Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zálohované PET fľaše na Slovensku? V budúcnosti zrejme budú vratné rovnako ako sklenené

Zálohované PET fľaše sú možnou cestou, ako sa vyhnúť nadmernému množstvu plastových odpadov.

O tom, že našu planétu doslova pohltil plastový odpad, sa už popísalo nesmierne veľa. Toto storočie možno považovať za dobu plastovú a svet sa snaží efektívne s plastmi bojovať. Pozadu nie je ani Slovensko. Náš minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), ktorý informoval o tom, že zálohované PET fľaše by sa mohli stať v našej krajine realitou už čoskoro.

Rezort však najprv musí preskúmať, koľko by zavedenie takéhoto zálohovania stálo a tiež to, aký dopad by to malo na systém recyklácie, ktorý je momentálne zabehnutý. Podľa Sólymosa súčasný systém umožňuje vyzbierať približne 70 percent plastových fliaš, ktoré sa objavujú na našom trhu. „Zálohovanie PET fliaš je efektívnejší spôsob zberu. Máme skúsenosti zo sveta, že tam, kde sú fľaše zálohované, sa efektivita hýbe medzi 90 a 95 percentami,“ prezradil minister.

Otáznym však ostáva, ako by zálohovanie znamenalo pre súčasnú recykláciu. „PET fľaše sú najlukratívnejším odpadom medzi plastami. Ak by sme ich vyčlenili, mohol by byť problém pozbierať plasty, ktoré nie sú také lukratívne pre ďalšie spracovanie,“ vysvetľuje Sólymos, ktorý zároveň dodáva, že zavedenie zálohovania by predstavovalo veľkú investíciu. „Financie by sa týkali najmä výrobcov a predajní. Tie by museli zabezpečiť automaty, priestor na skladovanie PET fliaš a systém zberu a odvozu. Bez toho to nejde.“

Rokovaniam o možnom zálohovaní sa nebránia ani potravinové reťazce, ktoré sú združené v Slovenskej aliancii moderného obchodu. Členmi tejto aliancie sú napríklad Billa, Kaufland, Lidl a Tesco. „Pre efektívne zavedenie systému takéhoto zálohovania musí byť zabezpečený komplexný a uzavretý reťazec, čo znamená zapojiť nielen obchodníkov, ale aj výrobcov, spracovateľov PET fliaš a v neposlednom rade štát,“ informovala TASR Diana Chovancová Stanková, riaditeľka aliancie.

 

 

 

Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1927187_zalohovanie-pet-flias-by-mohlo-byt-coskoro-realitou-aj-na-slovensku

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií