fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

19. ročný fotograf stihol fotiť najväčšie hip-hopové hviezdy, nie len na Slovensku

Máte tip? napíšte nám mailom

Fotografovanie na grandhotely Víglaš pre modelingovú agentúru Art Angels, fotografovanie najväčšieho Indoor Hip Hop festivalu Hitlab Music Indoor Fest a taktiež Hip Hop Žije. Fotograf Marek Ištók vo svojich 19. rokoch toho stihol naozaj veľa. Viac v rozhovore.

Kto si?

Zdravím. Volám sa Marek Ištók a som fotograf z Novej Bane. Mám 19 rokov a ešte študujem.

Kedy si sa fotografii začal venovať?

Začal som fotografovať pred 4 rokmi, keď som prišiel na strednú školu s týmto zameraním.

Prečo práve fotografovanie?

Umenie ma bavilo od malička a mám to aj v krvi po prastarkom, ktorý bol v tomto dosť uznávaný. Bavilo ma vytvárať veci tak ako chcem ja a zobrazovať svoje myšlienky aj pre okolie. Začalo to v kresbe a maľbe, vďaka čomu som aj ukončil a absolvoval ZUŠ, a po príchode na strednú školu som sa oboznámil aj s digitálnou tvorbou, ktorá ma oslovila viac, a začal som to brať ako aj možno budúcu prácu.

Máš síce 19. rokov, no za sebou už niekoľko fotografovaní. Aký bol tvoj začiatok a čo bolo tvojím prvým začiatkom?

Určite môj začiatok s fotografovaním na hudobnej scéne, keď som prišiel do klubu (Hospital Zvolen) s kamarátmi, ktorí tam vystupovali ako predskokani. a promóter Richard Lepieš mi dal ako neznámemu chalanovi možnosť fotografovať celý večer Ektora a byť s ním aj v Backstage. Vtedy som zistil, že toto je to, čo chcem vo svojom živote robiť.

12310447_1721860981383799_394706970723234377_n

A čo prišlo ďalej?

Keď som odovzdal fotografie povedal, že fakt skvelá robota a že také niečo určite nečakal. Potom ma začal brávať na tie najväčšie akcie v okolí, ktoré organizoval. Konkrétne to bol Rest a Majself Tour v Hospital Klub, Krok Spet v Urban Spote, Rest a Majself Tour v Urban Spote a Hitlab Music Indoor Festival, kde bolo 25 interpretov a bol to najväčší Indoo Fest na SK.

S kým z hip-hopovej scény si sa už stretol?

Tak, keby že to mám menovať asi by to bolo veľmi dlhé, ale keď si to tak zrekapitulujem s celou slovenskou Hip Hopovou scénou a s českou iba s týmy najväčšími menami ako Ektor, Vladimir 518, Jay Diesel, Indi & Wich a celé Ty Nikdy Label, ktorí sú pre mňa úplne TOP. A taktiež aj s pár ľudmi z USA napr. Redman, AZ, Wu-Tang a Afu-Ra.

Kto ťa z nich v súkromí najviac prekvapil? O kom si mal napríklad inú mienku, ktorú si po osobnom stretnutí zmenil?

Tak určite ma prekvapilo mnoho z nich, ale určite jedny z nich sú Neni Problem (Majself, Plexo, Grizzly a Mugis), ktorí sú fakt pohoďáci a veľmi dobre sa mi s nimi bavilo aj komunikovalo a aj naďalej spolu komunikujeme. V osobnom stretnutí ma určite prekvapili chlapci z Ty Nikdy, o ktorých som si myslel, že keď robia kvalitnú hudbu nebudú sa nejako baviť a že budú skôr vážni. No ako sú to fakt skvelí ľudia určite Boy Wonder najväčší pohoďák, s ktorým mám aj súkromne fotografovanie a tiež zábavný Dj Fatte.

12392036_1716446398591924_5771127051451681742_n

 

Prečítajte si tiež:
Starček sa vypracoval z farmára za módnu ikonu v 85-tich rokoch. Je symbolom toho, že všetko sa dá

Máš nejaké merítko, pomocou ktorého fotografuješ, respektíve, máš nejaký systém práce, ktorým sa riadiš, ktorý ti pomáha, aby boli fotky lepšie a kvalitnejšie?

Určite v tom, aby bola fotografia kvalitná je nutné poznať za prvé zlatý rez a vedieť správne nakomponovať predmety alebo osoby do prostredia, aby to vyzeralo zaujímavo a správne. Druha časť správnej fotografie je expozícia, teda správne nastavenie aparátu. Keďže fotím už štvrtý rok a za rok mám nafotených cez 30 000 snímkov môžem si dovoliť povedať, že oba tieto prvky mám už v oku, aj keď sa vždy rád priučím novým veciam. Najviac počúvam rady starších a skúsenejších fotografov, ktorí mi veľmi v tomto pomáhajú a kompromismi a experimentovaním vyvodzujem čo najlepšie výsledky.

Takže vytvoriť kvalitnú fotku asi nie je také jednoduché, ako by sa to mohlo na prvý pohľad zdať?

Určite nie. Chce to veľa technických znalostí a hlavne trpezlivosť, lebo niekedy trvá vytvoriť kvalitnú fotografiu aj pár hodín. Taktiež je potrebné mať umelecké cítenie a vedieť sa na finálnu verziu pozrieť nie ako fotograf, ale ako sa na to budú pozerať bežní ľudia, či pochopia, čo im fotograf chcel tým naznačiť a zvýrazniť.

Čo hodnotíš ako svoj najväčší úspech?

To závisí od toho, či ide o reportážnu alebo o umeleckú fotografiu. Z reportážnych fotografií považujem za najväčší úspech fotografovanie na festivale Hip Hop Žije na zlatých pieskoch. Z umeleckej určite odfotený les pri mojom meste v hmle, ktorý aj na mojej stránke dosiahol zatiaľ najväčší úspech. (cca 5000 likes a 112 000 zobrazení)

A čo budúcnosť? Kde sa vidíš?

Plánujem pokračovať v mojej práci, zdokonalovať ju, kúpiť lepšiu a kvalitnejšiu aparatúru a začať sa viac venovať videu. Potom sa uvidí, či budem pracovať na vlastnú päsť alebo budem musieť byť popritom aj niekde zamestnaný. A podľa možností zvažujem aj zahraničie po ukončení školy. Určite by ma bavilo byť aj majstrom a učiť takéto niečo aj študentov.

Takže chceš  Slovensko opustiť?

Je to tak 50 na 50, lebo ak budem mať tu dostatočný počet zákazok a ostanú tu aj moji známy, a naberiem viac známostí, nebudem mať zmysel odchádzať. Skôr to myslím tak, že na pár mesiacov za hranice a potom opäť na slovensko a časom sa uvidí.

1390726_1723628491207048_6557222551898619218_n

Čo by si poradil začínajúcim fotografom?

Určite nech počúvajú starších fotografov a priúčajú sa od nich. Myslím, že nikomu nevadí, keď raz začas vezme zo sebou niekoho a niečo ho naučí. Samozrejme, že nie svoje fígle a pod., ale základné veci aspoň. A hlavne treba veľa experimentovať, aby zistili, čo sa stane pri akom nastavení v rôznych prostrediach a rôznej expozícií. Úprimne pár začiatočníkov sem tam vybehne aj so mnou niečo pofotiť. A tiež ich rád naučím nové veci a myslím, že zatiaľ boli spokojní.

Kto ťa v tvojej práci podporuje a komu by si sa chcel poďakovať?

Určite sa chcem najviac poďakovať ľuďom, ktorí ma od začiatku podporujú a pomohli mi zlepšovať sa stále čoraz viac a dávali mi možnosť ukázať sa. Na začiatok to je Jaroslav Kamenský, ktorý ma zobral na koncert Ektora, kde som sa prvýkrát mohol ukázať a kde som spoznal ďalších skvelých ľudí:
– Richard Lepieš – promóter akcií, ktorý mi dal možnosť fotografovať na tých najlepších akciách v okolí;
– Lukás Hatadám, ktorý ma vždy podrží a zohnal mi tie najlepšie kontakty a dal kopec práce;
– Matúš Mikuláši, ktorý ma naučil najviac, čo vedel a aj to čo by nemusel a stále ma učí, a pomáha, keď s niečím potrebujem poradiť alebo požičať;
– Milan Jagerčík, vďaka ktorému som fotografoval tiež skvelé akcie v Urban Spote;
– Stanley – promóter zo západu, vďaka ktorému som fotografoval skvelú akciu v Púchove;
a samozrejme Lukáš Jedlička (Boy Wonder), ktorý zdieľa moje práce a necháva sa fotografovať na promo odo mňa, lebo sa mu páči moja práca a chce ma podporiť a podporuje ako všetci tu spomenutí a všetkým vám patrí jedno veľké ĎAKUJEM!!

12219484_1705919189644645_1716369477141527074_n

 

Prečítajte si tiež:
Nemôžete zaspať? Možno ste až príliš unavení

Facebook: Štoky Design Photography

Ďakujeme za skvelý rozhovor a prajeme Marekovi veľa skvelých nápadov a fotografií.

Poznáš niekoho, kto by vedel motivovať ďalších mladých? Napíš nám na klocher@klocher.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií