fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

15 vecí, ktoré ste nevedeli o Faerských ostrovoch a prekvapia vás

Máte tip? napíšte nám mailom

Faerské ostrovy sú skupinou malých ostrovov na severe Atlantického oceánu medzi Škótskom a Islandom. V tomto článku vám prezradíme niekoľko zaujímavostí o týchto ostrovoch, ktoré vás prekvapia.

1.

Írski pútnici a mnísi sú teraz považovaní za najstarších osadníkov na Faerských ostrovoch. Prišli v období 6. storočia a priniesli so sebou aj ovce, ako aj skorý írsky jazyk.

Zdroj: www.gettyimages.com

2.

Faerské ostrovy sú tvorené sopečnou činnosťou a vznikli pred niekoľko miliónmi rokov.

3.

Faerské ostrovy sú jedným z mála európskych krajín, ktoré nemajú žiadne odbytové centrá McDonalds. Môžete tam však nájsť Burger King v Torshavne, ak by ste mali chuť na trošku nezdravého jedla.

Zdroj: www.gettyimages.com

4.

Futbalový tím krajiny vyhral svoj prvý súťažný zápas proti Rakúsku v septembri 1990, čo vyvolalo masívnu faerskú radosť.

5.

Na Faerských ostrovoch by ste len ťažko našli väznicu. Všetci dlhodobí väzni sú posielaní do Dánska.

Zdroj: www.gettyimages.com

6.

Most Streymin je jediným mostom nad Atlantickým oceánom na svete, ktorý spája ostrov Streymoy s Eysturoy.

7.

Faroeský jazyk, ktorým hovoria všetci obyvatelia Faerských ostrovov, je najviac podobný islandskému. Rozšírená tam je aj angličtina, najmä medzi mladšími ľuďmi.

Prečítajte si tiež:
Čo sa deje s telom, keď pijete studenú vodu?
Zdroj: www.gettyimages.com

8.

Hráč Gunnar Nielsen, brankár za škótsky tím Motherwell, je jediný futbalista z Faerských ostrovov, ktorý hrá v Premier League. Predtým chytal za Manchester City.

9.

Na Faerských ostrovoch môžete vidieť najviac oviec na jeden meter štvorcový.

Zdroj: www.gettyimages.com

10.

Faerské ostrovy nie sú ďaleko od južného konca arktického kruhu. POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.Vzhľadom na ich vysokú zemepisnú šírku nie sú také chladné, ako by ste mohli očakávať, s priemernými teplotami 3 stupne v zime a 11 stupňov v lete.

11.

Faerské ostrovy majú oslnivé zelené lúky, ale málo stromov, čo má za následok severoatlantický vietor.

12.

Národná geografická spoločnosť nedávno vybrala Faerské ostrovy ako najviac atraktívnu ostrovnú komunitu na svete, a to z 111 ostrovných destinácií na celom svete. Sú známi svojou priateľskou atmosférou.

Zdroj: www.gettyimages.com

13.

Počasie na ostrovoch sa mení tak rýchlo a často, že je známe faerské príslovie: “Ak sa vám nepáči počasie, počkajte päť minút”.

14.

Rybolov je najdôležitejším odvetvím, poskytuje viac ako 97% celkového zisku. Druhým najväčším odvetvím je cestovný ruch.

Prečítajte si tiež:
Dve špeciálne dierky na bežeckých topánkach nie sú na okrasu, ale majú špeciálny význam!

15.

Faerské ostrovy sú samosprávnou komunitou v Dánskom kráľovstve.

Zdroj: https://www.belfasttelegraph.co.uk/news/northern-ireland/20-things-you-didnt-know-about-the-faroe-islands-30654747.html

Foto: https://www.gettyimages.com/photos/faroe-islands?sort=mostpopular&mediatype=photography&phrase=faroe%20islands

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií