fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Europarlament schválil Ukrajine úver vo výške 18 miliárd eur. Kam peniaze poputujú?

Úver má slúžiť ako predvídateľná a nepretržitá podpora v budúcom roku „namiesto pomoci ad hoc“.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.11.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok schválili úver pre Ukrajinu na rok 2023 vo výške 18 miliárd eur. Europarlament o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Úver má slúžiť ako predvídateľná a nepretržitá podpora v budúcom roku „namiesto pomoci ad hoc“. Mal by pokryť základné verejné služby, prispieť k makroekonomickej stabilite a obnove infraštruktúry.

Suma 18 miliárd eur pokryje približne polovicu odhadovaných mesačných nákladov Ukrajiny, ktoré sa pohybujú na úrovni tri až štyri miliardy eur. Peniaze podľa návrhu Európskej komisie poputujú na prevádzkovanie nemocníc, škôl a poskytovanie bývania pre premiestnených ľudí či obnovu kritickej infraštruktúry, ktorú Rusko zničilo.

„Poskytnutie úveru je podmienené reformami na Ukrajine s cieľom posilniť inštitúcie krajiny a pripraviť ju tak na rekonštrukciu, ako aj na jej cestu k členstvu v EÚ,“ uvádza sa v správe EP.

Plnenie podmienok zhodnotí Komisia pred vyplatením každej splátky, pričom podmienky zahŕňajú opatrenia na boj proti korupcii, reformu súdnictva, dodržiavanie zásad právneho štátu, dobrú správu verejných vecí a modernizáciu inštitúcií.

Prečítajte si tiež:
Eurovízia sa budúci rok uskutoční vo Veľkej Británii, nakoľko u víťazov na Ukrajine stále prebieha vojna

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Finančná pomoc, rusko-ukrajinský konflikt, Úver, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Europarlament schválil Ukrajine úver vo výške 18 miliárd eur. Kam peniaze poputujú? © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií