Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fajčenie e-cigariet zabíja! V New Yorku aj Michigane vapovanie už ZAKÁZALI

Štátna rada pre verejné zdravie v New Yorku prijala v utorok 17.septembra 2019 rozhodnutie, v ktorom zakazuje fajčenie e-cigariet. Týmto zákonom chcú predstavitelia mesta chrániť svojich obyvateľov pred hroziacou smrťou z dôvodu vapovania.

V júni prijali v detskej fakultnej nemocnice vo Wisconsine 17 ročného mladíka s respiračnými problémami. Prvotné vyšetrenia naznačovali rakovinu pľúc. Skutočnosť však bola o niečo desivejšia. Vo svojich 17-tich rokoch trpel nezvyčajne veľkou intersticiálnou pneumóniou. Tú mu podľa zistených skutočností spôsobilio fajčenie e-cigariet, tzv. vapovanie.

Fajčenie e-cigariet zabíja v USA! Je potrebné prestať vapovať aj na Slovensku? - klocher.sk
Zdroj: Instagram @to_me_and_beyond

Fajčenie e-cigariet zabíja

Odvtedy zomrelo v Spojených štátoch sedem pacientov a niekoľko stoviek bolo hospitalizovaných pre závažné pľúcne choroby. Všetci hospitalizovaní pacienti mali rovnaké príznaky, ako aj pôvod ich ochorenia. Elektronické cigarety s ochutenými náplňami, vrátane náplní obsahujúcich THC. V súvislosti s touto „zdravotnou núdzovou situáciou“, sa štát New York v utorok rozhodol zakázať fajčenie e-cigariet s príchuťami. New York sa v utorok po Michigane stal druhým štátom v Spojených štátoch amerických, ktorý zakázal obchodovanie s ochutenými elektronickými cigaretami. Rozhodnutie bolo prijaté hlasovaním Štátnej rady pre verejné zdravie v New Yorku, zvolaného na žiadosť guvernéra Andrewa Cuomo.

Účinnosť sa prejaví okamžite, hoc s oficiálnymi kontrolami sa začína až o 2 týždne. Schválený zákon o zákaze fajčenia e-cigariet robí z New Yorku prvé mesto, ktorý zaviedlo toto opatrenie. Michigan stále čaká na zverejnenie platných textov. Zákaz prichádza len niekoľko dní po tom, ako Donald Trump 11. septembra oznámil, že podobné opatrenie by sa malo prijať v nasledujúcich mesiacoch na federálnej úrovni.

Fajčenie e-cigariet zabíja v USA! Je potrebné prestať vapovať aj na Slovensku? - klocher.sk

Zdroj: Instagram @eleafglobal

Množstvo otáznikov

Je fajčenie e-cigariet nebezpečné ako celok? Alebo by sme sa mali vyhnúť iba olejom obsahujúcim THC a ochuteným náplniam? Vieme niečo o vedľajších účinkoch pri fajčení elektronických cigariet? Nie len na tieto, ale ani na mnoho ďalších otázok nemáme odpovede. Ako pre denník 20minute zhodnotila Anne Melzer, pulmonológ a tabakológ na Minnesotskej univerzite: „Kým nebudeme mať viac informácií o bezpečnosti elektronických tekutín a elektronických cigariet, dôrazne sa odporúča zastaviť vapovanie.“

Čo sa deje v Spojených štátoch?

Zdá sa, že prvý prípad ochorenia v dôsledku fajčenia elektronických cigariet sa datuje ešte do roku 2015. Avšak vtedy nebol nahlásený oprávneným orgánom. Kríza spôsobená týmto novodobým trendom nabrala na obrátkach za posledných šesť mesiacov, pričom v 36 štátoch došlo k siedmym úmrtiam a takmer 400 hospitalizáciám. Lekári diagnostikovali niekoľko druhov pneumónie, ktoré v najťažších prípadoch viedli k syndrómu akútnej respiračnej tiesne. Tá často vedie k zničujúcemu zápaľu pľúc. S výnimkou siedmich mŕtvych väčšina pacientov zaznamenala zlepšenie ich stavu pri liečbe kortikosteroidmi.

,,U niektorých z nich však môžu nastať trvalé poškodenie pľúc.“ varuje Anne Melzer.

Vraždí len jedna značka ?

Vo Wisconsine a Illinois, štyri z piatich mŕtvych vapovali tekutinu s obsahom THC. Podľa Anny Melzerovej je to „logický podozrivý“, ale nie jediný, nakoľko niekoľko pacientov uviedlo, že tento produkt nefajčili.  Newyorské úrady tiež informovali, že postihnutí pacienti fajčili nelegálne predávanú značku Dank Vapes, ktorá je distribuovaná na ulici a na internete.

Čierny trh v Spojených štátoch je obroský a ľudia často nakupujú lacnejšie náhrady bez toho, aby pôznali ich pôvod a riziká.

https://www.instagram.com/p/B0NKJvClZ3q/?igshid=1q3b0c7cduvyt

„Zdá sa, že súčasná povaha tohto fenoménu naznačuje, že staršie značky, ako napríklad „otec“ elektronickej cigarety Juul, sú pravdepodobne menej nebezpečné,“  pripúšťa expertka. Podľa nej je však možné, že existovali staršie úmrtí prípady, ktoré však doteraz neboli identifikované.

Čo hovorí WHO?

Vedci sa zhodujú v tom, že pre fajčiarov sú výpary pravdepodobne menej škodlivé ako fajčenie klasických cigariet, pretože sa vyhýbajú požívaniu karcinogénov. Menej nebezpečné však neznamená bez nebezpečenstva. V tejto fáze „nie je dostatok dôkazov na definovanie presnej úrovne rizika,“ uviedla správa WHO v júni minulého roka.

Experti na jej konci tiež uvádzajú jasné znepokojenie, čo sa týka fajčenia e-cigariet: „sú nepopierateľne škodlivé a budú sa musieť regulovať“.

Je vapovanie e-cigariet v Európe bezpečnejšie?

Zdá sa, že kríza v súčasnosti postihuje najmä Spojené štáty americké. Zloženie e-kvapalín je v Európe oveľa regulovanejšie a náplne s obsahom oleja THC nie sú povolené. Všetky značky musia byť registrované v Národnej agentúre pre zdravotnú bezpečnosť šesť mesiacov pred uvedením na trh. Anne Melzer napriek tomu upozorňuje a vyzýva k maximálnej opatrnosti: „Niektoré štúdie naznačujú, že existuje zvýšené riziko mozgovej príhody a infarktu. Existuje tiež zvýšená prítomnosť  látok, o ktorých je známe, že súvisia s určitými druhmi rakoviny, nehovoriac o účinkoch na pľúca. Skutočnosťou je, že nemáme takmer žiadne informácie o dlhodobých účinkoch výpary.“

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií