fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pripomeňte si zašlú slávu nášho hlavného mesta: Bratislavské korunovačné dni 2018 budú trvať celý týždeň

Máte tip? napíšte nám mailom

Slávnu kráľovskú minulosť Bratislavy si v tomto roku pripomenieme sériou podujatí v trvaní celého týždňa od 22. do 29. júna 2018.

Paralelne s rakúskymi a maďarskými aktivitami sa aj Bratislava zapojí do osláv 301. výročia narodenia Márie Terézie, jednej z najvýraznejších osobností dejín. Bola korunovaná práve v Bratislave, a to v roku 1741.

Bratislavské korunovačné dni
Zdroj: facebook.com/Bratislava – hlavné mesto SR

Už tento piatok sa teda začínajú v centre mesta obľúbené Bratislavské korunovačné dni, ktoré organizuje hlavné mesto v spolupráci s mestskými organizáciami, občianskymi združeniami a jednotlivcami. Aj tohtoročné celotýždňové podujatie má za cieľ vzbudiť záujem Bratislavčanov o históriu hlavného mesta a priblížiť jeho obyvateľom niekdajšiu korunovačnú Bratislavu.

„Korunovačné dni patria ku kultúrnemu letu a ja sa už teším na kultúru v meste, kedy ulice a námestia ožijú rôznymi tanečnými, divadelnými a hudobnými podujatiami. O to viac, že tento rok si pripomenieme niekoľko výročí, medzi nimi napríklad 100. výročie vzniku ČSR či 25. výročie samostatnosti Slovenska a Bratislavy ako hlavného mesta,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Bratislavské korunovačné dni

Počas Bratislavských korunovačných dní sa budete môcť preniesť do obdobia korunovácií významných panovníkov. Čaká vás korunovácia Maximiliána II. Habsburského. Okrem tohto programu vás čakajú historické pochôdzky mestom s autentickým starobylým programom, o ktorý sa postará Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel. Vypočuť si tiež budete môcť Korunovačný koncert v Dóme sv. Martina, v podaní Speváckeho zboru mesta Bratislavy.

Prečítajte si tiež:
Prvá nedeľa v mesiaci patrí kultúre: Viete, kde všade sa dostanete zadarmo?

Pod záštitou Magistrátu hlavného mesta Bratislavy a v spolupráci s mestskými inštitúciami Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Bratislavská organizácia cestovného ruchu, Galéria mesta Bratislavy, Mestské múzeum Bratislavy, Mestská knižnica v Bratislave, Archív mesta Bratislavy, pripravuje hlavné mesto pestrý program rôznych žánrov pre rôznorodé publikum na tému korunovácií. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Korunovačnú atmosféru si obyvatelia a návštevníci mesta budú môcť vychutnať počas veľkolepých kultúrnych programov, divadelných predstavení, sakrálnych koncertov, bohoslužieb, dobovej hudobnej produkcie a dobových hier.

„Bratislavské korunovačné dni sú jedinečným podujatím o najslávnejšej histórii nášho mesta. Tento rok sa prenesiem do čias Maximiliána II. a objasníme aj spojenie Bratislavy so slávnou Florenciou. Zažijeme operu pod holým nebom, Mozarta ako slobodomurára a pripomenieme si Prešporského rodáka J.N.Hummela, klavírneho virtuóza, ktorého učil sám Mozart. Chcem poďakovať všetkým, ktorí na jeho príprave participovali, aby vytvorili pre Bratislavčanov jedinečný umelecký zážitok,“ povedala námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková

Obľúbený nápoj Márie Terézie

Narazenie sudu Frankovky modrej, spojené s bezplatnou ochutnávkou nápoja cisárovnej Márie Terézie, predajné stánky, ochutnávky vín od bratislavských vinohradníkov a vinárov… Festival Frankovky modrej je súčasťou Bratislavských korunovačných dní.

Prečítajte si tiež:
Na festival budú dlhšie spomínať! V Karlových Varoch sa ľudia priotrávili - zrejme vodou
Zdroj: facebook.com/Bratislava – hlavné mesto SR

Vinári sa tak od 22. do 24. júna na Primaciálnom námestí slovenskej metropoly pochvália lahodnými výsledkami svojho úsilia.

Ako odroda má Frankovka modrá z hľadiska tradície a obľuby v strednej Európe výnimočné postavenie. Festival slávnostne otvorí primátor Bratislavy v piatok o piatej popoludní. Festival frankovky bude v sobotu i nedeľu prebiehať od desiatej dopoludnia až do desiatej večer. Príďte ochutnať miestne vína a dozvedieť sa viac o aktuálnej úrode.

Zdroje: visitbratislava.com, slovakia.travel

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií