fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo všetko je možné očistiť octom a sódou bikarbónou

Ako vyleštiť svoju domácnosť jednoducho, rýchlo a ekologicky? Prinášame vám zopár rád, ako ušetriť, nevyhadzovať zbytočné obaly a nezaťažovať odpadovú vodu chemikáliami. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Ocot, voda a citrón

dokopy urobia s vašou mikrovlnnou rúrou zázraky. Stačí ak naplníte obyčajnú misku vodou, pridáte trocha octu a citróna nakrájaného na plátky. Zmes vložte na zopár minút do mikrovlnnej rúry, ale po vypnutí dvierka neotvárajte. Nechajte chvíľu pôsobiť paru, ktorá tam vznikla. Potom už len zotrite a mastné stopy budú preč.

Žltohnedá hrdza?

Tieto miesta postihnuté koróziou jemne pretrite alobalom namočenom v octe. Očistený priestor stačí už len vyleštiť handrou a alobal recyklovať.

Čudné usadeniny a priehlbiny v koberci

odstránite pomocou žehličky a octu. Postriekajte ním napadnuté miesto na koberci, prikryte ho kusom handry najlepšie bledej farby a opatrne po nej prejdite žehličkou. Používajte najmä paru z nej. Otlačené priestory sa vyrovnajú a nečistoty zmiznú tiež.

Vodný kameň z umývadiel

a spŕch odstránite jednoducho. Stačí ponoriť handru do octu, obkrútiť ju okolo problematických miest na batériách v kuchyni alebo v kúpeľni a nechať pôsobiť aspoň hodinu. Miesta následne vyleštite.

ocot a soda bikarbona na upratovanie
Pred a po vyčistení hrdze. Zdroj: Whatsupfagans.com

Pri čistení špinou zaneseného umývadla

vám pomôže sóda bikarbóna. Poprášte ňou napadnuté miesta, pridajte peroxid vodíka a jemne drhnite špongiou. Opakujte krok s peroxidom, znova šúchajte a na niekoľko minút nechajte zmes pôsobiť. Nakoniec umývadlo stačí len opláchnuť.

Prečítajte si tiež:
Mužovi sa naskytla príležitosť na trojku a tak jej dal prednosť pred prácou! Takúto SMS-ku poslal šéfovi

Touto istou medicínou sa dajú vyčistiť aj špinavé biele tenisky.

Tenká vrstva peroxidu vodíka a sódy bikarbóny ich vyleští dobiela. Jednoducho zmiešajte obe ingrediencie s trochou vody, pretrite tenisky handričkou a nechajte uschnúť na slnku. Budú ako nové.

Smradľavé uteráky a handry

je jednoduché znovu rozvoňať. Čo najskôr ich po použití ponorte do horúcej vody a následne, pre odstránenie zápachu, ich operte s trochou sódy bikarbóny.

Takmer pri všetkých vyššie spomenutých radách potrebujete handry.

Najekologickejší variant je vyrobiť si ich zo starého bavlneného oblečenia, ktoré už nenosíte. Vystrihnite si z nich trojuholníky alebo štvoruholníky a po použití operte. Sú ekologickejšie než papierové utierky a lacnejšie než drahé handry so špeciálnymi vláknami.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj buzzfeed

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií