Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nelichotivé správy OSN: Až miliónu druhov živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie, niektorým dokonca už najbližšie desaťročia

V pondelok Organizácia spojených národov (OSN) zverejnila správu o problematike ničenia prírodných zdrojov. Ide vôbec o prvú zhrňujúcu správu OSN o stave prírody za 15 rokov, píše teraz.sk.

Na 1800 stranách sa uvádza i to, že z odhadovaných 8 miliónov druhov až jeden milión vymiera obrovskou rýchlosťou –  10- až 100-násobne vyššou ako za posledných desať miliónov rokov.

„Ohrozená je takmer polovica všetkých druhov obojživelníkov (40 %), tretina koralových útesov (takmer 33 %) a viac ako tretina morských cicavcov. Z 59 druhov rají a žralokov hrozí 17 z nich vyhynutie,“ uvádza sa v správe, na ktorej pracovalo vyše 450 vedcov a diplomatov z IPBES (Medzinárodnej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby) počas troch rokov.

Ničíme lesy, vzduch, pôdu aj oceány

„Zmeny, ktoré nastali v dôsledku desaťročí ničenia a znečisťovania lesov, oceánov, pôdy a ovzdušia, ohrozujú spoločnosť prinajmenšom rovnako ako klimatická zmena,“ uviedol Robert Watson, vedúci skupiny, ktorú OSN poverila zostavením správy.

Zdroj: twitter.com/Stuart Butchart

Závratnou rýchlosťou miznú aj  milióny hektárov dažďových lesov, čoho príčinou je najmä chov dobytka či plantáže palmového oleja. V tejto súvislosti dávame do pozornosti článok o Slovákovi, ktorý v Kostarike zachraňuje pralesy.

Ďalším faktom je aj nárast počtu obyvateľstva a s tým súvisiaci rastúci konzum.

Biomasa voľne žijúcich cicavcov klesla o 82 %, prirodzené ekosystémy stratili približne polovicu svojej plochy… Nielen suchozemské druhy sú v kritickom ohrození. Každý rok putujú do našich riek, morí a oceánov tony ťažkých kovov, rozpúšťadiel, toxických látok a iného odpadu, čo je dôsledkom úhynu morských živočíchov.

Stratili sme veľa času, konať musíme teraz,“ povedal Watson z IPBES.

Na jeseň minulého roka sme zverejnili rozhovor s vojnovým a dokumentárnym fotografom Jánom Husárom, ktorý plánoval v Keni nafotiť posledného samca nosorožca severného bieleho (tuponosého). Zatiaľ čo čakal na rôzne povolenia len niekoľko desiatok kilometrov od neho, museli ho eutanazovať. Príklad nedávno vyhynutého druhu.

Zdroj: twitter.com/honor harger

„Dopady sú skutočne zlé a bez drastického zásahu sa zhoršia,“ uvádzajú autori. Nečudo, že napríklad žiaci a študenti po celom svete (aj na Slovensku) nasledujú príklad Grety Thunbergovej, ktorá začala v piatky vynechávať školu a namiesto toho štrajkovala pred švédskym parlamentom, aby upozornila na to, že vláda nepovažuje klimatické problémy za prioritu a veľa v tejto veci nekoná. Teraz je nominovaná na Nobelovu cenu za mier.

Nemilé štatistiky

  • Od roku 1970 sa poľnohospodárska úroda strojnásobila.
  • Výrub lesov sa takmer zdvojnásobil.
  • Ročne sa vyťaží 60 miliárd ton obnoviteľných, ako i neobnoviteľných surovín a prírodných zdrojov. To predstavuje viac než dva razy toľko ako v roku 1980.
  • Mestá zaberajú dvakrát väčšiu rozlohu ako v roku 1992.
  • V porovnaní s rokom 1980 je znečistenie odpadom z plastov desaťkrát vyššie.

5 hlavných dôvodov

Tím odborníkov zhrnul päť dôvodov, ktoré najviac ovplyvňujú úhyn druhov a znehodnocovanie prírody:

  • zmenšovanie a degradácia biotopov,
  • ilegálny lov zvierat,
  • globálne otepľovanie,
  • znečisťovanie životného prostredia a
  • invazívne druhy, ako sú potkany, komáre, hady a rastliny, ktoré sa do iných krajín dostanú na lodiach či lietadlách.

https://twitter.com/i/status/1125404812856766465

Nemôžeme už ďalej ničiť rozmanitosť života a ekosystémov. Je to naša zodpovednosť voči ďalším generáciám,“ povedala Audrey Azoulay, generálna riaditeľka UNESCO.

Tak čo, aj vy máte pocit, že takto prihrávame našu planétu budúcim generáciám?

Today is Earth Day – how about we try to do a little better this year?

This is so accurate it actually hurts a little. Happy Earth Day.

Zveřejnil(a) I fucking love science dne Pondělí 22. dubna 2019

Zdroj titulnej foto: Ján Husár

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií