Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zasadíte raz a budete zbierať navždy! 10 trvalých druhov ovocia a zeleniny, ktoré musíte vysadiť

Čas strávený v prírode je neoceniteľný, a je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ako si udržať dobrú náladu a telo v perfektnom stave. Ak máte radi záhradu, už ste určite pocítili výhody sadenia.

Ak ešte nemáte záhradku, môžete sa nechať inšpirovať, aby ste tento rok založili malú záhradku.

Štúdie potvrdili, že práca v záhrade znižuje stres a zvyšuje sebavedomie, znižuje riziko mozgovej príhody a Alzheimerovej choroby a zlepšuje zdravie mozgu a srdca. Tieto činnosti navyše udržujú svaly rúk silné a pohyblivé, a dokonca posilňujú imunitu.

Záhradníčenie je známe ako jedna z najúspešnejších terapií, ktoré liečia depresiu a zlepšuje duševné zdravie, a to vďaka kombinácii fyzickej aktivity, uvedomenia si prírodného prostredia, kognitívnej stimulácie a uspokojenia, ktoré človek po ukončení práce cíti.

Takže, ak chcete vyskúšať záhradníčenie, trvalky sú prvou možnosťou, ktorú treba zvážiť. Tieto rastliny sa vysádzajú iba raz a každý rok vám dávajú plodiny.

Záhradníci majú radi viacročné rastliny, pretože prácu musia robiť iba raz, takže minimálne úsilie z ich strany produkuje produkty rok čo rok.

Tieto plodiny sú tiež prospešné pre životné prostredie, pretože sú kompatibilné s kultiváciou bez pôdy, ktorá znižuje stratu vlhkosti, spúšťa biologickú aktivitu v pôde a vytvára dokonalú, drobivú a húževnatú textúru.

Tu je desať trvalých rastlín a niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pestovať ich vo vašej záhrade:

Špargľa

Rastie v samčích alebo samičích rastlinách, ale samčie rastliny sú produktívnejšie. Táto zelenina dobre rastie v chladnejších podnebiach a suchých letách. Vyžaduje iba ľahšiu, dobre odvodnenú pôdu a plné slnečné žiarenie.

Artičoky

Artičoky sú trvalky, ale zvyčajne sa vyprodukujú iba približne 5 rokov za sebou. Zasaďte ich vo vzdialenosti 1,2 m od seba, keď artičoky rastú, púčiky zbierajte, keď majú priemer asi 7 cm.

Pažítka

Pažítka si vyžaduje slnko a pravidelné zavlažovanie. Semená by ste mali zasiať a zakryť ich trochou pôdy a zalievať. Ak im to dovolíte, tieto rastliny sa množia rýchlym spôsobom, preto nezabudnite kvety včas odstrániť.

Chren

Chren miluje úrodnú pôdu a slnečné svetlo, dokáže sa však ľahko prispôsobiť akýmkoľvek podmienkam. Na jar zasaďte koreňový kúsok a na jeseň ho budete môcť zozbierať.

Rebarbora

Rebarboru by ste mali zasadiť skoro na jar, keď sa pôda rozmrazí. Medzi rastlinami ponechajte vzdialenosť najmenej 1,2 m a uistite sa, že majú dosť slnka. Pôda by tiež mala byť úrodná a dobre odvodnená.

Čučoriedky

Čučoriedky nie sú zelenina, ale rastú v kríkoch, a sú to chutné a výživné trvalky, ktoré by ste určite mali radi na záhrade. Potrebujú veľa slnka a vyhovuje im aj chladnejšie počasie.

Zasaďte kríky skoro na jar a nechajte medzi nimi najmenej 1,5 m. Môžete tiež pestovať čučoriedky v nádobách. Plody budete mať okolo prvého júna a končia skoro v polovici júla a každý rok ich budete mať viac. Čučoriedky majú radšej kyslejšiu pôdu.

Maliny

Maliny sú obľúbeným ovocím. Starostlivosť o kríky nevyžaduje žiadnu námahu. Maliny obľubujú slnko, polotieň a humóznu, vlhkú a priepustnú pôdu. Vysádzame ich 0,5 m od seba. Striháme ich až po zbere ovocia. Rastliny sú dobre zakorenené v črepníkoch, preto sa môžu vysádzať počas celého roka. Je viacero druhov, skoré aj neskoré. Malinám sa darí na celom území Slovenska, lepšie im však vyhovuje oblasť stredného a severného Slovenska.

Černice

Černice tiež môžeme pestovať na celom území Slovenska, lepšie im však vyhovujú podmienky južného Slovenska. Černice nemajú rady tieň, preto ich nesaďte pod stromy. Najlepšie výsledky dosahujú pri vysadení na záhon s celodenným svetlom. Maliny a černice rastú na jednom mieste asi 9 – 12 rokov.

Egreše

Egreše nemajú rady ťažkú a vlhkú pôdu. Vysaďte ich od seba na vzdialenosť 1,5 metra. Ku stromčeku pridajte aj kôl, ku ktorému egreš priviažete. Starostlivosť o ne nie je náročná a dožívajú sa 10 – 20 rokov.

Žerucha

Žerucha rastie v rašelinisku, takže ideálne by bolo blízko potoka. Môžete si tiež vytvoriť malé rašelinisko v zemi s rybníkovou vložkou na zadržanie vody. Naplňte nádobu záhradnou pôdou, pieskom, kompostom a hnojivom s pomalým uvoľňovaním a pridajte vodu len na premočenie pôdy. Ďalej semená rozložte.

Užite si čas na záhrade!

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií