Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nič pre slabšie povahy: v Austrálii denne vylovia stovky žralokov, najviac ohrozený je žralok kladivohlavý

Znepokojenie a smútok, to sú len niektoré z pocitov, ktoré vyvoláva bezohľadné zabíjanie žralokov v Austrálii.

Zdá sa, že hlavným cieľom niektorých ľudí je neustále škodiť životnému prostrediu. Ak sa k tomu pridá i zabíjanie, a to len pre zisk, nejde o nič iné ako o bezohľadnosť a egoizmus.

Aké budú dôsledky do budúcnosti?

To sa pýtajú aktivisti i všetci tí, ktorým osud našej planéty nie je ľahostajný. Na desiatky mŕtvych žralokov vo vnútri lode tesne po ich chytení do siete sa nepozerá vôbec ľahko. Fotografie, ktoré zhotovil zástupca Svetového fondu na ochranu prírody Austrálie so zámerom zvýšiť povedomie a pomôcť pri zákaze rybolovu v krajine, nenechali viacerých chladnými.

Zdroj: upsocl.com

Veľký bariérový útes, kde dochádza k masívnemu zabíjaniu žralokov skutočne nehumánnym spôsobom, je dedičstvom Austrálie. Lov žralokov v tejto oblasti je strategický, oblasť sa vyznačuje množstvom vzácnych druhov rýb a iných morských živočíchov.

To, čo pri pohľade na tieto fotografie môže poburovať ešte viac ako mŕtve telá žralokov, je používanie rybárskych sietí, čo nie je protizákonné. A to aj v takom prípade, že v nich veľa ráz skončia vzácne druhy živočíchov, ktorým hrozí vyhynutie (korytnačky, morské koníky a podobne). Ide totiž o akúsi spleť vláken, z ktorej niet úniku. Čokoľvek sa do nej dostane, aj v nej skončí. Nadobro.

Zdroj: upsocl.com

Moria bez žralokov?

Hoci vraždu možno definovať  ako „zabitie”, stále sa medzi nami nájdu ľudia bez zábran, akýchkoľvek pocitov a zdravého rozumu. Zvieratá považujú za vec, a preto im nerobí problém zabiť ich. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody Austrálie sa populácia žralokov v porovnaní s rokom 1960 znížila o viac ako 80 %. Najviac ohrozený je žralok kladivohlavý.

Organizácia dúfa, že fotografie otvoria oči všetkým, ktorí vedia, čo sa deje, no nič proti tomu nerobia. Snahou organizácie je docieliť, aby sa vytvorili zákony, ktoré budú chrániť Veľký bariérový útes, a tým zastavia bezohľadné zabíjanie žralokov vrátane iných vzácnych druhov rýb a živočíchov. Každý deň takýmto spôsobom zomrú tisíce zvierat. A to často len pre sebecké dôvody späté so ziskom.

Zdroj: upsocl.com

V čase narušenia biodiverzity, teda rozmanitosti živočíšnych a rastlinných druhov, si treba uvedomiť, že peniaze sú len papiere, a to, čo nás obklopuje, tu môže zostať navždy. Ak, samozrejme, nebudeme nečinní a budeme konať. Následky cítiť už teraz.

Zdroj: upsocl.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií