fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako si vypestovať bylinky ľahko a rýchlo v interiéri

Rastliny nemajú len estetickú, ale aj praktickú funkciu. Je skvelé, ak si pri varení môžete odtrhnúť čerstvé bylinky. Ako začať?

Máte tip? napíšte nám mailom

Nie je to nič komplikované. Pestovanie byliniek je v podstate podobné ako staranie sa o izbové kvety.

Čo na to potrebujete?

Semienka rastlín, ktoré si chcete vypestovať, nádoby, ktoré vyhovujú potrebám týchto rastlín (napríklad rašelinové zakoreňovače), výsevovú hlinu a, samozrejme, slnko.

Tip: podľa spoločnosti Gardener’s Supply Company sa v byte najlepšie darí rastlinám, ako je bazalka, pažítka, mäta, oregano, tymián, rozmarín či petržlen. Je tiež dôležité zvoliť správnu hlinu. Ak by ste semienka zasadili do hliny určenej pre izbové kvety, síce by vám vyrástli, no boli by slabé a náchylné na choroby. Pre ne je preto vhodný napríklad výsevový substrát.

pestovanie byliniek v byte
Zdroj: Unsplash.com

Črepník

Aby ste pomohli rastlinám prežiť, odporúčame, aby mala každá svoj vlastný črepník. Najlepšie nádoby sú tie s dierkami na dne, prebytočná voda tak ľahko vytečie von do taniera. Prelievanie často narobí šarapatu a plodina neprežije. Je tiež dobré, ak aspoň raz alebo dvakrát do mesiaca rastliny pohnojíte.

Dostatok slnka

Ak všetko vyšlo podľa plánu, je čas vaše zelené bábätká vyložiť na okno, aby mali viac slnka. Buďte však pozorní počas zimných mesiacov. Dbajte na to, aby črepníky neboli príliš blízko pri okne. Je totiž veľká pravdepodobnosť, že zamrznú a bylinky začnú hniť. Zvlášť zamrznutá voda v hline dokáže narobiť veľkú škodu.

Prečítajte si tiež:
4 zásadné rady: Ako si vybrať medzi sedacími súpravami tú pravú?
pestovanie byliniek v byte
Zdroj: Unsplash.com

Čo z toho budete mať?

Možnosť použiť čerstvé bylinky pri varení. Tiež už nebudete musieť stáť v supermarketoch a kupovať pesticídmi postriekané rastliny. Táto skúsenosť vám okrem toho prinesie aj každodennú radosť z toho, že sa vašim zelinám darí.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj gardeners mashable
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií