Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Testovali lieky na koronavírus: Výsledky budú tento týždeň

Testovali štyri prípravky na liečenie koronavírusu. Výsledky by sme mali poznať už v priebehu tohto týždňa.

Kým vlády všetkých krajín, ktoré zasiahol nový koronavírus, robia všetko pre to, aby svojim obyvateľom ponúkli dostatočné bezpečnostné, ale aj hygienické opatrenia, na nevyhnutných krokoch ako zabrániť rozširovaniu vírusu pracujú aj vedci a výskumníci po celom svete. Tí počas posledných týždňov testovali lieky na koronavírus.

Testovali lieky na koronavírus

Prvé výsledky európskeho testovania štyroch prípravkov na liečbu ochorenia COVID-19 vyvolaného novým koronavírusom majú byť k dispozícii do konca tohto týždňa. Televízia CNN zverejnila, ktoré lieky sa práve testujú.

Sú to: Remdesivir, ktorý sa používal na liečbu eboly, Lopinavir-Ritonavir, známy ako liek proti HIV, hydroxychlorochín, používaný na liečbu malárie, a interferón-beta. Klinické skúšky sa začali pred týždňom a zapojilo sa do nich viac ako 3000 dobrovoľníkov z celej Európy.

Prvý spomínaný liek Remdesivir zabral aj u českého pacienta s koronavírusom vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. Práve vďaka tomu ho mohli odpojiť od umelej pľúcnej ventilácie.

Koronavírus na Slovensku

Dnes pribudlo v našej krajine 27 nových prípadov a Slovensko tak má 363 pacientov s potvrdeným koronavírusom.

testovali lieky
Na Slovensku dnes potvrdili 27 nových prípadov. Zdroj : AP/TASR

Podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini na sociálnej sieti vyzval opätovne občanov, aby boli doma.

„Aj keď je dnes otvorených viac obchodov ako v predchádzajúcich týždňoch, prosím zostaňte radšej doma. Urobíme to najlepšie pre ochranu svojho zdravia,“ píše Pellegrini.

Pandémia koronavírusu by mohla podľa výpočtov trvať do polovice júla a nakazených by malo byť 170-tisíc obyvateľov. Premiér Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii opäť hovoril o aktuálnom stave, pričom odpovedal aj na mnohé otázky médií. Spolu so šéfom stratégie Inštitútu zdravotnej polikliniky Martinom Smatanom dnes predstavili, aký efekt majú mimoriadne opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19. Zdôraznili, že je dôležité dodržiavať všetky bezpečnostné a hygienické opatrenia. 

„Ak budú pokračovať súčasné opatrenia, nemocnice budú na 100. deň pandémie potrebovať iba 1100 pľúcnych ventilátorov. Keby ostali opatrenia bez zmeny, ako na začiatku pandémie, potrebovali by lekári cez 6-tisíc pľúcnych ventilátorov na 70. deň pandémie, vysvetlil šéf analytikov Inštitútu zdravotnej polikliniky Martin Smatana.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií