fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

AKTUÁLNE: Belgická mačka sa nakazila koronavírusom od majiteľa

Odborníci sa dlhú dobu domnievali, že prenos koronavírusu z človeka na zviera je nemožný. V skutočnosti existujú už tri prípady, ktoré dokazujú opak. V Belgicku sa od človeka infikovala mačka. Podľa odborníkov však ľudia nemusia panikáriť. Oveľa pravdepodobnejší je prenos z človeka na zviera než naopak.

Máte tip? napíšte nám mailom

Najnovšia správa opäť raz dokazuje, že koronavírusom sa od človeka môžu nakaziť aj zvieratá. Belgická mačka je tretím takýmto prípadom. Začiatkom mesiaca média informovali o dvoch psoch z Hongkongu, ktoré boli tiež nakazené, no nevykazovali nijaké príznaky. Podľa odborníkov tieto prípady dokazujú, že ani zvieratá nie sú imúnne pred nákazou.

Belgická mačka sa nakazila od majiteľa

U majiteľa belgickej mačky sa príznaky koronavírusu začali prejavovať týždeň po návrate z Talianska. Trápila ho hnačka, zvracanie, kašeľ a problémy s dýchaním. Lekári rýchlo zistili, že sa infikoval vírusom. Experti preto odobrali RNA vzorky z mačacieho trusu, aby preskúmali, či je zviera rovnako infikované. Mačka trpela zažívacími a respiračnými problémami.

Napriek týmto zisteniam však belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravinového reťazca uviedla, že zviera sa môže nakaziť výhradne od infikovaného človeka, nikdy nie naopak. „Zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by zviera prenieslo vírus na iné zviera alebo človeka,“ napísala agentúra. Aj napriek tomu, že vírus pochádza z divých zvierat, už dávno sa prispôsobil a adaptoval na ľudský organizmus. Vedecký výbor naviac dodáva, že aj keby zviera dokázalo preniesť vírus na človeka, išlo by o zanedbateľné percento oproti prenosu z človeka na človeka.

Prečítajte si tiež:
Pacienti, ktorí potrebujú dialýzu sa boja o dostupnosť zdravotnej starostlivosti
AKTUÁLNE: Belgická mačka sa nakazila koronavírusom od majiteľa
zdroj: pexels.com

Domáci miláčikovia sa z vírusu dostávajú rýchlejšie

Pokiaľ máte pochybnosti a nechcete riskovať, vyvarujte sa domácim zvieratám rovnako ako ľuďom. V prípade, že vlastníte psa alebo mačku, nepanikárte. Belgická mačka sa nakazila od majiteľa, rovnako ako aj psy z Hongkongu. Ak sa necítite dobre, k zvieratám sa radšej nepribližujte. Po prechádzke na čerstvom vzduchu svojho domáceho miláčika poriadne vykúpte. Mali by ste tiež predchádzať tomu, aby zviera hladkala cudzia osoba. Je totiž väčšia pravdepodobnosť, že vás zviera nakazí vírusom v srsti či vo vlasoch, ktorých sa bežne dotýkate.

Vedecký výbor vysvetlil, že príznaky a priebeh nákazy u zvierat je oveľa miernejší než u ľudí. V spomenutých troch prípadoch sa zvieratá infikovali od ľudí, ktorí nevykazovali ťažký priebeh nákazy. Psy z Hongkongu ani belgická mačka preto neboli v ohrození života. Majitelia ich dokonca nemusia ani utrácať, z vírusu sa dostali pomerne rýchlo.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj IFLS
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií