Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel bývalý kozmonaut Poľakov, bol držiteľom rekordu za najdlhší jednorazový pobyt vo vesmíre

Poľakov v rokoch 1994 až 1995 strávil na vesmírnej stanici Mir obiehajúcej okolo Zeme celkovo 437 dní.

20.9.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku 80 rokov zomrel bývalý ruský kozmonaut Valerij Poľakov, ktorý bol držiteľom rekordu za najdlhší jednorazový pobyt vo vesmíre. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Poľakov v rokoch 1994 až 1995 strávil na vesmírnej stanici Mir obiehajúcej okolo Zeme celkovo 437 dní. Pracoval tam na experimentoch, ktorých cieľom bolo zistiť, či si ľudia dokážu udržať psychické zdravie počas prípadnej dlhej cesty na Mars.

Testy ukázali, že jeho kognitívne funkcie v dôsledku 14-mesačnej expedície neutrpeli. Poľakovovo úmrtie oznámila Ruská kozmická agentúra Roskosmos, jeho príčinu však nezverejnila.

Poľakov sa narodil v roku 1942 v Tule. Najprv vyštudoval lekárstvo a následne sa stal kozmonautom. Na prvú vesmírnu misiu vyštartoval v auguste 1988 a na orbite strávil osem mesiacov. Spomenutý rekord, ktorý dosiaľ nikto neprekonal, si pripísal vďaka svojmu letu o šesť rokov neskôr. Poľakov na vesmírnej stanici Mir žil a pracoval od 8. januára 1994 do 22. marca 1995, pričom v nej údajne obehol Zem viac ako sedemtisíc ráz.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel bývalý kozmonaut Poľakov, bol držiteľom rekordu za najdlhší jednorazový pobyt vo vesmíre © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií