Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V biobazéne čistia rastliny vodu: 15 inšpirácií na domáce kúpacie jazierka

V horúcich letných dňoch nie je nič lepšie než osviežujúci kúpeľ v bazéne. Okrem osviežujúceho vzhľadu však existujú rôzne druhy bazénov.

V posledných rokoch sa aj na Slovensku dostali do povedomia biobazény alebo inak nazývané aj kúpacie jazierka. Ide o prírodnú alternatívu bazéna, užitočnú pre ľudí, ale hlavne pre životné prostredie.

Čo je biobazén

Biobazén je umelý rybník s kvalitnou vodou. Pozostáva zo zóny na plávanie a ďalšej zóny na čistenie vody výlučne s biologickými a mechanickými procesmi.

Užitočné rastliny, ktoré čistia vodu, majú tiež aj estetický účinok, pretože okrem rastlín, ktoré produkujú kyslík, sú na povrchu často rastliny, ako sú lekná alebo vysoké trávy. Táto vegetácia okolo vody vytvára v krátkom čase ekosystém dokonale vyvážený a integrovaný do prírody.

Bazén versus biobazén

Biobazén sa dá neustále meniť, môžete tam vysádzať nové rastliny alebo meniť kamene.

Pri klasických bazénoch to nie je možné. Ak si raz zvolíte tvar, budete ho mať navždy. Pri biobazénoch máte na výber veľké množstvo tvarových riešení a použitých materiálov.

Netreba doň dávať chlór, pretože voda sa udržiava prirodzene čistá vďaka biologickému filtračnému systému. Biojazierka sú vhodné aj pre ľudí s alergiou. Biobazén sa rýchlejšie ohrieva vďaka plytkým zónam, čo predlžuje kúpaciu sezónu až na 4 mesiace. V chladnejšom období plní estetickú funkciu a dopĺňa záhradnú architektúru.

Ako často treba meniť vodu v biobazéne?

V biobazénoch nemusíte vymieňať vodu vôbec. Biologický filtračný systém sa postará o trvalú kvalitu vody. Časom však určite treba doplniť odparenú vodu a vodu odsatú vysávačom. Ak budete vysávať nečistoty, je lepšie vodu odsať z bazéna a dať ju von na rastliny.

Cena biobazéna

Cena biobazéna závisí v prvom rade od veľkosti. Musíte počítať s výkopovými a stavebnými prácami. Určite to nie je lacná záležitosť.

Jazierko treba vymurovať. Pri veľkosti kúpacej plochy cca 3,5 m krát 8 m je cena okolo 3-tisíc eur.  Technologická časť obsahuje montáž a hydroizolačnú fóliu, čerpadlá, rozvodovú čerpadlovú šachtu, rozvodné potrubia, biologický filtračný systém, filtračné vrstvy, rastlinné substráty, riečny štrk, pramenný kameň, vodné rastliny, vysávač dnových nečistôt, sieťku, kefku, dekoračné kamene, vodné osvetlenie, dažďový prepad, elektrický rozvádzač… Cena sa pohybuje od 9-tisíc eur. Ak budete ešte chcieť protiprúd či kaskády, ešte si priplatíte.

[envira-gallery id=“113692″]

Zdroj woohome
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií