fbpx
Čo všetko je možné očistiť octom a sódou bikarbónou

Čo všetko je možné očistiť octom a sódou bikarbónou

Ako vyleštiť svoju domácnosť jednoducho, rýchlo a ekologicky? Prinášame vám zopár rád, ako ušetriť, nevyhadzovať zbytočné obaly a nezaťažovať odpadovú vodu chemikáliami. 

1. Ocot, voda a citrón

dokopy urobia s vašou mikrovlnnou rúrou zázraky. Stačí ak naplníte obyčajnú misku vodou, pridáte trocha octu a citróna nakrájaného na plátky. Zmes vložte na zopár minút do mikrovlnnej rúry, ale po vypnutí dvierka neotvárajte. Nechajte chvíľu pôsobiť paru, ktorá tam vznikla. Potom už len zotrite a mastné stopy budú preč.

2. Žltohnedá hrdza?

Tieto miesta postihnuté koróziou jemne pretrite alobalom namočenom v octe. Očistený priestor stačí už len vyleštiť handrou a alobal recyklovať.

3. Čudné usadeniny a priehlbiny v koberci

odstránite pomocou žehličky a octu. Postriekajte ním napadnuté miesto na koberci, prikryte ho kusom handry najlepšie bledej farby a opatrne po nej prejdite žehličkou. Používajte najmä paru z nej. Otlačené priestory sa vyrovnajú a nečistoty zmiznú tiež.

4. Vodný kameň z umývadiel

a spŕch odstránite jednoducho. Stačí ponoriť handru do octu, obkrútiť ju okolo problematických miest na batériách v kuchyni alebo v kúpeľni a nechať pôsobiť aspoň hodinu. Miesta následne vyleštite.

ocot a soda bikarbona na upratovanie
Pred a po vyčistení hrdze. Zdroj: Whatsupfagans.com

5. Pri čistení špinou zaneseného umývadla

vám pomôže sóda bikarbóna. Poprášte ňou napadnuté miesta, pridajte peroxid vodíka a jemne drhnite špongiou. Opakujte krok s peroxidom, znova šúchajte a na niekoľko minút nechajte zmes pôsobiť. Nakoniec umývadlo stačí len opláchnuť.

6. Touto istou medicínou sa dajú vyčistiť aj špinavé biele tenisky.

Tenká vrstva peroxidu vodíka a sódy bikarbóny ich vyleští dobiela. Jednoducho zmiešajte obe ingrediencie s trochou vody, pretrite tenisky handričkou a nechajte uschnúť na slnku. Budú ako nové.

7. Smradľavé uteráky a handry

je jednoduché znovu rozvoňať. Čo najskôr ich po použití ponorte do horúcej vody a následne, pre odstránenie zápachu, ich operte s trochou sódy bikarbóny.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  ORIENT EXPRESS: Kedysi bol synonymom totálneho prepychu, dnes hrdzavie na malom nádraží

8. Takmer pri všetkých vyššie spomenutých radách potrebujete handry.

Najekologickejší variant je vyrobiť si ich zo starého bavlneného oblečenia, ktoré už nenosíte. Vystrihnite si z nich trojuholníky alebo štvoruholníky a po použití operte. Sú ekologickejšie než papierové utierky a lacnejšie než drahé handry so špeciálnymi vláknami.

Zdroj: buzzfeed.com

Google+ Linkedin

Autorka je študentkou masmediálnej komunikácie, ktorá sa rada realizuje v oblasti online žurnalistiky. Fascinuje ju umenie v podobe kinematografie, literatúry, muziky a popkultúry. Čitateľom približuje rôzne témy a rada pracuje aj na rozhovoroch so zaujímavými ľuďmi.