori funky songu pozývajú do Nitry! - DE STE?!

Zdroj: www.fastcompany.com 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií