fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fajčíte e-cigarety? Od marca bude vo vape cigaretách čip

Pred niekoľkými rokmi sa bývalý výrobca elektronických cigariet vape, Dave Morris, rozhodol, že chce urobiť niečo pre to, aby obmedzil fajčenie cigariet u amerických tínedžerov. Vymyslel preto čip, ktorý bude súčasťou každej e-cigarety. Nový softvér bude mapovať elektronické cigarety po predaji.

Máte tip? napíšte nám mailom

David Morris, bývalý výrobca elektronických cigariet vape, urobil radikálny krok proti fajčeniu mladých, mnohokrát dokonca neplnoletých ľudí. „V minulosti si pravdepodobne každý z výrobcov, vyrábajúcich e-cigarety myslel, že tento problém sa ho netýka. Ale nakoniec som si uvedomil, že je rozdiel medzi niečím, za čo som zodpovedný a tým, čo je mojou vinou,“ vysvetlil Morris.

E-cigarety dostanú čip

Jeho plán spočíva v čipe, ktorý bude mapovať polohu e-cigarety. Toto opatrenie chce zaviesť kvôli tomu, že veľa neplnoletých získava e-cigarety od starších súrodencov či kamarátov. Kvôli tomu by mohlo byť ťažké zistiť, odkiaľ produkt pochádza. Morris je o krok vpredu a pracuje na softvéri, ktorý bude sledovať polohu.

Technológia, ktorú nazýva Trace/Verify, sa na trh dostane už v marci. Prostredníctvom tejto technológie Morris prišiel na to, ako vložiť čip do každej jednej elektronickej cigarety. Pri jednorazových e-cigaretách ako Puff Bars, je čip vložený takým spôsobom, že jeho odstránenie by poškodilo cigaretu. Čipy sa tiež objavia v e-kvapalinách, ktoré ale maloletí používajú len zriedkavo.

Prečítajte si tiež:
Detstvo podstatne ovplyvňuje život človeka. Vysvetlia ti to jednoduché, no trefné ilustrácie

Fajčíte e-cigarety? Od marca bude vo vape cigaretách čip

Čip viazaný na občiansky preukaz

Každý čip bude mať jedinečné číslo vzťahujúce sa na konkrétny produkt. Akonáhle si zákazník kúpi e-cigaretu, predavač naskenuje jeho občiansky preukaz a prepojí naň konkrétne číslo produktu. Informácie z občianskeho preukazu, vrátane veku zákazníka a dátumu vydania, sa následne uložia do cloudu. Ak by sa táto technológia rozšírila na vnútroštátnu úroveň, polícia by mohla pomocou telefónu vyhľadať maloletých fajčiarov a vystopovať ich.

Osobné údaje budú v bezpečí

Morrisova myšlienka by však nemusela byť taká efektívna, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Jeho cieľom totiž nie je zvýšiť predaj e-cigariet, ale spomaliť ho. To znamená, že technológiu Trace/Verify budú musieť podporiť federálni aj miestni vládni predstavitelia. V opačnom prípade budú tínedžeri vyhľadávať iné tabakové výrobky bez čipu.

Morris sa spočiatku obával, že príchod technológie by mohol vyvolať množstvo obáv týkajúcich sa ochrany osobných údajov a súkromia.

„Ľudia, ktorí by tieto údaje chceli zneužiť, by boli obvinení úradníkmi činnými v trestnom konaní, ktorí majú prístup k veľmi malému množstvu informácií. Takže v prípade, že sa do databázy niekto nabúra, získa iba množstvo zbytočných informácií,“ vysvetlil Morris.

Yingjiu Li, odborník na bezpečnosť údajov, s Morrisonovým vysvetlením súhlasil. Navrhol však, že by bolo lepšie údaje zašifrovať. Dešifrovať by ich v tom prípade vedeli iba kompetentní ľudia či orgány.

Prečítajte si tiež:
Predstav si, že sa nájdeš na krabičke od cigariet a si reklamou na smrť. Toto sa stalo 53-ročnému Pavlovi

Fajčíte e-cigarety? Od marca bude vo vape cigaretách čip

Skončí sa fajčenie e-cigariet?

Niektorí zástancovia vapingu a fajčenia e-cigarety uviedli, že Morrisonova technológia by mohla vyvolať viac problémov než riešení. Týka sa to najmä dospelých, ktorí často prechádzajú od fajčenia klasických cigariet na vaping. „Potenciálni fajčiari e-cigariet môžu aj naďalej fajčiť, ale iné, bezčipové produkty si prípadne budú zaobstarávať na čiernom trhu,“ podotkol Clive Bates, bývalý úradník verejného zdravotníctva vo Veľkej Británii.

Morrisov nápad obhajuje Charles Harris, vlastník spoločnosti na výrobu jednorazových elektronických cigariet vape. Podľa jeho slov zatiaľ neexistuje nič, čo by maloletých ľudí odradilo od fajčenia alebo im úplne znemožnilo prístup k cigaretám. „Toto by mohlo byť riešenie,“ dodal Harris.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií