fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajina môže dodávať Poľsku elektrinu, chce pomôcť so znížením jeho spotreby uhlia

Poľský premiér Mateusz Morawiecki s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom a ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenským v Kyjive rokoval o vojenskej a energetickej bezpečnosti

Máte tip? napíšte nám mailom

9.9.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajina je pripravená dodať Poľsku elektrinu a pomôcť znížiť jeho spotrebu uhlia na výrobu elektriny vzhľadom na očakávanú energetickú krízu.

V piatok to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom a ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenským v Kyjive rokoval o vojenskej a energetickej bezpečnosti v čase, keď sa región pokúša znížiť svoju závislosť na ruských energiách.

Morawiecki sa poďakoval Zelenskému za jeho „pochopenie“ a pripravenosť poskytnúť potrebnú pomoc v krátkom čase.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dnes, pre embargo na ruské uhlie, dovážame uhlie z celého sveta. Ak ho nemáme spaľovať v poľských elektrárňach, mohli by sme podľa možnosti využiť nejakú energiu z Ukrajiny. Prezident mi povedal, že áno, čoskoro to bude možné,“ povedal predseda poľskej vlády na spoločnej tlačovej konferencii.

Lídri diskutovali aj o spôsoboch, ako urýchlene odľahčiť premávku na hraničných priechodoch, keď kamióny čakajú na prechod z oboch strán, ale najmä na vstup do Poľska.

Morawiecki tiež spomenul zisky ukrajinských síl proti ruským silám v Charkivskej oblasti a naznačil, že Európska komisia ešte Ukrajine neposkytla miliardovú finančnú pomoc, ktorú sľúbila v lete. Zelenskyj sa poďakoval obom lídrom za ich úsilie, aby EÚ uvoľnila 5 miliárd eur na dlhodobú pomoc.

Prečítajte si tiež:
Europarlament podporil okamžité uvolnenie miliárd eur. Dostanú ich krajiny, ktoré pomáhajú Ukrajincom na úteku

Viac k témam: Elektrická energia, energetická kríza, Finančná pomoc, Hraničné priechody
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajina môže dodávať Poľsku elektrinu, chce pomôcť so znížením jeho spotreby uhlia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií