fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti pozná podľa Vetráka len sedem percent Slovákov

Poslanci Milan Vetrák a Juraj Šeliga sú pripravení pomôcť úradu na ochranu oznamovateľov korupcie aj legislatívne.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.4.2022 (Webnoviny.sk) – Sedem percent obyvateľov Slovenska vie o tom, že bol zriadený Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Upozornil na to poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Milan Vetrák (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Úrad poskytuje aj odmenu

Rovnako len 11 percent ľudí má povedomie o tom, že môžu dostať ochranu v prípade, ak oznámia korupciu. Úrad vznikol v roku 2019 a jeho úlohou je dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní zo strany svojich nadriadených, napríklad prepustením zo zamestnania.

„Aktuálne je situácia taká, že samotná výročná sprava tohto úradu naznačuje, že téma ochrany oznamovateľov korupcie a ich odmeňovanie nie je na takej úrovni akoby si zaslúžila,“ uviedol Vetrák s tým, že okrem ochrany úrad poskytuje oznamovateľom aj odmenu. O správe rokoval tento týždeň Ústavnoprávny výbor NR SR.

Viditeľnejšia ochrana oznamovateľov

„Každý, kto sa stretne s korupciou by mal mať odvahu a mal by ju ísť nahlásiť. Práve na to je tu zriadený tento úrad. Ak má niekto obavu z toho, ako postupovať pred políciou a prokuratúrou. Pracovníci tohto úradu sú pripravení pomôcť,“ zdôraznil poslanec NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Prečítajte si tiež:
Ministerstvo vnútra vyplatilo za ubytovanie Ukrajincov 2,5 milióna eur, najviac v Bratislavskom kraji

Vetrák a Šeliga skonštatovali, že sú pripravení pomôcť úradu na ochranu oznamovateľov korupcie aj legislatívne. Poslanci chcú, aby bola problematika ochrany oznamovateľov viditeľnejšia, a aby ľudia vedeli, že sa nemusia báť korupciou oznamovať.

Viac k témam: Korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti pozná podľa Vetráka len sedem percent Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií