fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trussová sa vzdala funkcie britskej premiérky, nedokáže naplniť mandát

Predsedníčka britskej vlády sa tak vyjadrila počas vyhlásenia pred Downing Street číslo 10 s tým, že nedokáže naplniť mandát, pre ktorý ju zvolili členovia Konzervatívnej strany.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 20. októbra, 15:29 

Britská premiérka Liz Truss vo štvrtok oznámila svoju rezignáciu po šiestich búrlivých týždňoch vo funkcii. Počas tohto obdobia ňou ohlásené opatrenia spôsobili problémy na finančných trhoch a rebélia v strane viedla k tomu, že stratila autoritu, pripomína agentúra AP.

Rozpoltená strana

Predsedníčka vlády svoju rezignáciu oznámila počas krátkeho vyhlásenia pred Downing Street číslo 10 s tým, že nedokáže naplniť mandát, pre ktorý ju zvolili členovia Konzervatívnej strany. Len o deň skôr pritom trvala na tom, že svoju stranu privedie do ďalších volieb, pretože je „bojovníčka a nevzdáva sa“.

Vo štvrtok však napokon oznámila svoje odstúpenie. Jej rezignácia zanecháva rozpoltenú stranu, hľadajúcu lídra, ktorý by dokázal zjednotiť súperiace frakcie. Truss, ktorá zostane vo funkcii, kým nevyberú jej nástupcu, pritom bola premiérkou len 45 dní.

Vládna kríza

Po týždňoch problémov, ktoré vyvolal jej ekonomický plán, ju na odstúpenie vyzývalo čoraz viac zákonodarcov. Plán na redukciu daní, ktorý vláda ohlásila minulý mesiac, vyvolal turbulencie na finančných trhoch a vládnu krízu, ktorá viedla k ohláseniu zmien v oznámenom balíčku i odvolaniu ministra financií.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinský minister Kubrakov, vníma dohodu o Čiernom mori ako veľkú podporu ekonomiky

Nový minister Jeremy Hunt následne v snahe o upokojenie turbulentných finančných trhov oznámil, že ruší takmer celé plánované zníženie daní a naznačil, že chystá redukciu verejných výdavkov.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Britská premiérka, Rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Trussová sa vzdala funkcie britskej premiérky, nedokáže naplniť mandát © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií