fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Varšava bude požadovať reparácie od Nemecka za nacistickú okupáciu, tvrdí líder vládnej strany Kaczynski

Tím ekonómov a historikov vyčíslil škody spôsobené nacistickou okupáciou na 1,3 bilióna dolárov.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.9.2022 (Webnoviny.sk) – Líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski vo štvrtok povedal, že vláda krajiny bude žiadať od Nemecka reparácie v sume 1,3 bilióna dolárov za nacistickú okupáciu počas druhej svetovej vojny.

Škody po okupácii

Kaczynski to uviedol pri zverejnení dlho očakávanej správy o škodách, ktoré Poľsku spôsobila nacistická okupácia. Správu, na ktorej od roku 2017 pracoval tím zhruba 30 ekonómov, historikov a ďalších expertov, zverejnili pri príležitosti 83. výročia vypuknutia druhej svetovej vojny.

„Obrátime sa na Nemecko, aby sme otvorili vyjednávania o reparáciách,” vyjadril sa Kaczynski a dodal, že to bude „dlhá a neľahká cesta”, ale „raz prinesie úspech”.

Hra vo vnútroštátnej politike

Otázka reparácií vytvorila bilaterálne napätie medzi Nemeckom a Poľskom. Poľský opozičný politik Grzegorz Schetyna konštatoval, že správa je len „hrou vo vnútroštátnej politike” a vyhlásil, že Poľsko potrebuje budovať s Berlínom dobré vzťahy.

Viac k témam: Druhá svetová vojna, Vojnové reparácie
Zdroj: Webnoviny.sk – Varšava bude požadovať reparácie od Nemecka za nacistickú okupáciu, tvrdí líder vládnej strany Kaczynski © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Nemecko stojí naďalej za Ukrajinou. Scholz poskytne dodávky zbraní krajine tak dlho, ako to bude potrebné
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií