Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TIP: Na čo všetko sa dá použiť ocot a sóda bikarbóna?

Ako vyleštiť svoju domácnosť jednoducho, rýchlo a ekologicky? Prinášame vám zopár rád, ako ušetriť, nevyhadzovať zbytočné obaly a nezaťažovať odpadovú vodu chemikáliami. 

Obyčajný ocot či sóda bikarbóna. Veci, ktoré máme všetci doma v skrinke, a pritom dokážu toľko vecí. „Sóda je bez akýchkoľvek pochýb ten najväčší dar matky prírody,“ tvrdí N.I.Danikov vo svojej knihe Liečivá sóda. „Dostupnosť, jednoduchá príprava, ľahké použitie, nijaké nežiaduce účinky, to všetko dáva ľuďom možnosť hojne využívať liečivé vlastnosti jedlej sódy v každodennom živote a zaradiť ju do domácej lekárničky.“ A čo ocot? Každý ho má doma, no väčšinou ho používame len pri varení. Ocot má však oveľa širšie využitie. Môžeme ho použiť aj pri praní, čistení či umývaní okien.

Na čo sa dá použiť ocot a sóda bikarbóna?

Ocot, voda a citrón

Dokopy urobia s vašou mikrovlnou rúrou zázraky. Stačí ak naplníte obyčajnú misku vodou, pridáte trocha octu a citróna nakrájaného na plátky. Zmes vložte na zopár minút do mikrovlnej rúry, ale po vypnutí dvierka neotvárajte. Nechajte chvíľu pôsobiť paru, ktorá tam vznikla. Potom už len zotrite a mastné stopy budú preč.

Žltohnedá hrdza?

Tieto miesta postihnuté koróziou jemne pretrite alobalom namočenom v octe. Očistený priestor stačí už len vyleštiť handrou a alobal recyklovať.

Čudné usadeniny a priehlbiny v koberci

Tie odstránite pomocou žehličky a octu. Postriekajte ním napadnuté miesto na koberci, prikryte ho kusom handry najlepšie bledej farby a opatrne po nej prejdite žehličkou. Používajte najmä paru z nej. Otlačené priestory sa vyrovnajú a nečistoty zmiznú tiež.

Vodný kameň z umývadiel

Tie odstránite jednoducho. Stačí ponoriť handru do octu, obkrútiť ju okolo problematických miest na batériách v kuchyni alebo v kúpeľni a nechať pôsobiť aspoň hodinu. Miesta následne vyleštite.

ocot a soda bikarbona na upratovanie
Pred a po vyčistení hrdze. Zdroj: Whatsupfagans.com

Pri čistení špinou zaneseného umývadla

V tom vám pomôže sóda bikarbóna. Poprášte ňou napadnuté miesta, pridajte peroxid vodíka a jemne drhnite špongiou. Opakujte krok s peroxidom, znova šúchajte a na niekoľko minút nechajte zmes pôsobiť. Nakoniec umývadlo stačí len opláchnuť.

Touto istou medicínou sa dajú vyčistiť aj špinavé biele tenisky

Tenká vrstva peroxidu vodíka a sóda bikarbóna ich vyleští dobiela. Jednoducho zmiešajte obe ingrediencie s trochou vody, pretrite tenisky handričkou a nechajte uschnúť na slnku. Budú ako nové.

Smradľavé uteráky a handry

Čo najskôr ich po použití ponorte do horúcej vody a následne, pre odstránenie zápachu, ich operte s trochou sódy bikarbóny.

Takmer pri všetkých vyššie spomenutých radách potrebujete handry

Najekologickejší variant je vyrobiť si ich zo starého bavlneného oblečenia, ktoré už nenosíte. Vystrihnite si z nich trojuholníky alebo štvoruholníky a po použití operte. Sú ekologickejšie než papierové utierky a lacnejšie než drahé handry so špeciálnymi vláknami.

Zdroj buzzfeed
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií