fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výbuch v chemičke pri Litvínove má zranených, odmerať museli aj hodnoty škodlivých látok v ovzduší (foto)

Výbuch a následný požiar nastal v stredu krátko pred 23:00. 

Máte tip? napíšte nám mailom

21.7.2022 (Webnoviny.sk) – Chemickým závodom v Záluží pri Litvínove otriasol v stredu krátko pred 23:00 výbuch. Pri explózii a následnom požiari utrpeli zranenia štyria ľudia. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že udalosťou sa už zaoberá polícia.

„Jedna osoba utrpela veľmi vážne zranenia a musela byť letecky transportovaná do popáleninového centra nemocnice na pražských Vinohradoch,“ povedal pre iDNES.cz hovorca krajských záchranárov Prokop Voleník.

Na príčine je technická závada

Podľa vyjadrenia firmy Orlen Unipetrol, ktorá chemičku prevádzkuje, lokálnu explóziu a následný požiar hydrokrakovacej jednotky spôsobila technická závada.

„Hydrokrakovacia jednotka je odstavená a prebytočná produkcia je riadene spaľovaná na bezpečnostných poľných horákoch,“ vyjadril sa hovorca Orlen Unipetrol Pavel Kaidl s tým, že chemička ako celok je v prevádzke.

Dnes večer došlo uvnitř našeho chemického areálu v Litvínově k lokální explozi a následnému požáru. Požár likvidují podnikoví hasiči. Situace je pod kontrolou a eskalace nehrozí. Událost nemá vliv na bezpečí ani zdraví obyvatel. Provoz omezen není.
— ORLEN Unipetrol (@ORLENUnipetrol) July 20, 2022

Do ovzdušia neunikli škodliviny

„Na mieste udalosti zostala miestna podniková jednotka HZS, ktorá ochladzuje blízky zásobník a kontrolovane necháva dohorieť zvyšky uhľovodíkov. Likvidácia požiaru je predpokladaná v priebehu hodín,“ napísali hasiči po deviatej dopoludnia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Meranie v súvislosti s možným únikom škodlivých látok do ovzdušia bolo podľa nich negatívne.

Prečítajte si tiež:
Taliansko čakajú predčasné voľby, prezident Mattarella nevidel inú možnosť a rozpustil parlament

Polícia začala vyšetrovanie presnej príčiny explózie a následne bude stanovený aj rozsah škôd.

pic.twitter.com/HBVpcffD43
— Michal Bláha (@michalblaha) July 20, 2022
 

Skupina Orlen Unipetrol je najväčšou rafinérskou a petrochemickou spoločnosťou v Česku. Zameriava sa na spracovávanie ropy a na výrobu, distribúciu a predaj pohonných hmôt a petrochemických produktov, najmä plastov a hnojív. Do skupiny Orlen Unipetrol spadajú rafinérie a výrobné závody v Litvínove a Kralupoch nad Vltavou, spoločnosť Paramo v Pardubiciach, neratovická spoločnosť Spolana a dve výskumné centrá v Litvínove a Brne.

Viac k témam: Výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbuch v chemičke pri Litvínove má zranených, odmerať museli aj hodnoty škodlivých látok v ovzduší (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií