Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vylodenie v Normandii bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Zúčastnili sa na nej aj jednotky Československa

Bratislava 5. júna (TASR) – Je potrebné si pripomínať, že spojením síl dobra sa dá poraziť zlo. Bez poznania minulosti sa však nevyvarujeme chýb, ktoré urobili naši predkovia. V súvislosti s oslavami 75. výročia vylodenia v Normandii to pre TASR povedal historik a zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Peter Čaplovič.

Vylodenie v Normandii ovplyvnilo vojnu

„Z pohľadu súčasnosti možno konštatovať, že aj po 75 rokoch od uskutočnenia tejto najväčšej vojenskej kombinovanej operácie platí, že spojením síl dobra sa dá poraziť zlo, ktoré v tejto súvislosti predstavovalo nacistické Nemecko a jeho spojenci,“ povedal. Vylodenie spojencov v Normandii podľa jeho slov významným spôsobom ovplyvnilo nielen priebeh, ale aj výsledky druhej svetovej vojny.

„Operácia Overlord právom patrí medzi jednu z najvýznamnejších operácií druhej svetovej vojny, ktorá sa nezmazateľným spôsobom zapísala do vojenskej minulosti ľudskej civilizácie,“ skonštatoval s tým, že si vyžiadala množstvo „nepredstaviteľného strádania, bolesti a utrpenia na oboch stranách frontu“.

https://www.instagram.com/p/ByUvahYHh7Y/

Otvorili druhý front

V tejto súvislosti je podľa neho podstatné si neustále pripomínať, kto svet „vtiahol“ do nezmyselného vojnového besnenia a pod akou ideológiou sa páchali vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. „Bez poznania minulosti sa nevyvarujeme chýb, ktoré urobili naši predkovia, a zopakujeme ich znova,“ dodal.

Historik zo Slovenskej akadémie vied Jakub Drábik v tejto súvislosti doplnil, že význam operácie Overlord spočíval predovšetkým v otvorení druhého frontu v Európe. „Čo znamenalo, že Hitler musel na západ presunúť mnoho jednotiek, ktoré by inak mohli nacisti nasadiť na východnom fronte proti Červenej armáde,“ vysvetlil.

Vylodenie v Normandii tak podľa jeho slov výrazne skrátilo vojnu. Poznamenal, že nacisti nemali dosť času a kapacít na vývoj a hromadné nasadenie nových moderných zbraní ako V-1, V-2 či nových prúdových stíhačiek Messerschmitt Me 262 a ďalších zbraní.

100-tisíc spojeneckých vojakov

Význam operácie však vidí aj v tom, že spojenecká invázia zabránila Červenej armáde postúpiť ďalej na západ a rozšíriť svoj vplyv do ďalších európskych krajín.

Na normandských plážach sa 6. júna 1944 – v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D – vylodilo približne 135.000 spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas tejto operácie zahynulo asi 10.000 spojeneckých vojakov.

Operácia s kódovým názvom Overlord po štyroch rokoch otvorila západný front. Bola to jedna z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Zúčastnili sa jej jednotky Austrálie, Belgicka, Británie, Československa, Francúzska, Grécka, Holandska, Kanady, Nového Zélandu, Nórska, Poľska a USA.

Vedeli ste o tom, že aj niektoré slávne značky sa podrobili Hitlerovi? Viac sa dočítaš v tomto článku.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií