fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Albánsko ponúklo NATO námornú základňu Pashaliman, kedysi slúžila Sovietskemu zväzu

Základňa Pashaliman, ktorá sa nachádza 180 kilometrov južne od hlavného mesta Tirana, by podľa premiéra Ediho Ramu mohla byť pre vojenskú alianciu „pridanou hodnotou“.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.5.2022 (Webnoviny.sk) – Albánsko ponúklo Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) námornú základňu Pashaliman. Informovala o tom kancelária premiéra. Predseda albánskej vlády Edi Rama uviedol, že základňa, ktorá sa nachádza 180 kilometrov južne od hlavného mesta Tirana, by pre vojenskú alianciu mohla byť „pridanou hodnotou“ v týchto náročných časoch. Albánsko podľa jeho slov chystá projekt renovácie základne.

Základňa Pashaliman vznikla v 50. rokoch, pričom slúžila Sovietskemu zväzu, ktorý tam mal 12 ponoriek. Bola jedinou sovietskou námornou základňou v Stredomorí. Po rozpade vzťahov medzi Tiranou a Moskvou v roku 1961 zostala Pashaliman základňou pre štyri ponorky a ďalšie menšie vojenské lode.

Počas občianskej vojny v roku 1997 ju vyrabovali. Pashaliman neskôr zrenovovalo Turecko a odvtedy je používaná ako základňa pre niektoré vojenské lode hliadkujúce v Iónskom a Jadranskom mori.

NATO, ktorého je Albánsko členom od roku 2009, už pracuje na modernizácii albánskej leteckej základne Kucovë z éry komunizmu, ktorá leží 85 kilometrov južne od Tirany. To umožní využitie základne na operácie aliancie.

Viac k témam: Základňa Pashaliman
Zdroj: Webnoviny.sk – Albánsko ponúklo NATO námornú základňu Pashaliman, kedysi slúžila Sovietskemu zväzu © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Rusi exhumujú telá pochované na dvoroch, Hajdaj vyzval obyvateľov Luhanskej oblasti na evakuáciu
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií