Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Alexander Supertramp začal žiť svoj sen naplno! – hlupák alebo hrdina?

Vedeli by ste si predstaviť vyštudovať vysokú školu a krátko po nej zanechať rodinu, kariéru, identitu a vydať sa iba tak s batohom na chrbte na cestu naprieč celým svetom? 

Christopher McCandless, ktorý si vymyslel nové meno Alexander Supertramp aby ho nikto nemohol vystopovať, to tak urobil, no cestoval naprieč celou Severnou Amerikou. Mal jediný sen – dostať sa na Aljašku a to navyše bez vlastného auta alebo iného dopravného prostriedku – iba po vlastných nohách.

Christopher sa narodil 12. februára 1968 v malom kalifornskom mestečku El Segundo, no neskôr sa spolu s rodinou presťahovali do Washingtonu, D.C. Vyštudoval vysokú školu Emory University kde študoval históriu a antropológiu. V roku 1990 Christopher ukončil svoje štúdium  a potom nastal šok jeho rodiny, keď si z ničoho nič zbalil veci, nikomu nič nepovedal a zmizol.

Tu začal žiť svoj sen naplno! Spálil peniaze, roztrhal a podpálil doklady.

Christopher kráčal, stopoval, občas pracoval za jedlo a ubytovanie. Prešiel celou Kaliforniou, Arizonou, Južnou Dakotou a napokon nasadol na kanoe a vrátil sa po rieke Colorado do Kalifornského zálivu.

V apríli 1992 sa vydal stopom na sever a došiel do malého mestečka Fairbanks na Alijaške. Konečne sa jeho sen splnil. Dostal sa na Aljašku!

Pár dní sa brodil zasneženým chodníkom až našiel „čarovný autobus“ kde bol jeho základný tábor. Pravidelne si písal denník a podľa neho bol na svojom vytúženom mieste 112 dní. Mal zo sebou knihu o rastlinách podľa ktorého si hľadal drobnú obživu. Snažil sa aj loviť no nemal potrebné skúsenosti so spracovaním mäsa, a to sa veľmi rýchlo pokazilo.

 

La_Micro_-_Into_the_Wild_Puchunca_-_Flickr_-_v.requesens

 

V júli sa Chris chcel vrátiť naspäť medzi ľudí no cestu mu skrížila rieka Teklanika ktorá bola mimoriadne rozvodnená a preto sa vrátil naspäť do „čarovného autobusu“. 12. augusta napísal do svojho denníka jeho posledné slová „Nádherné čučoriedky. Mal som šťastný život a ďakujem zaň Bohu. Dovidenia a nech vás žehná Boh.“ Šiesteho septembra našli poľovníci jeho telo. Niektoré zápisy udávajú že zomrel na následok otravy jedovatým zemiakom no neskoršia pitva to nepotvrdila.

alaska-mountain-range-1397915

 

Konal správne?

Niektorí ho zbožňujú pretože si šiel za svojím cieľom bez ohľadu na to, že mal sľubnú kariéru. Iní ho odcudzujú za jeho nerozvážne konanie. Na svoju cestu si nezobral ani základné potreby každého turistu napríklad kompas, jedlo či mapu. Práve mapa mu mohla zachrániť život pretože o pár stoviek metrov od „čarovného autobusu“ bola ručne ovládaná kompa po ktorej sa pomohol dostať na druhu stranu rieky či v blízkosti bolo niekoľko chát plných konzerv a zásob vody pre turistov v ohrození, no bez mapy o nich nevedel.

O Christopherovi napísal v roku 1996 spisovateľ Jon Krakauer knihu Into the Wild, ktorú v roku 2007 na rovnomenný film premenil Sean Penn. Film je veľmi pútavý, rozpráva o jeho zážitkoch počas cesty na Alijašku, no aj o samotnom pobyte vytúženého miesta kde sa Chris chcel dostať.

Trailer filmu Into The Wild

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií