Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vzácna kniha od Shakespeara pôjde na dražbu za viac ako 3 milióny

Už v apríli sa na aukciu dostane kniha od Williama Shakespeara, ktorá obsahuje aj doposiaľ nevydané dramatické hry. Kniha nesie názov „Komédia, história a tragédia“, no je známejšia ako „First Folio“. Predpokladá sa, že ju na aukcii predajú za 3,5 až 5 miliónov eur. Kniha z roku 1623 sumarizuje majstrovskú prácu Shakespeara.

Pokračovanie pod reklamou

Dražiteľ knižky s názvom „Komédia, história a tragédia“ predpokladá, že ju na aukcii v Christieho aukčnom dome predá za 3,5 až 5 miliónov eur. Vzácna kniha známa ako „First Folio“ je jedna zo šiestich kópií, ktorú vlastní súkromná osoba. Obsahuje 36 dramatických hier, vrátane niekoľkých, ktoré ešte neboli publikované. Zostavili ju Shakespearovi priatelia, John Heminges a Henry Condell, po jeho smrti.

Pokračovanie pod reklamou

Vzácna kniha plná Shakespeara

O publikácii sa hovorí ako o jednej z najvplyvnejších kníh v anglickom jazyku. Knižka je venovaná Williamovi Herbertovi, tretiemu grófovi z Pembroke a jeho bratovi Philipovi Herbertovi, grófovi z Montgomery a neskôr štvrtému grófovi z Pembroke.

Hoci bolo 18 Shakespearových hier publikovaných ešte pred rokom 1623, v knihe je takmer 20 iných hier, ktoré nikde inde publikované neboli. Celkovo obsahuje 14 komédií, 10 historických hier a 12 tragédií vrátane Júlie a Rómea, Mcbetha, Hamleta, Kráľa Leara či Othella.

zdroj: REUTERS (Dylan Martinez)

Aukcia prebehne už v apríli

Kópia, ktorú chystajú na predaj, sa prvýkrát vystavila na prehliadke v Londýne. Neskôr bude vystavená v New Yorku, Hongkongu či Pekingu. 24. apríla bude presunutá späť do New Yorku, kde sa začne spomínaná aukcia. „Rekordná aukčná cena knihy, ktorú niekto kúpil v roku 2001, je 5,6 milióna eur,“ uviedli dražitelia z Christieho aukčného domu.

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií