Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyberáte sprchový kút? Nezabudnite na vhodné sprchové dvere!

Sprchovanie je dnes neodmysliteľnou súčasťou každodennej hygieny.

Na rozdiel od rokov minulých však ľudia začínajú preferovať sprchové kúty pred vaňami. A čo si na sprchovacom kúte všimnete ako prvé? Sprchové dvere. Preto sa vyplatí ich výber nepodceniť! Poďme si jednotlivé typy predstaviť bližšie.

Aký zvoliť typ otvárania?

Najčastejšou voľbou bývajú posuvné dvere do sprchy – ideálne sú do malých kúpeľní, ale rovnako tak vytvoria pôsobivý dojem aj v miestnosti priestornej. Aby boli sprchové dvere funkčné, je nutné opatriť ich kvalitným pojazdom a kolieskami. Ideálna veľkosť sa pohybuje okolo 20 mm v priemere a výhodou je osadenie bezúdržbovými ložiskami. Naozaj dbajte na kvalitu, je potrebné, aby sa dvere posúvali hladko a nezačali sa po čase zadrhávať.

Zalamovacie dvere získavajú na obľube vďaka svojmu nadčasovému designu. Aj tento typ je vhodný do malých kúpeľní, pretože dvere zložené v rohu sprchy zaberajú minimum miesta. Navyše po použití z nich nesteká voda na podlahu, ale zostane v sprchovom kúte. Dbajte však na vyššiu hygienu a častejšiu údržbu dverí. Zabránite tak vzniku nepríjemných plesní, ktoré sa môžu objaviť pri nedostatočnom preschnutí dverí vo vlhkej miestnosti.

Pivotové dvere sú vhodné do veľkých a priestorných kúpeľní, kde vynikne ich elegantný design. Priestor je v tomto prípade naozaj dôležitý, pretože ak ho v kúpeľni nemáte dostatok, nie je inštalácia pivotových dverí možná. Nedostatočné zváženie usporiadania priestoru je totiž častou chybou, ktorá komfort pri používaní kúpeľne zníži a to by ste iste nechceli. Dvere sú zavesené na otočných pántoch, takže ak sa otvárajú von, môžu kvapky vody stekať na podlahu.

Spojenie praktickosti a elegantného designu ponúkajú dvojkrídlové sprchové dvere. Nezabudnite ale, že na také dvere potrebujete dostatočne široký kút či niku. Voliť môžete medzi otváraním dovnútra a von. Ak potrebujete ušetriť centimetre vo vnútri kúta, sú to tie pravé. K často kupovaným typom patria tiež dvere jednokrídlové, ktoré majú veľmi podobné vlastnosti ako dvere dvojkrídlové.

Výplň: plast alebo sklo?

Okrem konštrukcie otvárania sa pri výbere dverí zamerajte tiež na materiál výplne. Podľa použitého materiálu sa delia na plastové a sklenené. Plastové výplne dverí sú lacnejšie a ľahko sa udržujú, pretože sú odolné voči usadzovaniu vodného kameňa. Na druhej strane však asi neoslnia svojím vzhľadom.

Naopak sklenené výplne budia omnoho luxusnejší dojem. Môžete sa rozhodnúť pre elegantné číre sklo alebo pre to v matnom vyhotovení. Nie sú na ňom toľko vidieť usadeniny a pri sprchovaní vám poskytne dostatok súkromia. Ďalším parametrom pre výber je tiež to, či bude výplň usadená v ráme alebo nie. Možné je aj len čiastočné orámovanie. V neposlednom rade je potrebné dbať na kvalitu – vhodné je obstaranie modelu z bezpečnostného skla, s hrúbkou minimálne 6 mm. Všeobecne platí, že čím silnejšie, tým lepšie.

Tip: Pretože sa na sklenených výplniach usadzuje na rozdiel od plastu vodný kameň, bývajú opatrené špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá odpudzuje vodu a teda bráni usadzovaniu. To znamená, že si nemusíte robiť starosti so zložitou údržbou!

Obrázok
zdroj: sanitino.sk

Elegantné ohraničenie

Dobre si premyslite tiež výber vhodného materiálu pre rám. Vyberať môžete hneď z niekoľkých. Najlacnejším variantom sú rámy z hliníku, často potrené bielou farbou. Skvele vyzerajú aj hliníkové rámy s povrchovou úpravou satin. Vyzerajú veľmi elegantne a sú odolné ako proti mechanickému poškodeniu, tak aj proti chemikáliám, vlhku a výkyvom teplôt. Najluxusnejšie sú potom rámy s pochrómovaným povrchom.

Bezbariérový vstup? Ako rozkážete!

Chceli by ste si do svojej kúpeľne obstarať sprchový kút bez vaničky? Nie je problém. Stačí mať správne vyspádovanú podlahu a kvalitný odtokový žľab. Výhodou týchto sprchových kútov je bezbariérový prístup a elegantný design, pretože tak môžete zjednotiť podlahu v celej kúpeľni. Vďaka transparentným skleneným plochám sa navyše ešte umocňuje efekt voľného priestoru a vzdušnosť. Ale ako to urobiť s dvermi? Najvhodnejšími sú dvojkrídlové alebo jednokrídlové sprchové dvere do niky. Tie totiž k inštalácii nepotrebujú vaničku ani spodnú lištu. Ďalej môžete použiť krídlové sklapovacie dvere, ktoré sú málo priestorovo náročné, čo ocenia predovšetkým majitelia menších kúpeľní. Vždy je ale najdôležitejšia precízna inštalácia, aby neskôr nedošlo k zatekaniu vody. Voľte preto len overené firmy.

Vaničky sú stále v kurze!

Chcete bezbariérový sprchový kút, ale túžite po vaničke? To vám môže splniť vanička z liateho mramoru, ktorú je možné zapustiť do podlahy v absolútnej rovine s podlahou. Ako sme už zmieňovali, na mieste je tu použitie predovšetkým krídlových dverí. Naopak, ak vyžadujete vyššiu vaničku, hodiacu sa napríklad pre kúpanie malých detí alebo domácich miláčikov, voľte dvere posuvné. Zlatým stredom sú pivotové a zalamovacie dvere, ktoré sa najčastejšie využívajú v kombinácii s vaničkou vysokou pár centimetrov.

Nech si vyberiete akýkoľvek typ sprchových dverí, vždy prihliadajte k celkovému designu kúpeľne. Hľadajte kvalitné vybavenie, ktoré je praktické, vyzerá elegantne a zaručí vám dlhú životnosť!

Zdroj sanitino
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií