fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vychutnajte si krásy našej krajiny: 10 tipov na nezabudnuteľnú dovolenku na Slovensku

Dovolenka nemusí byť vždy len pri mori. Krásnu prírodu, atrakcie, skvelé jedlo, ale aj pohodlnné ubytovanie môžme zažiť aj na Slovensku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Spoznajte krásy našej vlasti, o ktorých ste doteraz možno ani netušili. Prinášame vám 10 tipov na nezabudnuteľnú slovenskú dovolenku, ktorá vám neprinesie len množstvo zážitkov, ale aj poznatkov o našej krajine.

Čičmany

https://www.instagram.com/p/BmjIrbHhRoE/

Obec Čičmany leží v Rajeckej kotline, v okrese Žilina. Je jedným z mála miest na Slovensku, ktoré si aj naďalej zachováva nielen svoje neobyčajné zvyky, ale aj podobu. Čičmany sú známe svojimi čiernymi drevenými domami, na ktoré obyvatelia maľovali biele kresby.

Ak sa rozhodnete Čičmany navštíviť, určite neoľutujete. Sprievodca vás prevedie príbehmi minulosti, tradíciami a domami, ktoré dnes slúžia ako múzeum.

Vlkolínec

https://www.instagram.com/p/B0N29tMIBv9/

Vlkolínec leží iba 10 kilometrov od mesta Ružomberok, na juhovýchodnom výbežku Národného parku Veľká Fatra. Už viac ako 26 rokov je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Známy je vďaka svojej výnimočnej drevenej ľudovej architektúre. Vidieť tu môžete aj zaujímavé ručne vyrezávané sochy, ktoré dotvárajú krásu tejto dedinky.

Slovenský Betlehem

Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej
Zdroj: instagram.com/jotpe1313/

Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej vytvoril majster Jozef Pekara. Pracoval na ňom neuveriteľných 15 rokov. Dielo, ktoré vytvoril, nezobrazuje len narodenie Ježiša Krista, ale aj dejiny slovenského národa. Celé dielo je 8,5 metra dlhé, 2,5 metra široké a 3 metre vysoké. Majster Pekara do neho zapracoval 300 drevených postavičiek, pričom viac ako polovica z nich sa pohybuje.

Betlehem ukazuje pracovné činnosti, ktorými sa ľudia živili – pastierstvo, baníctvo, kováčstvo. Božie narodenie sa nachádza uprostred tohto impozantného diela a je začlenené do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zobrazené všetky slovenské regióny, ktoré ukazujú ich najznámejšie miesta a kultúrne pamiatky. Vidieť môžete hrad Devín, Bratislavský hrad, Trenčín, katedrálu v Nitre a iné.

Prečítajte si tiež:
Nevyhadzujte vaječné škrupiny: Inšpirácia na prekrásne jarné dekorácie

Čachtice a jeho hrad

Čachtice a jeho hrad
Zdroj: instagram.com/marian_sicko/

Čachtický hrad sa preslávil aj vďaka Alžbete Báthoryovej, ktorú prezývajú aj “krvavá grófka”. Túto prezývku získala na základe jej záľuby mučenia mladých dievčat a kúpania sa v ich krvi.

V súčasnosti sa z Čachtického hradu zachovali len zrúcaniny. Napriek tomu by ste túto historickú pamiatku pri vašich potulkách Slovenskom nemali vynechať. Z hradu sa vám naskytne nádherný výhľad na okolité kopce Malých Karpát, ako aj kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považského Inovca.

Pieniny

Napriek tomu, že sú Pieniny najmenším národným parkom Slovenska, ponúkajú svojim návštevníkom nevšedné a krásne zážitky. Ak sa rozhodnete navštíviť túto oblasť Zamaguria, nenechajte si ujsť Červený kláštor, Splav na pltiach, Tri koruny a Chodník korunami stromov. A okrem toho sa vždy dobre nadýchnite. Nakoľko v okolí Pienin nie je široko ďaleko ťažobný priemysel, vzduch je tu aj podľa výskumov čistejší.

Banská Štiavnica

https://www.instagram.com/p/Bt6jBN-AurL/

Historické mesto Banská Štiavnica je zapísané do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Kedysi sa v ňom ťažilo zlato a striebro, dnes môžete ako turista ťažiť z jeho krásnej histórie. Chcete sa dozvedieť niečo viac z histórie tohto mesta? Slovenské banské múzeum, ako aj expozície na Starom a Novom zámku vás prenesú do minulosti našich predkov. Ak ste skôr na romantické prechádzky a oddych, starobylé uličky tohto mesta vám učarujú.

Prečítajte si tiež:
Vyhnite sa pokušeniu aj problémom: TIETO suveníry si z dovolenky radšej nenoste!

Kremnica

https://www.instagram.com/p/B0ZPtysoBaR/

Kráľovské banské mesto, ktoré získalo prezývku Zlatá Kremnica. Pre tých, ktorí zbožňujú históriu, ponúka toto mesto niekoľko zaujímavých pamiatok ako Kremnický hrad, meštianske domy, barokovú fontánu, Kostol sv. Alžbety vdovy, Morový stĺp sv. Trojice a známu mincovňu. Práve mincovňa Kremnica je jedným z najstarších podnikov na Slovensku. Neustále v nej dochádza k výrobe mincí, plakiet, odznakov, primátorských reťazí a iné.

Spišský hrad

Snímka obrazovky o
Zdroj: instagram.com/spissky_hrad_spisske_podhradie/

Spišský hrad patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie hrady Slovenska. Napriek tomu, že sa z neho zachovali len zrúcaniny, ponúka svojim návštevníkom neobyčajnú atmosféru a pôžitok. Navštíviť by ste ho mali aspoň raz za život.

Tatry

Tatry sú známou turistickou destináciou. Ponúkajú skvelú dovolenku nielen v zime, ale aj v lete. Turistika, lyžovanie, nekonečné prechádzky alebo wellness oddych s výhľadom na tie najkrajšie vrchy.

Bojnice

bojnický zámok
Zdroj: Klocher.sk

Toto maličké mesto na strednom Slovensku ponúka svojim návštevníkom nielen prehliadku jedného z najkrajších zámkov sveta, ale aj oddych a relax. Bojnické kúpele, Bojnický zámok, vyhliadková veža v Bojniciach. Je len na vás, pre ktorý pôžitok tohto kúpeľného mestečka sa rozhodnete skôr.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií