fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

3 druhy lásky. V ktorej sa nájdeš ty?

Máte tip? napíšte nám mailom

Láska keď

Prvý typ lásky je pre veľa ľudí jediný, aký vôbec poznajú. Nazývam túto lásku – Láska keď. Túto lásku môžeme prijímať alebo dávať, pokiaľ sú splnené určité požiadavky. Musíš niečo spraviť, aby si si takú lásku zaslúžil. “Keď budeš dobrý synček, tatko ťa budem mať rád.” “Keď uspokojíš moje očakávania ako milenec…” “Keď vyhovieš mojím predstavám, tak…” “Ak sa so mnou vyspíš, tak…” budem ťa mať rád. Rodičia často učia svoje deti tomuto druhu lásky, keď im hovoria: “Keď budeš mať dobre vysvedčenie…, keď sa budeš slušne správať… budeme ťa mať radi”

V tomto prípade je láska ponúkaná výmenou za niečo, čo si druhá strana praje. Motivácia takejto lásky je v podstate sebecká. Jej účelom je získať niečo výmenou za lásku. Láska keď je ako lákadlo na šnúrke, ktoré môže kedykoľvek zmiznúť. Ak sú splnené podmienky, všetko je v poriadku. Ak sa niečo začne kaziť – nevyhovieš požiadavkám na sex, nechceš súhlasiť s niečim iným – tak je po takejto láske. Je poľutovania hodné, že láska, ktorá si kladie podmienky, takmer vždy sama seba zničí, pretože skôr alebo neskôr jeden z partnerov nebude stačiť plniť požiadavky toho druhého. Mnoho manželstiev sa rozpadá, pretože bolo založené na tomto type lásky. Manžel alebo manželka zistí, že zamilovaná nie je do svojho skutočného partnera ale do vysnenej, neskutočnej, romantickej predstavy. Keď časom zistí, aký je jej partner v skutočnosti alebo prestanú byť plnené očakávania “láska keď” sa často obráti do záhuby.

Láska pretože

Druhým typom lásky je láska, ktorú nazývam “láska pretože”. Touto láskou je človek motivovaný pre niečo, čím je, čo má alebo čo robí. Inými slovami, táto láska vznikla na základe určitých hodnôt alebo kvalít partnera. Táto láska vlastne hovorí: “Milujem ťa, pretože si krásna.”  “Milujem ťa, pretože si bohatý.” “Milujem ťa, pretože mi poskytuješ bezpečie.” “Milujem ťa, pretože si iný než všetci ostatní, pretože si obľúbený alebo slávny.” a podobne. Možno poznáte nejakú ženu, ktorá miluje určitého muža, pretože je to výborný športovec. Na niekoho iného než na jedničku by sa ani nepozrela. Je zamilovaná nie doňho, ale do jeho postavenia a popularity.

Veľakrát mi ľudia hovoria: “Táto – láska pretože – sa mi celkom páči. Chcem byť milovaná pre to, čo som, pre konkrétne kvality a hodnoty, ktoré mám. Čo je na tom zlého?” Možno, že nič. Každý z nás chce byť milovaný pre niečo vo svojom živote. Určite je lepšie dať prednosť tejto láske pred “láskou keď”. “Lásku keď” si musíme zaslúžiť, a to vyžaduje veľa úsilia. Pokiaľ nás niekto miluje pre to, čo sme, je to pre nás oveľa pohodlnejšie. Vieme, že niečo v nás alebo na nás je hodné lásky. Ak však žijeme v takom vzťahu, skôr či neskôr nebudeme na tom lepšie než tí, ktorí si musia svoju “lásku keď” zaslúžiť. A to nie je príliš pevný základ pre manželstvo ani pre akýkoľvek iný trvalý vzťah. Skúsme sa zamyslieť nad problém konkurencie. Čo sa stane, ak sa objaví niekto, kto má žiadané kvality na vyššej úrovni? Predstav si, že si žena a tvoja krása je dôvodom, prečo ťa tvoj muž má rád. Čo sa stane, ak sa na scéne objaví krajšia žena?

Prečítajte si tiež:
Neuveriteľné: Malý chlapec, ktorý fajčil na futbalovom zápase bol v skutočnosti...

 

Pokiaľ je láska tvojej ženy založená na tvojom zárobku, čo sa stane ak stratíš prácu? Alebo čo sa stane, keď sa objaví niekto, kto má viac peňazí? Vyradí ťa takáto konkurencia? Ohrozí tvoj vzťah? Pokiaľ áno, je to typický príklad “lásky pretože.”

Je zistené a platí to pre väčšinu z nás, že každého z nás tvoria dve osobnosti. Za prvé je to tá podoba, ktorú ukazujeme svetu – taká, s akou sa stretáva verejnosť. A potom existuje tá naša druhá stránka, osobnosť, ktorú naozaj pozná iba veľmi málo kto, pokiaľ ju vôbec niekto pozná

Zo svojich poradenských pohovorov s ľuďmi, ktorý prežívajú “lásku pretože”, som zistil, že buď jeden alebo obaja partneri sa naozaj boja, aby ten druhy poznal aký je vlastne v skutočnosti. Veľmi sa obávajú, že až ich partner spozná pravdu, budú menej sympatickí, menej milovaní alebo úplne odmietnutí. Pred časom som na túto tému hovoril so skupinkou študentov. Jedna zo študentiek sa zrazu rozplakala. Bývala krásna a bola zasnúbená. Po automobilovej nehode však zostala je ľavá časť tváre škaredo zjazvená. Veľmi jej pomohla plastická operácia, ale jej vzťah nebol nič iné než “láska pretože”. Jej srdce sa naplnilo strachom a neistotou až sa jej známosť zrútila. Bol to klasický príklad “lásky pretože”. Tá vlastne hovorí: “Milujem ťa, chcem ťa, pretože…” Mnohé lásky, ktoré sme v živote zažili, sú láskami tohto typu. Ten druh lásky v nás vždy vyvolá pochybnosti, ako dlho to vydrží.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: Pribudlo ďalších päť potvrdených prípadov. Počet nakazených stúpol na 21

Milujem ťa a bodka!

Našťastie však existuje ešte iný druh lásky, láska žiarivá a krásna. Prial by som každému, aby ju prežil. Je to láska bez podmienok. Táto láska vlastne hovorí: ” Milujem ťa, nehliaduc na to aký možno v jadru si. Budem ťa milovať, nech sa stane s tebou čokoľvek. Nemôžeš urobiť nič, čo by ohrozilo moju lásku. Milujem ťa a bodka.” Táto láska nie je slepá. K tomu má ďaleko. Môže poznať svoj objekt veľmi dobre. Pozná chyby a nedostatky. Všetko prijíma, než aby za to niečo požadovala. Túto lásku si nie je možné nejako zaslúžiť. Nemôžete urobiť nič, aby bola väčšia Nemôžete ju ničím odvrátiť. Nie je na nič viazaná. Od “lásky pretože” sa líši tým, že nevzniká na základe nejakej príťažlivej kvality milovanej osoby. Touto láskou môžeme milovať i bezvýznamné osoby tak, ako by mali nekonečnú hodnotu. Túto lásku sú schopní prežívať iba úplní a zrelí jedinci, ktorí nepotrebujú zo životných vzťahov stále iba brať, aby zaplnili prázdne miesta vo svojej vlastnej osobnosti. Zrelým osobnostiam nič nebráni v tom, aby do vzťahu dávali, než aby za to niečo požadovali. Táto láska je pre nás dôležitejšie než čokoľvek iného. Pokiaľ teraz neprežívaš takúto lásku, pravdepodobne dúfaš, že raz takúto zažiješ.

beautiful-feelings-love-couple-people-Favim.com-842353

Táto láska sa nemôže dočkať, až bude môcť niečo dať. Ostatné dva druhy lásky sa nemôžu dočkať, až niečo získajú. Milujem ťa a bodka znamená dávam, dobrovoľne dávam seba samého. V v tomto vzťahu nie je miesto pre obavy, neistotu, nátlak, závisť alebo žiarlivosť. Vyvoláva v tom druhom tvoriace zmeny. Tieto zmeny nevyžaduje, sú jednoducho prirodzenou reakciou na bezpodmienečnú lásku. Moja manželka ma takto miluje, pred ňou sa nemusím na nič hrať. Jej bezpodmienečná reakcia vo mne vyvoláva prirodzenú túžbu byť taký, aký by som podľa nej mal byť. Nie, že by som taký musel byť, ale ja taký chcem byť. Je to prirodzená reakcia na lásku “milujem ťa a bodka”, ktorou ma moja žena miluje.

Zdroj: esterdavidova.com

Zdroj: Úryvok z  knihy „Lásku dát, lásku brát“ – Josh McDowell a Paul Lewis

Foto: images4.fanpop.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií