fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

ODDNES ŽIJEME NA EKOLOGICKÝ DLH! Využívame viac prírodných zdrojov, ako dokáže planéta vyrobiť za jeden rok

Máte tip? napíšte nám mailom

Od 1. augusta bude ľudstvo žiť na ekologický dlh.

K tomuto dátumu totiž vyčerpalo všetky prírodné zdroje, ktoré je biosféra schopná nahradiť za jeden rok. Zvyšných päť mesiacov roku 2018 bude žiť na tzv. environmentálny dlh.

Uvádza sa to správe inštitútu Platforma globálnej ekologickej stopy (Global Footprint Network, GFN), ktorá meria dopyt a ponuku prírodných zdrojov a ekologických služieb pre ľudstvo.

Okamih zlomu nastáva každý rok o niekoľko dní skôr – vlani Celosvetový deň ekologického dlhu (Earth Overshoot Day) pripadol na 2. augusta, konštatuje portál 20minutes.fr.

Celý proces sa zrýchlil z dôvodu nadmernej spotreby a plytvania, vysvetlila Valérie Gramondová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorý je partnerskou organizáciou GFN.

Vo svojom vyhlásení Gramondová poukázala napríklad na to, že podľa prieskumov končí v odpadkových košoch až tretina potravín. Varovala tiež, že “možnosť regenerácie planéty je podkopaná”, a ako príklad uviedla situáciu so zásobami rýb.

Podľa Gramondovej by ľudstvo pre naplnenie svojich potrieb potrebovalo v prepočte 1,7 planéty Zem.

Situácia s ekologickým dlhom sa značne líši v závislosti od krajiny, konštatoval Pierre Cannet z WWF. Malé krajiny s malým počtom obyvateľov, ako je Katar a Luxembursko, zanechávajú mimoriadne silnú ekologickú stopu, vysvetlil Cannet. Upozornil, že keby celé ľudstvo žilo ako ony, deň zlomu by ľudstvo dosiahlo už 9. či 19. februára.

Podľa GFN Spojené štáty žijú na ekologický dlh od 14. marca, Nemecko od 1. mája, Francúzsko od 5. mája a Británia od 7. mája. V krajinách ako Maroko či Vietnam tento dátum pripadá na 16. a 21. decembra.

Pozrite, ako sú na tom ďalšie krajiny

Zdroj: overshootday.org/

Cannet sa domnieva, že najnovšia analýza ekologického dlhu ľudstva svedčí o tom, že treba prejsť “od alarmovania k akcii”

Prečítajte si tiež:
Je jedno, že nefajčíte. Znečistené ovzdušie v mestách zaťaží organizmus rovnako ako cigarety

Tohtoročný zlomový deň nastáva najskôr od začiatku 70. rokov, keď sa začal stanovovať. Prvýkrát to bolo v roku 1970, keď pripadol na 29. decembra – Zem tak mala deficit zdrojov len na dva dni. V nasledujúcich rokoch pripadol na ešte skoršie dátumy – 19. decembra (1987), 7. decembra (1990), 21. novembra (1995), 1. novembra (2000), 20. októbra (2005), 26. októbra (2007), 23. septembra (2008), 25. septembra (2009), 21. augusta (2010), 27. augusta (2011), 22. augusta (2012), 20. augusta (2013), 19. augusta (2014), 13. augusta (2015), 8. augusta (2016) a 2. augusta (2017).

https://www.instagram.com/p/Bl63fqMHt3s/?hl=sk&tagged=movethedate

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Ako by sme mohli posunúť tento dátum?

Treba začať od seba. Aj keď nám v hlave možno víria myšlienky, že keď milióny ľudí používajú mikroténové vrecká a igelitky, tak naše nakupovanie do sieťky či plátennej tašky nemá zmysel.

Má. Uvedomme si to. Každá (aj nepatrná) maličkosť sa ráta.

Uvádzame niekoľko príkladov, ktoré uvádzajú aj na stránke ekologického dlhu (a keď teda žijeme v dobe digitálu a sociálnych sietí, ak sa o to chcete podeliť aj so svetom, pridajte hashtag #MoveTheDate):

  • cestovať so zmyslom pre ekológiu (V cieľovej destinácii zvážte alternatívnu dopravu – uprednostňujte skôr mestskú hromadnú dopravu alebo bicykel namiesto auta; vyhľadajte skôr malé hotely, ktoré sa integrujú do miestnych komunít a sú vybavené obnoviteľnými zdrojmi energie; kupujte lokálne potraviny, typické pre danú oblasť…),
  • zjednodušte/zefektívnite svoj šatník (Nikto nepotrebuje 5 čiernych nohavíc, 6 riflí či sto rôznych tričiek. Zúčastňujte sa napríklad na SWAPoch, kde koluje oblečenie – môžete priniesť, čo nenosíte, a zároveň si môžete odniesť, čo sa vám zapáči. Za päť eur!),
Prečítajte si tiež:
Planéta nám pomáha s plastmi. Objavili sa mikróby, ktoré ich vedia rozložiť
Zdroj: aprilmagazin.curaprox.com/Valentína Nídelová
  • ponorte sa do dát (Koľko Zeme by sme potrebovali, ak by všetci na svete žili priemerný životný štýl v našej krajine? Má naša krajina ekologický deficit alebo rezervu? Ktorá krajina má najväčšiu uhlíkovú stopu? Čítajte, zisťujte, zaujímajte sa.)
  • zaraďte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny (Nie, nehovoríme, že by sme sa teraz všetci mali stať vegetariánmi. Ale niekedy môžeme uprednostniť vegetariánsky variant – napríklad namiesto rezňa si môžeme dať zeleninový rezeň, haha. Alebo využiť to, čoho je práve plná záhrada – cuketové placky, cuketové rizoto, hokkaido polievka a asi tak stotisíc iných možností. Ide o to, že napríklad na výrobu jednej tony hovädzieho mäsa sa spotrebuje až 14-krát viac biologicky produktívnej pôdy ako na výrobu jednej tony obilia. Bravčové? Ešte o 1,9-krát viac. Jednoducho povedané, zníženie spotreby mäsa je skvelý spôsob, ako znížiť našu ekologickú stopu.),
  • dochádzajte do práce spoločensky, socializujte sa (Autá sú zodpovedné za 19,7 % globálnej uhlíkovej stopy.  Musíte do práce cestovať autom? Dajte prednosť MHD-čke alebo bicyklu, spoznajte sa s cestujúcimi či cyklistami a opäť prineste socializáciu do každodenného života – aj keď len počas rannej cesty do roboty.),
Zdroj: medium.com
  • staňte sa na deň zberačom odpadu (Často si neuvedomujeme, koľko odpadu vlastne produkujeme. Skúste si na 24 so sebou zobrať tašku a zbierajte do nej všetko, čo by ste inak vyhodili. Neskrývajte to, naopak, začnite o tom hovoriť pred spolužiakmi, kamarátmi, kolegami. Po uplynutí 24 hodín odfoťte celý obsah tašky a roztrieďte odpad na recyklovateľný, nerecyklovateľný a kompost).

Na záver si pozrite video vytvoreného pri príležitosti Celosvetového dňa ekologického dlhu

Zdroje: http://www.teraz.sk/magazin/global-footprint-network-ludstvo-bude/339978-clanok.htmlhttps://www.overshootday.org/

Foto: http://ethicalmarketingnews.com/wp-content/uploads/2018/06/earthovershootday.jpg, https://www.overshootday.org/content/uploads/2018/06/2018_Past_Overshoot_Days_Eng.jpghttps://www.overshootday.org/content/uploads/2018/07/GFN-Country-Overshoot-Day-2000.jpghttps://aprilmagazin.curaprox.com/wp-content/uploads/2018/02/kapsulovy-satnik-1-titulka-1180×790.jpg, https://cdn-images-1.medium.com/max/1600/1*w2iiV0X50U_ugSZK4kpZ_g.jpeg

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií