fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bieloruské úrady zaradili na extrémistický zoznam ďalších vyše šesťsto ľudí, pribudli naň aktivisti, novinári či podnikatelia

Na zoznam sa dostali aj členovia bieloruského regimentu Pahonia, ktorý pomáha ukrajinským ozbrojeným silám v boji proti ruskej agresii.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.10.2022 (Webnoviny.sk) – Bieloruské úrady zaradili 625 ľudí s údajnými väzbami na „extrémistov“ na zoznam, ktorý im zakazuje zastávať verejné funkcie a iné aktivity.

Najnovšia rozsiahla aktualizácia zoznamu, ktorú zverejnilo bieloruské ministerstvo vnútra, zvýšila počet subjektov na tomto zozname o tretinu na 1 469.

Na zozname je aj regiment Pahonia

Na zozname pribudli napríklad opoziční aktivisti, podnikatelia, novinári a ďalší, ktorí sa zúčastnili na protivládnych protestoch v roku 2020 alebo o nich informovali.

Extrémistický zoznam zahŕňa jednotlivcov a organizácie, ako aj médiá a webové stránky.

V piatok tam pribudli členovia bieloruského regimentu Pahonia, ktorý pomáha ukrajinským ozbrojeným silám v boji proti ruskej agresii, šéfredaktorka zastaveného nezávislého týždenníka Nový Čas Aksana Kolb či účty na sociálnych sieťach spojené s opozičným politikom a bývalým kandidátom na prezidenta, ktorý teraz žije v zahraničí, Valerijom Cepkalom.

Vládne atmosféra represií

Ľudskoprávne centrum Viasna označilo rozšírenie zoznamu podporovateľov extrémizmu za súčasť širšej atmosféry represií v čase podpory prezidenta Alexandra Lukašenka pre ruskú vojnu na Ukrajine.

„V Bielorusku pokračujú zatýkania, prehliadky, mučenie v záchytných strediskách, vyvíja sa tlak na politických väzňov a všetci, ktorí nesúhlasia (s vládou), sú označení za extrémistov,” uviedlo vo vyhlásení.

Prečítajte si tiež:
Smrť herečky Anne Heche vyhlásili za nehodu, podľa lekára zomrela v dôsledku popálenín a inhalácie

Ako dodalo, v krajine pokračujú „represie voči občanom, ktorí aktívne vyjadrujú svoj občiansky postoj k vojne na Ukrajine, ktorú rozpútalo Rusko“.

Viac k témam: Bieloruská opozícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Bieloruské úrady zaradili na extrémistický zoznam ďalších vyše šesťsto ľudí, pribudli naň aktivisti, novinári či podnikatelia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií