fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slováci triedia odpad viac ako v uplynulých rokoch

Máte tip? napíšte nám mailom

Množstvo vytriedeného odpadu na Slovensku sa zvyšuje. Potvrdili to údaje ministerstva životného prostredia, pričom ide o prvé ucelené celoročné výsledky od zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

V roku 2017 bolo na trh uvedené približne rovnaké množstvo obalov a neobalových výrobkov ako v predchádzajúcom roku 2016. Nárast triedeného zberu v obciach však medziročne vzrástol až o 17,1 percenta.

Od roku 2016 sú výrobcovia a dovozcovia plne zodpovední za svoje výrobky a obaly aj potom, čo ich predajú spotrebiteľovi a stanú sa z nich odpady. Výrobca tak zodpovedá za svoj produkt počas celého životného cyklu, teda od štádia vývoja až po koniec životnosti výrobku a jeho obalu.

“Výrobcovia prostredníctvom organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) financujú v obciach triedený zber odpadu, jeho dotriedenie, lisovanie, skladovanie a jeho následný zvoz na zhodnotenie a recykláciu,” ozrejmila generálna riaditeľka OZV ENVI – PAK Hana Nováková. Občan teda za vytriedený odpad neplatí a ušetrené prostriedky môžu obce investovať napríklad do zabezpečenia zberu biologicky rozložiteľného odpadu.

Zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/triedeny-zber-odpadov-na-slovensku/338581-clanok.html

Foto: https://hlavne.sk/domace/triedeny-zber-odpadov-na-slovensku-vzrastol-o-vyse-17-percent/

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií