fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

30 tipov na nádherné záhradné ohnisko, ktoré si ľahko urobíte sami

Chcete si užiť záhradu troška tradične? Vyskúšajte do nej osadiť ohnisko. Nielenže budete mať skvelú romantiku, ale navyše si urobíte aj chutnú večeru.

Máte tip? napíšte nám mailom

Priestor na vašom dvore či záhrade môžete vyplniť nádherným a jedinečným ohniskom. Ak radi opekáte, alebo si chcete naopak pripomenúť staré dobré časy, skúste sa potešiť a urobte si vaše vlastné ohnisko.

Aj v záhrade si môžete len tak rozložiť oheň, ale až pri zapustenom, pevne osadenom ohnisku si možno vychutnať opekanie bezpečne a zároveň štýlovo.

Záhradné ohnisko môžete okrem opekania využiť aj na varenie. Ohnisko má oproti grilu alebo záhradnému kozubu tú výhodu, že na ňom môžete variť aj obľúbený kotlíkový guláš. Budete prekvapení, keď zistíte, že v skutočnosti existuje toľko úžasných spôsobov, ako vytvoriť  ohnisko na dvore alebo záhrade.

Jednoduché a lacné

Najjednoduchšie ohnisko si postavíte takmer zadarmo. Dá sa vyrobiť zo starých tehál, kameňov či nádob. V tom prípade vám postačí rovná plocha, vhodné kamene, trocha štrku, lopata, rýľ a chuť do práce. Za pár hodín bude naše záhradné ohnisko hotové.

ddaacdcebaacebc
pinterest.com

Zapustené ohnisko

Ďalšou dobrou voľbou pre ohnisko je zapustené ohnisko so sedením s priemerom aspoň 3 metre.

Prečítajte si tiež:
Zabudnite na hernú stoličku. Na trh prichádza herná posteľ!

Príjemný geometrický útvar – kruh alebo elipsa pôsobí v záhrade príjemne a hodí sa kdekoľvek. Ak aj nemáte rovný terén, skúste ho prispôsobiť a v okolí môžete urobiť skalku.

Zapustenie by malo byť len 45 až 50 cm pod úrovňou terénu.

Pri tomto prevýšení sa dá sedieť na okraji suchého obvodového múrika a pritom mať nohy spustené dole. Okrem tohto má zapustené ohnisko ešte jednu veľkú výhodu. Tou je jeho bezpečnosť. Prepad popola je až pol metra pod úrovňou terénu a navyše v chránenom kruhovitom útvare. Prípadné odletujúce iskry sa nedostanú na trávu alebo od útvaru.

K úprave najbližšieho priestoru totiž patrí aj okolitá plocha na sedenie. Môžete vymyslieť čokoľvek. Sedenie môžete vymurovať a na to dať vankúše alebo drevo.

Voľný priestor okolo ohniska zaručuje aj bezpečnosť, ale aj komfort užívania. Takto sa k ohňu pohodlne dostane viac ľudí a môžu pri ňom opekať, posedávať, či postávať bez stiesňujúcich pocitov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj oldworldgardenfarms woohome.com urobsisam
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií