fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vertikálna záhrada: 24 tipov na balkón, v ktorých si dopestujete aj vlastnú úrodu

Aj keď niektoré rastliny môžete pestovať v interiéri, nikdy nie je nad krásnu záhradu. Preto veľa ľudí, ktorí žijú v bytoch, investujú veľa času a energie do svojej jedinej vonkajšej oázy – balkóna!

Máte tip? napíšte nám mailom

Táto mimoriadne vzácna oblasť predstavuje rozšírenie vášho obytného priestoru a slúži ako miesto na oddych. Čo je to vertikálna záhrada?

Pestovaním kvitnúcich rastlín, bylín, ovocia, a dokonca aj zeleniny v rôznych pekných kvetináčoch a nádobách sa objaví zrazu atraktívna balkónová záhrada.

Ak je váš balkón malý, vertikálna záhrada bude vašou skvelou voľbou. A čo to tá vertikálna záhrada vlastne je? Existuje veľa inšpiratívnych nápadov, ktoré vám pomôžu vybudovať vertikálnu záhradu na malých balkónoch, napríklad opätovné použitie starého rebríka, drevenej palety či skrinky na topánky. Je tiež dobré použiť balkónové zábradlie na vytvorenie zavesenej mini záhrady.

Takže len s trochou času a kreativity budete mať prekvapivo malú balkónovú záhradu. Koniec koncov si na nej budete môcť vychutnať svoj čaj, kávu či dobrú knihu, a dokonca aj jedlo v takom pôvabnom priestore.

Na balkóne môžete pestovať okrem krásnych kvetov a kríkov aj bylinky, zeleninu či ovocie.

Cherry paradajky

Paradajky patria k najproduktívnejšej zelenine, ktorú môžete pestovať v kvetináčoch. Umiestnite ich v časti balkóna tam, kde je najviac svetla. Denne potrebujú paradajky 5 – 6 hodín slnka.

Aspoň raz za deň ich poriadne zalejte. Najlepšie ráno alebo večer. Peter Kelemen z Farmy Bruty, ktorá sa špecializuje na pestovanie cherry paradajok upozorňuje:

Prečítajte si tiež:
Môže pitie alkoholu zabíjať baktérie? Rozhodne nie, no dôvod Vás prekvapí

,,Rajčiny si vyžadujú hlinito-piesočnatú pôdu s bohatou zásobou humusu a živín. Mala by byť neutrálna s pH medzi 5,5 a 7,5. Veľkosť nádoby závisí od typu a veľkosti rajčiakov. Uprednostnite priamo kúpu sadeníc. Ušetrí to čas. Kúpite ich na trhu alebo v špecializovaných obchodoch. Existuje niekoľko druhov a farieb. Ja osobne odporúčam maličké červené a žlté cherry, ktoré sú cez leto výborné do šalátov.“

Papriky

Paprika patrí k veľmi produktívnym rastlinám. Je vynikajúcou kandidátkou na pestovanie v kvetináčoch. Na pestovanie potrebujete slnečné a teplé miesto. Umiestnite kvetináč na slnečné miesto a zabezpečte správnu pôdu, ktorú pohnojíte a popolievate aspoň raz za deň.

Čučoriedky

Čučoriedky sú ako stvorené na pestovanie v kvetináčoch. Existuje niekoľko odrôd, ktoré sa líšia veľkosťou a aj chuťou. Vyberte si takú, ktorá vám bude vyhovovať vzhľadom na možnosti vášho priestoru.

Peter Kelemen upozorňuje, že: ,,kvetináč by mal mať objem minimálne 40 l s otvormi v spodnej časti na odtekanie prebytočnej vody. Čučoriedky potrebujú kyslú pôdu, preto je potrebné namiešať si substrát, ktorý pozostáva zo záhradnej zeminy a rašeliny v pomere 1 ku 3. Ideálne pH pôdy by malo byť medzi 3,5 a 4,5. V obchodoch je dnes dostať aj hotový substrát, ktorý obsahuje aj dostatočné množstvo živín, ktoré rašeline chýbajú. Čučoriedky potrebujú pravidelnú závlahu, nemôžu sa však premáčať. Umiestnite ich na slnečné miesta.“

Jahody

Najvhodnejšia odroda jahôd na pestovanie v kvetináči je „stále-rodiaca“. Jahody sú síce menšie, ale majú výnimočnú chuť a arómu. Vyzerajú a chutia ako lesné jahôdky. Sú vzrastom menšie a rodia vytrvalo i v najmenších pestovateľských nádobách. Ak uvidíte na etikete názov Mara de Bois, Regina, Rugia, Baron alebo Solemacher, máte ich pred sebou. Najvhodnejšie pre nich je slnečné miesto. Na bezstarostné pestovanie sú najlepšie samo-zavlažovacie hranty a plastové kvetináče, ktoré dokážu zeminu aspoň čiastočne uchrániť pred presychaním. Kvetináč by mal mať priemer 15 – 20 centimetrov, do štandardného hrantu vtesnáte vedľa seba tri sadenice. Najlepšie na pestovanie sú substráty vyrobené z rašeliny, ktoré držia vlahu.

Prečítajte si tiež:
5 tipov k úspešnému investovaniu

Špenát

Špenát je jednou z najlepších tipov zeleniny do kvetináča. Má rád čiastočný tieň a akýkoľvek priestor. Pestovanie špenátu v kvetináči je úplne jednoduché. Potrebujete 10 – 15 cm hlboký kvetináč, kde zasejete semienka. Používajte skôr širšie než hlbšie kvetináče.

Uhorka

Uhorky vyžadujú pravidelné zavlažovanie. Pestujte ich v stredne veľkých nádobách (podľa odrody). Rastlinu umiestnite na slnko a domáce chrumkavé uhorky budete mať zrelé do niekoľkých mesiacov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií