fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ak ide všetkým o rozvoj kraja, nie je priestor na žabomyšie vojny, vyhlásila žilinská županka Erika Jurinová

V porovnaní s rokom 2017 bola volebná účasť v Žilinskom samosprávnom kraji takmer o 15 percent vyššia.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ak nám ide všetkým o rozvoj kraja, nie je priestor na žabomyšie vojny, ale len na spoluprácu. Na stredajšom tlačovom brífingu k výsledkom volieb do orgánov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) to povedala žilinská županka Erika Jurinová, ktorej sa podarilo obhájiť pozíciu jedinej ženy v osmičke predsedov vyšších územných celkov na Slovensku.

Stavia na spolupráci

„Vždy som stavala na spolupráci a verím, že tak, ako sme ju vedeli udržať v tomto volebnom období, rovnako sa nám bude dariť hľadať a realizovať zhodu aj naďalej v každom jednom regióne. Nikdy sme nepolitikárčili a vždy sme hľadali zhodu na tom, aby sme vedeli postupovať spoločne ďalej,” uviedla Jurinová.

Priznala, že voľby sledovala s veľkým rešpektom. „Uvedomovala som si silu svojich protikandidátov a o to vďačnejšia som za to, že budem môcť pokračovať v rozvoji vecí, ktoré sme naštartovali,” doplnila predsedníčka ŽSK.

V porovnaní s rokom 2017 bola volebná účasť v ŽSK o takmer 15 percent vyššia a presiahla hranicu 48 percent.

„Milo ma prekvapilo, že Žilinský kraj bol opäť krajom, kde prišlo k urnám najviac voličov v rámci Slovenska. Svedčí to o tom, že sa nám podarilo stratégia, ktorú sme si stanovili, aby sme čo najviac ľuďom vysvetlili fungovanie a pôsobenie krajských samospráv,” dodala Jurinová.

Prečítajte si tiež:
Zástupcom Lipšica bude Mikuláš, rozhodol generálny prokurátor Žilinka

Nezávislí dominovali

Popri hnutí OĽaNO ju vo voľbách podporovalo aj ďalších 10 politických subjektov, vrátane koaličných partnerov Sme rodina a Za ľudí, ale aj strany Sloboda a Solidarita. Široká pravicová koalícia však získala v zastupiteľstve ŽSK len jeden poslanecký mandát.

„Ukázalo sa, že nezávislí poslanci majú v zastupiteľstve opäť prím. Verím, že sa nám podarí nájsť spoločný mód tak, ako sa nám to podarilo naprieč celým politickým spektrom aj v tomto volebnom období,” poznamenala Jurinová.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 (fotografie)

Volieb do orgánov ŽSK sa zúčastnilo 274 917 voličov. Z 249 830 platných hlasov získala Erika Jurinová 80 049 hlasov, druhý v poradí Igor Choma (Smer-SD) získal 55 571 hlasov a tretiemu v poradí Igorovi Janckulíkovi (KDH, Dobrá voľba a Umiernení, SNS) odovzdalo hlas 52 914 voličov.

Viac k témam: Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak ide všetkým o rozvoj kraja, nie je priestor na žabomyšie vojny, vyhlásila žilinská županka Erika Jurinová © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Vojaci sa môžu hlásiť do aktívnych záloh, okrem nových skúseností získajú aj finančný bonus
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií