fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ústava SR oslavuje 30. výročie. Ide o základný zákon štátu, ktorý ustanovil nezávislosť Slovenska

Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Máte tip? napíšte nám mailom

1.9.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská ústava vo štvrtok (1. septembra) oslavuje 30. výročie od jej schválenia poslancami Národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave.

Vznik samostatného Slovenska

Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Konkrétne za dokument hlasovalo 114 vtedajších poslancov. Na Bratislavskom hrade 3. septembra 1992 ústavu podpísali vtedajší predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar.

Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu.

Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.

Preambula a deväť hláv

Z právneho hľadiska je slovenskú ústavu podľa odborníkov možné charakterizovať ako rigidnú, pretože na jej prijatie či zmenu je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov parlamentu.

Takisto ide o ústavu písanú, ktorá zakladá demokratický a unitaristický charakter štátu. Dokument sa skladá z preambuly a deviatich hláv, ktoré sa venujú rôznym oblastiam fungovania krajiny. Originál Ústavy SR je uschovaný v trezore v budove parlamentu.

Prečítajte si tiež:
Digitálne kompetentní učitelia ako predpoklad digitálnej transformácie škôl

Viac k témam: Ústava SR, Výročie vzniku
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústava SR oslavuje 30. výročie. Ide o základný zákon štátu, ktorý ustanovil nezávislosť Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií