fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Powerbanka ako šikovný pomocník do vrecka

Powerbanka je zdroj energie, o ktorom ste už určite počuli. Je určená pre nabíjanie mobilov a tabletov, ale dajú sa s ňou nabíjať aj iné elektronické zariadenia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Nabíjanie sa väčšinou realizuje pomocou klasickej mobilnej nabíjačky. Môže mať aj viacero výstupov a nabiť naraz niekoľko zariadení. Ak často cestujete alebo využívate elektronické zariadenia, určite sa vám zíde.

Slim dizajn alebo kváder?

Powerbanky sa rozlišujú podľa kapacity, ktorá sa udáva v mAh. Platí tu priama úmera. Čím vyššie množstvo mAh, tým viackrát môže powerbanka nabíjať. Dnešné powerbanky sú vybavené aj bezpečnostnými prvkami, čiže disponujú ochranou proti skratu, prebitiu či prehriatiu. Väčšinou tieto prvky signalizuje LED dióda. Vyrobené sú z plastu alebo z hliníka.

Väčšinou sú kompatibilné so všetkými zariadeniami. Cena sa pohybuje podľa kapacity a prevedenia. Dôležité sú aj rozmery. Ak ju plánujete využívať občas, zvoľte menšie prevedenie. Platí, že čím väčšia kapacita, tým väčšia veľkosť. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch. Nájdete ploché typy, zaoblené kvádre, slim dizajny, ale aj okrúhle či valcovité.

powerbank
Obrázok od Markus Winkler z Pixabay

Kapacita je skutočne dôležitá

Keď si vyberáte powerbanku, vyberajte vždy podľa kapacity. Ak ňou chcete nabíjať napríklad mobil, musí mať väčšiu kapacitu ako on. Ak tablet či notebook, tak väčšiu od nich. Nemôžete sa riadiť len údajmi uvedenými na obale. Nie je to celkom presné, pretože pri nabíjaní nastávajú určité straty. Powerbanky môžu mať nasledovné kapacity:

  • 1500 – 7000 mAh – vrecková powerbanka pre občasné dobíjanie,
  • 7000 – 15000 mAh – pre dlhšie pobyty na miestach bez elektriny,
  • 15000 – 20000 mAh – viacnásobné nabíjanie mobilov, tabletov i foťákov,
  • 20000 a viac – vhodná na nabíjanie väčších zariadení, ako napríklad notebook.
Prečítajte si tiež:
To najkrajšie, čo môžete vidieť na Slovensku: Prečo navštíviť Košice?

Čím vyššia kapacita, tým lepšie. V tom prípade je však ťažšia a horšie sa prenáša. Treba si uvedomiť, na čo ju potrebujete. Na nabíjanie mobilu a menších zariadení je pre vás vhodná powerbanka z Lidl, značky Silvercrest. Kapacitou sa pohybuje od 3000 mAh. Má výborné parametre a prijateľnú cenu. Ocenia ju nielen študenti. Na powerbanke sú prípojky na USB A, USB C a mikro USB.

Ak vám takáto malá powerbanka nestačí, prípadne potrebujete, aby tá vaša mala klasickú 220V zásuvku, vyskúšajte značku Jackery. Váhou, ani cenou sa už spomínanej Lidl powerbanke nevyrovná, no nabijete s ňou aj notebook. Aj napriek svojej veľkosti spĺňa letecké limity a teda môžete si ju vziať so sebou aj do lietadla.

pc
zdroj: Obrázok od Chao Huang z Pixabay

Aká je rýchlosť nabíjania?

Rýchlosť nabíjania zariadenia ovplyvňuje výstupný prúd. Udáva sa v ampéroch. Ak je výstupný prúd vyšší, zariadenie nabijete rýchlejšie. Pri nabíjaní nižším prúdom dochádza k menšej strate kapacity powerbanky. Výstupný prúd s 1A nabije mobil pomalšie.

Ak má vaša mobilová batéria 3000 mAh, nabije sa zhruba za 3 hodiny. Existujú aj také, ktoré ukazujú stav batérie. Pri tých, ktoré to nemajú, musíte sa spoľahnúť na svoj odhad. Ak potrebujete nabíjať viac zariadení, siahnite po powerbanke s viacerými USB výstupmi.

TIP

Ak chcete zariadenie nabiť rýchlejšie, nechajte ho vypnuté. V prípade, že s ním budete manipulovať, nabíjanie sa predĺži.

Prečítajte si tiež:
Väčšina slovenských zamestnávateľov zanedbáva starostlivosť o svojich zamestnancov

Aj špeciálne funkcie potešia

Powerbanky majú rôzne funkcie či výbavu. Niektoré môžu byť zbytočné, ak potrebujete len klasické nabíjanie. Pri drahších modeloch nájdete LED diódu alebo displej. Sú aj bezdrôtové, ale takú funkciu musí mať aj vaše zariadenie. Populárne sú aj powerbanky s rýchlonabíjaním. Ak to podporuje aj vaše zariadenie, je to v poriadku.

Existujú aj powerbanky so svietidlom. Nemáte po ruke baterku? Vtedy vás určite zachráni v tme. Vyšším štýlom sú solárne powerbanky. Dobíjajú sa aj vďaka slnečnému svetlu. Stretnete sa aj so špeciálnymi funkciami, ako je vstavaný reproduktor. Niekto ocení aj takéto vylepšenie.

Ak sa chystáte na dlhú túru, popozerajte sa po vhodných powerbankách. Na trhu nájdete aj také, ktoré majú najlepšiu odolnosť. Sú to tzv. outdoorové s rôznymi stupňami krytia. Zvyknú byť odolné voči vode, nárazom alebo aj prachu. Od veľmi chladného počasia alebo naopak veľmi horúceho ich radšej držte ďalej.

Zhrnutie

Asi už máte akú-takú predstavu. Možno sa vám páčia aj rôzne vychytávky. Stačí sa len zamyslieť nad tým, na čo ju budete využívať. Ak v tom máte jasno, nezabudnite na kapacitu. Určite oceníte aj rýchlosť nabíjania. Pri jej častom prenášaní je dôležitá aj veľkosť. Pri častých túrach sa zas poobzerajte po outdoorových typoch. V dnešnej dobe ju oceníte ako malého, ale šikovného pomocníka.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj lidl jackery
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií