fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

8 zaujímavostí o jednom z najkrajších chrámov na svete

Máte tip? napíšte nám mailom

La Sagrada Familia je úchvatný kostol, ktorý sa nachádza v Barcelone a architektom tejto krásnej stavby je Antoni Gaudí. Vybrali sme pre vás 8 zaujímavostí o tejto stavbe, ktorá je pre veľa ľudí tou najkrajšou na svete.

Už viac ako storočie prebieha jej výstavba.

Výstavba projektu La Sagrada Familia sa začala v roku 1882. Keď Gaudí zomrel v roku 1926, bola dokončená len štvrtina baziliky. Tento rok sa verí, že stavba vstúpila do poslednej etapy výstavby, s odhadovaným termínom ukončenia 2026. Keď bude La Sagrada Familia hotová, celá výstavba zaberie dlhšie obdobie než vybudovanie egyptských pyramíd a iba o 50 rokov menej ako stavba Veľkého čínskeho múru. To je celkom úžasné.

https://www.instagram.com/p/BlNcvB2lBx7/?taken-at=338887973268152

Bola tam aj škola.

Počas prvých dní výstavby La Sagrada Familia vybudoval Gaudí školu v Sagrada Familia. Škola bola vybudovaná pre deti stavebných robotníkov, zatiaľ čo ich otcovia strávili svoje dni a večery budovaním jednej z najkrajších budov v celej Európe.

Bez počítačov by sme mohli čakať dlhšie.

Keď sa začalo s výstavbou, neexistovali žiadne počítače alebo digitálne animácie, na ktoré by sa projekt mohol spoliehať. V minulosti sa stavitelia museli spoliehať na papierové náčrty. Avšak vďaka vynálezom počítačov sa v polovici 20. storočia pokrok a výstavba urýchlili.

Prečítajte si tiež:
Strašidelné slovenské povesti, ktoré desia aj dnes! Poznáte TIETO tri?

https://www.instagram.com/p/BlNHUC4BHJa/?taken-at=338887973268152

La Sagrada Familia je svetovým dedičstvom UNESCO.

Hoci je stavba ďaleko od dokončenia, bola La Sagrada Familia v roku 1984 vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO najmä kvôli jedinečnej architektúre a schopnosti Gaudího vytvárať niečo inovatívne a umelecké. La Sagrada Familia je jednou zo siedmich budov Gaudího, ktoré patria do tejto kategórie.

https://www.instagram.com/p/BlMV-JvgczG/?taken-at=338887973268152

Už nie je katedrálou.

Keď začala výstavba, malo ísť len o jednoduchý rímskokatolícky kostol. Neskôr bol označený ako katedrála a potom ju v roku 2010 vyhlásil pápež Benedikt XVI. za baziliku. POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.Pre tých, ktorí s týmto rozlíšením nemusia byť oboznámení, katedrála je sídlom biskupa, takže sa ukázalo, že je to veľká česť pre túto budovu.

Každá z 18 veží je dôležitá.

Keď bude dokončená La Sagrada Familia, bude mať 18 veží. 12 veží bude predstavovať apoštolov, štyri z nich budú predstavovať evanjelistov, jedna bude určená pre Pannu Máriu a, samozrejme, tá posledná, najvyššia v strede, bude predstavovať Ježiša Krista. V súčasnosti je dokončených iba osem veží.

Prečítajte si tiež:
Vitajte 10 000 rokov pred kristom! Prichádza hra Far Cry Primal!

https://www.instagram.com/p/BlL80e9hhU0/?taken-at=338887973268152

Gaudí je pochovaný na tomto mieste.

V La Sagrada Familia sa nachádza aj hrob Antoniho Gaudího. Nachádza sa v podzemnej úrovni budovy a návštevníci môžu už dnes navštíviť jeho hrobku. Hrobka je obklopená štyrmi kaplnkami, z ktorých každá je venovaná inej osobe.

https://www.instagram.com/p/BlL4g2ln6Ti/?taken-at=338887973268152

Pokus o zničenie stavby

V roku 1936, uprostred španielskej občianskej vojny, skupina anarchistov prenikla do Sagrada Familia a zapálila kryptu. Hoci sa mnoho dôležitých materiálov týkajúcich sa stavby stratilo, niekoľko bolo zachránených. Počas tohto obdobia bola celá výstavba budovy mimoriadne spomalená.

Zdroj: https://theculturetrip.com/europe/spain/articles/15-amazing-facts-you-need-to-know-about-la-sagrada-familia/

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií