Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mýty a fakty o nabíjaní smartfónov

Môžem nechať telefón na nabíjačke celú noc? Mala by zakaždým baterka klesnúť až na nulu? Odpoveď, ako nabíjať smartfón, je pomerne zložitá, pretože výskumy a názory na túto tému sa diametrálne odlišujú. 

Obavy z poškodenia batérie sú namieste, pretože to nebolo tak dávno, čo sa Samsung´s Note 7s vďaka problémom s batériami vznietil u viacerých svojich majiteľov. Išlo ale o určité výrobné nedostatky. Je teda veľmi nepravdepodobné, že by sa také niečo mohlo stať práve vám.

Nabíjanie môjho smartfónu v noci vedie k preťaženiu batérie: Mýtus

Jedna vec, na ktorej sa zhodnú všetci odborníci, je, že smartfóny sú natoľko „smart“, že nedovolia, aby sa baterka preťažila. Ochranné čipy, ktoré sa nachádzajú v mobiloch, notebookoch a aj tabletoch, sú tu na to, aby tomu zabránili. A keď už raz lítiová baterka dosiahne 100-percentnú kapacitu, nabíjanie sa zastaví. Toto sa, prirodzene, stáva zvyčajne v priebehu hodiny alebo dvoch.

Pokiaľ necháte svoj smartfón nabíjať počas noci, spotrebuje to elektrickú energiu, keďže do telefónu priteká „šťava“ vždy, keď batéria klesne na 99 %. Toto už môže znižovať výdrž vašej batérie.

Čo môžete urobiť:

Pokojne zapojte svoj telefón do siete, a pokiaľ niekedy počas noci vstanete, odpojte ho, aby ste predišli neustálemu nabíjaniu. Pokiaľ sa často nebudíte, zapnite svoj mobil do inteligentnej zásuvky, pri ktorej môžete načasovať vypínanie.

Phone Battery GIF - Find & Share on GIPHY

Potenciálne problémy, ktoré môžu nastať počas nočného nabíjania:

1) Je tu teplo?

Veľa expertov odporúča, aby ste si pri nabíjaní vyberali vaše mobilné telefóny z obalov. Taktiež na telefón neklaďte žiadne veci, ako sú napríklad knihy alebo iné zariadenia.

A úplne najhoršie, čo by ste mohli spraviť, je položiť telefón pod vankúš. Týmto spôsobom hrozí prehriatie, ktoré môže viesť k vážnemu poškodeniu batérie. Niektorí odborníci preto odporúčajú nechávať nabíjané zariadenie na tanieriku alebo ho položiť na niečo kovové, čo rozptýli teplo podobne ako čip vo vnútri počítača.

Teplo neznášajú aj vnútorné komponenty všetkých smartfónov, a dokonca aj počítačov. Apple presnejšie povedal, že nabíjať iPhone pri teplote viac ako 35 °C vytvorí jeho trvalé poškodenie. Rovnako to platí aj pre ostatné mobily.

https://giphy.com/gifs/alaskaairlines-xT0xeyGOEk1WMsEYr6

2) Nesprávne nabíjačky

Pokiaľ používate ľubovoľne poskladanú nabíjačku alebo nabíjačku z iného zariadenia a nie je nejakým spôsobom certifikovaná (napríklad iPhone Lightning by mali mať označenie MFi), môžu vzniknúť komplikácie. Káble a konektory v tomto prípade nemusia spĺňať potrebné špecifikácie konkrétneho mobilu alebo tabletu ako napríklad výška napätia. Preto nešetrite pri nákupe nabíjačky alebo používajte tie, ktoré ste dostali spolu so zariadením.

3) A čo chlad?

Podľa Battery University môže opakované nabíjanie smartfónu v studených podmienkach vytvoriť permanentné „pokovovanie lítia“ na anóde batérie. Jednoducho je to problém, ktorý už nemôžete opraviť, a pokiaľ sa to bude diať pravidelne, zničíte si baterku.

Moja baterka by mala vždy klesnúť na nulu: Mýtus

Vybíjať smartfón, až kým sa úplne nevypne, a potom ho plne nabiť. Toto už nie je spôsob, akým súčasné lítiovo-iónové baterky fungujú. Nemali by ste nechať baterku ísť úplne na nulu, to batérie vyšťavuje ešte viac. Čiastočné nabíjanie je správna cesta.

Svoj mobil by ste mali nechať padnúť až na nulu len v prípade, že chcete efektívne rekalibrovať vnútorný senzor, ktorý zobrazuje percentá vašej batérie. Nedá sa celkom garantovať, že to funguje.

Mnoho ľudí by vám tvrdilo, že je to nezmysel. Avšak je odporúčané to raz za čas urobiť najmä v prípade, že váš telefón sa vypne ako keby bol vybitý, aj keď na displeji svieti ešte 10 %, čo nutne neznamená, že sa skutočne dostal na úroveň 0 %. Nechajte mobil oddychovať ešte niekoľko hodín. Potom ho zresetujte pomocou tlačidla Home a zamykania.

Animation Domination Lol Gif By gif - Find & Share on GIPHY

Čo môžete urobiť:

Napojte svoj telefón na nabíjačku ešte predtým, ako vám mobil oznámi, že baterka je slabá. Nabíjajte preto svoj telefón vtedy, keď baterka klesne na 30 – 40 percent. Mobil sa dostane pomerne rýchlo na hodnotu 80 %. Vtedy je ideálne telefón vytiahnuť zo siete. Nenechajte baterku dôjsť až na plných 100 %. Nabíjačka s vysokým napätím by sa zaťažila nadmerne. Udržujte svoj mobil teda v rozpätí 30 až 80 percentného nabitia, zvýšite tým životnosť batérie.

Moja batéria si vytvorí pamäť: Mýtus

Vytvorenie takzvanej „pamäte“ bolo aktuálne kedysi, keď sa ešte vyrábali baterky z niklu a kadmia. Odtiaľ pochádza aj to známe „Musím svoju batériu nabiť z nula na sto percent.“ No ako sme už povedali, v súčasnosti to pri lítiovo-iónových baterkách už nie je potrebné.

Prečo nám potom nevydržia v rovnakej kvalite, čím dlhšie ich máme? Pretože problémom tu nie je pamäť, ale kapacita. Kvalita batérie vo vašom smartfóne postupom času klesá a zatiaľ čo nový nový mobil by bol už dávno nabitý, ten váš je len na úrovni 82 % percent. Bettery University to nazýva „syndróm starého muža.“

Tech Charging GIF by Qualcomm - Find & Share on GIPHY

Apple prehlasuje, že ich lítiové batérie sú navrhnuté tak, aby si udržali aspoň 80 % svojej pôvodnej kapacity. Avšak rovnako tak pripúšťajú, že sa to môže líšiť od jedného výrobku k druhému. Spoločnosť Apple rovnako tak podporuje rýchle nabíjanie. Keď však telefón dosiahne 80 %, nabíjanie sa spomalí, aby sme tak predišli zbytočnému prehrievaniu. No prekvapivo ani rýchle nabíjanie nie je dobré pre vašu baterku, spôsobuje to rýchlejšiu koróziu.

Čo môžete urobiť:

Pokiaľ nabíjate telefón počas noci, nerobte to prirýchlo. Použite pomalé nabíjanie, čo znamená nabíjať na nižšom napätí.

Batérie majú životnosť len niekoľko rokov: Takmer pravda

Životnosť batérií sa ráta na nabíjacie cykly. To znamená, že každý raz, keď nabijete váš telefón na 100% kapacity, je to jeden cyklus.

Napríklad, ak je váš mobil na 80 percentách a vy ho vybijete na 30 percent (rozdielom je 50%) a nabijete ho znovu na 80, je to polovica jedného cyklu. Pokiaľ však celý proces zopakujete, získate rozdiel 100% a to je presne jeden cyklus.

Podľa rôznych zdrojov, by mal mať iPhone životnosť 400 až 500 cyklov (nezabúdajte však, že nejde o 400 až 500 pripojení na nabíjačku). V prípade, že sa kapacita vášho zariadenia zhoršila, je možné, že budete musieť nabíjať zariadenie niekoľkokrát denne. To bude viesť ešte k rýchlejšiemu úbytku výdrže. Vtedy je už potrebné starú batériu vymeniť.

Už len veľmi málo nových smartfónov má jednoducho vymeniteľnú batériu, ktorú môžete prehodiť aj v pohodlí domova. Väčšina nových modelov musí byť vymenená profesionálmi v servisoch.

Možno sa pýtate, prečo je tak málo telefónov, ktorým môžete sami vymeniť baterky. Odpoveď je jednoduchá. Lítiové batérie majú výdrž približne 2-3 roky. To je presne čas, kedy chcú výrobcovia, aby ste si kúpili nový. Na druhú stranu, väčšina ľudí chce mať ten najnovší, najlepší mobil, tak prečo by sme sa mali teda zaoberať výmenou batérie?

Zhrnutie

Pokiaľ sa radíte medzi zákzaníkov, ktorí si kupujú nové mobily každý rok, či dva, nabíjajte ho ako chcete, kedy chcete a akokoľvek často. Nemusíte mať zbytočné obavy o zníženú výdrž batérie. Pokiaľ však chcete funkčnú dobu predĺžiť, starajte sa o baterku tak, ako sme vám radili alebo si môžete každých pár rokov zakúpiť novú.

Zdroj: pcmag.com 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií