fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 tipov k úspešnému investovaniu

Správne investované peniaze predstavujú spôsob, ako si môžete finančne prilepšiť. V závislosti od výšky investície a aktuálnej situácie na trhu je možné zarobiť menšie, či väčšie peniaze. S investovaním však prichádza aj riziko straty kapitálu. Ako správne investovať? Poďme sa pozrieť na 5 jednoduchých tipov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pred samotným investovaním je potrebné zvážiť, či práve toto je oblasť, v ktorej chcete rozvíjať svoje vedomosti. Výnosné investovanie nie je krátkodobá záležitosť a mnoho ľudí skrátka nemá takú vôľu, aby sa vytrvalo venovalo svojim investíciam. Ak to však nie je váš prípad, nasledujúce tipy sa vám budú hodiť.

1.   Vytvorte si cieľ a plán

Stanovenie základného cieľa, ktorý chcete dosiahnuť investovaním je základ úspešného investovania. Nové auto, pohodlnejšia penzia, či kúpa nehnuteľnosti – toto sú bežné príklady cieleného investovania. Ak máte stanovený cieľ, viete jednoduchšie kontrolovať, v akej fáze jeho dosiahnutia ste.

Na čo najoptimálnejšie dosiahnutie cieľa slúži vopred pripravený investičný plán. Ten by mal zahŕňať spôsob a výšku investície, investičnú stratégiu a vlastné zhodnotenie na citlivosť trhov. K tomu je samozrejme potrebné oboznámenie sa s prostredím v ktorom sa chystáte investovať. Pre stanovenie lepšieho investičného plánu môže dopomôcť aj bod 2.

2.   Investujte do vzdelania

Ak chcete racionálne investovať, musíte neustále rozvíjať svoje znalosti v oblasti investovania. Dnes nájdeme množstvo návodov a kurzov, vďaka ktorým sa môžete vzdelávať a za niektoré z nich sa skutočne oplatí priplatiť.

Prečítajte si tiež:
SVETOBEŽKA: Ministerstvo ponúka mobilnú aplikáciu občanom cestujúcim do zahraničia

Pokiaľ nemáte dostatok času, aby ste naberali vedomosti takýmto spôsobom, môžete osloviť finančného poradcu, ktorý sa investovaniu venuje profesionálne. Ten vám vysvetlí základné pojmy a princípy investovania. Vďaka nemu môžete efektívnejšie spravovať svoje investície, napríklad prechodom do druhého piliera.

3.   Nechajte emócie bokom

Schopnosť udržať vlastné emócie na uzde je to, čo v konečnom dôsledku môže rozhodnúť, aké úspešné bude vaše investovanie. Prílišná konzervatívnosť môže oddialiť dosiahnutie vášho investičného cieľa. Na druhej strane, nadmerné rizikové investovanie môže dopadnúť ešte horšie.

Vaša reakcia na nadštandardné zhodnotenie kapitálu alebo pokles fondov, v ktorých investujete, je to, čo má zásadný vplyv na výsledok vášho investovania.

4.   Investujte pravidelne

Pravidelné investovanie je ďalším kameňom vášho úspechu. Vďaka pravidelnému investovaniu dokážete využiť úročený úrok čo je v podstate výnos z výnosu. Pravidelné investované, napríklad do tretieho piliera, môžete dosiahnuť vďaka trvalému príkazu. Pri trvalom príkaze je tiež potrebné svoje investície z času na čas kontrolovať, nie však každý deň.

5.   Peniaze nie sú všetko

Keď sa dostanete do investičného kolobehu, hľadania najlepších možností a príležitostí, tak je prirodzené, že sa zmení aj váš pohľad na peniaze ako také. Netreba však zabúdať, že peniaze sú síce dôležité, no nie sú všetko. Ak s touto myšlienkou budete pristupovať k vášmu investovaniu, odbremeníte sa od zbytočného tlaku a niekedy aj stresu, ako najlepšie narábať s investíciami.

Prečítajte si tiež:
Sociálne siete bojujú proti sexizmu: Zakázali používať emoji broskyne a baklažánu

Správne investovanie môže priniesť do života mnoho benefitov. Od finančnej stability, viacerých zdrojov príjmu, až po nové možnosti, ktoré sa vám vďaka investovaniu naskytnú. Ak chcete začať investovať čo najskôr, za zváženie stojí aj možnosť požičať si peniaze. Z dlhodobého hľadiska je aj táto možnosť zisková. Ostáva už iba na vás, akú sumu sa rozhodnete investovať.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj pozicky

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií