fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo Švédsku sú plné bary aj terasy. Prečo si Švédsko pri pandémii zvolilo inú cestu?

Verejnosť vo veľkej miere podporuje švédsku stratégiu udržiavania veľkej časti spoločnosti otvorenej, teda bez karantény a obmedzení. Táto stratégia bola navrhnutá vedcami a je podporovaná vládou. Nie však všetci virológovia krajiny sú o tom presvedčení.

Máte tip? napíšte nám mailom

V krajine už nie sú žiadne obmedzenia. Po celom svete boli zdieľané fotografie s preplnenými terasami a dlhými radmi na zmrzlinu. Život tu pokračuje „ako zvyčajne“.

Na prvý pohľad sa toho málo zastavilo. Údaje však naznačujú, že veľká väčšina obyvateľstva sa dobrovoľne dištancovala, čo je jadrom švédskej stratégie na spomalenie šírenia vírusu.

Využívanie verejnej dopravy sa výrazne znížilo, veľké množstvo ľudí pracuje z domu a zdržali sa aj cestovania cez veľkonočný víkend. Vláda tiež zakázala zhromažďovanie viac ako 50 ľudí a návštevy domovov dôchodcov.

9 z 10 Švédov tvrdí, že si udržujú minimálne jeden meter od ľudí. Prieskum uskutočnila spoločnosť Novus.

Aká vážne je prepuknutie COVID-19 vo Švédsku?

Pri pohľade očami Švédskej agentúry pre verejné zdravie je spôsob, akým ľudia reagujú, veľmi priaznivý.

Vedecký prístup viedol ku globálnej diskusii o tom, či Švédsko prijalo rozumný a udržateľný plán alebo či nevedomky uvrhlo svoju populáciu do experimentu, ktorý spôsobuje zbytočné úmrtia a ktorý by nedokázal udržať šírenie COVID-19 pod kontrolou.

V doterajšom epicentre vírusu v Štokholme sa prípady do značnej miery ustálili, aj keď na konci tohto týždňa došlo k prudkému nárastu, čiastočne však kvôli zvýšenému testovaniu.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je stále priestor a nová poľná nemocnica na bývalom konferenčnom mieste sa musí ešte použiť.

„Z veľkej časti sa nám podarilo dosiahnuť to, čo sme si stanovili,“ hovorí štátny epidemiológ Anders Tegnell. „Švédska zdravotná starostlivosť stále pracuje, v podstate so značným stresom, ale nie spôsobom, ktorý šokuje pacientov.“

Na rozdiel od iných krajín, v ktorých politickí lídri vedú tlačovky a reagujú priamo na krízu, vo Švédsku viedol väčšinu spravodajských konferencií a tlačoviek práve epidemiológ Tegnell.

Jeho vyjadrenia sú zvyčajne zamerané na čísla a len pár zmienok o emočnom vplyve, kríze či obetiach a ich rodinách.

Švédska agentúra pre verejné zdravie si počas pandémie zachovala vysoké hodnotenie.

 

Prečo si Švédsko zvolilo inú cestu

Rozhodnutie Švédska nechať väčšiu časť spoločnosti otvorenú ako väčšina Európy prišlo po tom, ako tím Dr. Tegnella použil simulácie, ktoré predpokladali obmedzenejší vplyv vírusu na veľkosť populácie, ako to urobili aj iní vedci vrátane tých, ktorí stoja za Imperial College,Londýn.

Táto správa očividne ovplyvnila vládu Spojeného kráľovstva, aby zaviedla zatváranie škôl a reštaurácií.

Švédska agentúra verejného zdravia okrem toho na začiatku presadzovala myšlienku, že veľká časť prípadov bude pravdepodobne mierna.

Poprela však, že jej stratégia bola založená na celkovom cieli imunity stáda.

Prečítajte si tiež:
Vedci vyvinuli krvný test, ktorý odhalí rakovinu

Hlavným cieľom bolo zavedenie menej prísnych opatrení na dištancovanie v sociálnej oblasti, ktoré by boli dlho dodržiavané. Školy do 16 rokov zostali otvorené, aby umožnili rodičom pokračovať v práci v kľúčových oblastiach, ako je zdravotníctvo a podobne.

Všetky ostatné severské krajiny sa rozhodli pre prísnejšie dočasné obmedzenia, aj keď niektoré z nich sa odvtedy uvoľnili.

Virus Outbreak Sweden s Approach
Zdroj: tasr

Čo nám tieto čísla hovoria?

Pokiaľ ide o celkový počet prípadov, Švédsko s populáciou 10 miliónov je medzi dvadsiatimi krajinami na svete, ktoré väčšinou testujú iba tie vážnejšie príznaky. V súčasnosti sa zavádzajú rozsiahlejšie testovania kľúčových pracovníkov.

K počtu obyvateľov je vo Švédsku vyššia úmrtnosť ako kdekoľvek inde v Škandinávii.

Na rozdiel od niektorých krajín švédska štatistika zahŕňa obyvateľov domovov starostlivosti o seniorov, ktorí tvoria asi 50 % všetkých úmrtí. Tegnell pripúšťa, že ide o veľký problém.

V údajoch sú tiež nadmerne zastúpení zahraniční rezidenti, najmä tí zo Somálska, ktorí s väčšou pravdepodobnosťou bývajú s viacerými generáciami.

Zomiera príliš veľa ľudí,“ hovorí epidemiológka Claudia Hanson so sídlom v najväčšom švédskom lekárskom výskumnom zariadení v Karolínskom inštitúte. Kritizuje prístup vlády a tvrdí, že v marci mala byť dočasne odstavená väčšina spoločnosti. Dr. Hanson je jedným z 22 vedcov, ktorí minulý týždeň napísali do švédskeho časopisu o úskaliach.

deaths per day sweden april nc
Počet mŕtvych. Zdroj: bbc.com

 

Muž, ktorý vedie Švédsko v čase pandémie

Hlavný štátny epidemiológ Anders Tegnell je však vo Švédsku veľmi populárny. Skúsený vedec s viac ako 30-ročnou praxou v medicíne je známy svojím uvoľneným vystupovaním a preferovaním pulóvrov.

„Je to človek s jednoduchým kľúčom. Myslím si, že ho ľudia vidia ako silného vodcu, ale nie veľmi hlasného človeka, mal by byť opatrný v tom, čo hovorí,“ odráža Emma Frans, švédska epidemiológka a vedecká autorka. „Myslím si, že je to pre mnohých veľmi príjemné.“

Tvrdí, že mnohé národné a medzinárodné médiá vo vedeckej komunite „hľadajú konflikty“, zatiaľ čo podľa jej názoru existuje konsenzus, že prístup Andersa Tegnella je „celkom pozitívny“ alebo prinajmenšom „nie horší ako iné stratégie“.

Vyvinú si Švédi imunitu?

Dejiny budú posudzovať, ktoré krajiny urobili správne rozhodnutia. Najnovšia vedecká diskusia sa však zameriava na počet Švédov, ktorí sa nakazili vírusom bez toho, aby prejavili akékoľvek príznaky.

Je to dôležité, pretože mnohí vedci sa domnievajú, že Švédi môžu skončiť s oveľa lepšou imunitou v porovnaní s tými, ktorí žijú podľa prísnejších predpisov.

Správa agentúry verejného zdravia tento týždeň navrhla, že približne tretina ľudí v Štokholme bude nakazená začiatkom mája.

Prečítajte si tiež:
Vodič sa vysokou rýchlosťou rútil ulicami Trenčína a nespomalil po výzve políciou! Policajtom však stačil iba jeden pohľad a hneď vedeli, čo majú robiť

Neskôr to zmenili na 26 % potom, čo agentúra pripustila chybu výpočtu. Niekoľko významných vedcov však hovorilo o ešte väčšom počte.

Profesor Johan Giesecke, bývalý vedecký pracovník Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), verí, že najmenej polovica všetkých Štokholmčanov sa vírusom nakazí do konca mesiaca.

Môže to byť dokonca až polovica obyvateľstva Švédska, povedal matematik zo Štokholmskej univerzity, Tom Britton.

Kým sa však vakcína nevyvinie, epidemiologička Emma Frans tvrdí, že imunita bude pre Švédsko „pravdepodobne dôležitá“.

Pokiaľ ide o štúdie a iné typy koronavírusov, dokázali, že ľudia sú imúnni. Možno to nie je dlhodobá imunita, ale aj keď dostaneme len takúto krátkodobú imunitu, stačí to na to, aby sme zastavili túto pandémiu,“ hovorí Dr. Frans.

 

Testovanie imunity

Švédska agentúra verejného zdravia je presvedčená, že je ešte „príliš skoro na to povedať“, aký vplyv bude mať miera asymptomatická infekcia na ochranu všeobecnej populácie.

Zatiaľ o imunite toho veľa nevieme,“ hovorí zástupca Dr. Tegnella Anders Wallensten. „Budeme vedieť viac, pretože viac ľudí je testovaných na protilátky, ale tiež to potrvá a bude hlásených viac prípadov o opakovanej infekcii.“

Virus Outbreak Sweden
Zdroj: tasr

Je to švédska „výnimočnosť“?

To, čo sa vo Švédsku bude ďalej diať, môže do veľkej miery závisieť od ľudí, ktorí pokračujú v sociálnom dištancovaní.

Niektorí Švédi reagovali „výbuchom nacionalizmu“ a „pocitom hrdosti, že Švédsko sa odchyľuje od európskej normy,“ hovorí prof. Nicolas Aylott, politológ na štokholmskej Södertorn Universite.

Je to druh zvonkohry s dosť hlbokým pocitom švédskej špeciality.“

To môže niektorých Švédov povzbudiť, aby sa riadili odporúčaniami, ale krajina nie je v žiadnom prípade jednotná.

Na sociálnych sieťach sa prejavil nesúhlas niektorých cudzincov presadzujúcich prísnejšie opatrenia.

Medzitým existujú náznaky, že ostatní žijúci vo Švédsku veria, že najhoršia kríza už skončila.

Údaje o mobilných telefónoch naznačujú, že obyvatelia Štokholmu trávia v centre mesta viac času ako pred štrnástimi dňami a minulý víkend polícia vyjadrila obavy z preplnenia barov a nočného života.

Predseda vlády Stefan Lofven varoval, že „nie je čas na oddych“ a začnite tráviť viac času s priateľmi a rodinou.

Ale s jarným počasím, ktoré prichádza po švédskej notoricky dlhej a temnej zime, to je možno ľahšie povedať, ako urobiť.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií