fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku odštartujú klimaštrajky za planétu: Iniciatívu podporia aj školy!


Máte tip? napíšte nám mailom

Študentom nie je ľahostajná klimatická kríza. Aj preto sa mládež z iniciatívy Fridays For Future Slovensko 20. septembra zapojí do globálneho klimatického štrajku. V mestách ich odštartuje niekoľko.

„Organizátori štrajku chcú upozorniť, že klimatická kríza a začínajúci kolaps prírodných ekosystémov je globálny, celospoločenský problém a jej následky ovplyvnia životy budúcich generácií vrátane množstva druhov zamestnaní, rodín, či zraniteľných sociálnych skupín,“ stojí v tlačovej správe od Emmy Zajačkovej, zo študentského klimatického hnutia Fridays For Future Slovensko.

Niektoré školy považujú klimaštrajky za prehnané?

Žiadame školy, aby nás podporili v našom boji za našu budúcnosť na tejto planéte. Vyzývame všetkých riaditeľov, riaditeľky, našich učiteľov, učiteľky, našich profesorov, aby sa k nám v tomto boji pridali. Chápeme, že mnohí z riaditeľov škôl nás nepodporujú a považujú naše činy za prehnané. Úlohou a cieľom každého učiteľa, či učiteľky je odovzdať ich študentom vzdelanie, ktoré ich pripraví na budúcnosť. Pokiaľ chceme mať budúcnosť, pre ktorú má zmysel vzdelávať sa, musíme sa zmobilizovať a urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme prinútili spoločnosť konať,” uviedla (4.9.2019 – poz.red.) na tlačovom brífingu E. Zajačková.

Prečítajte si tiež:
Malajzia už nechce byť skládkou pre bohaté štáty: vráti 3000 ton plastového odpadu do krajín ich pôvodu

 

Zisťovali sme za vás, kde a kedy sa klimaštrajky uskutočnia. „Na Slovensku sú zatiaľ ohlásené štrajky v Bratislave, Žiline a Košiciach o 11.00 hodine.  Podľa študentov je tento čas dôležitý. Študenti totiž v piatok opäť nepôjdu do školy, v čom je podstata klimatického štrajku,“ prezradila Zajačková zo študentského klimatického hnutia Fridays For Future Slovensko.

„Mladí ľudia dúfajú, že ak školy aj neprídu priamo na štrajk, nebudú svojim študentom brániť sa zúčastniť pochodov, tak ako sa to stávalo v niektorých prípadoch v minulosti,“ informuje študentka klimatického hnutia.

Podľa klimaštrajku nám dochádza čas

„Rovnako by sme chceli využiť túto príležitosť a vyzvať všetkých ľudí, ktorým osud našej planéty nie je ľahostajný, aby sa k nám pridali. Klimatická kríza je tou najväčšou výzvou, akej kedy ľudstvo čelilo. Je to dlhodobo neriešený a prehliadaný problém, ktorého následky ovplyvnia životy a budúcnosť každého z nás. Týka sa nás všetkých a preto potrebujeme, aby sme sa všetci spoločne postavili za budúcnosť ľudstva a ukázali, že sme pripravení na potrebné systémové zmeny. Dochádza nám čas a my už musíme konať,“ doplnila Zajačková.

Prečítajte si tiež:
Aj včely si zaslúžia svoj sviatok, myslia si lídri OSN. 20. máj je Svetovým dňom včiel

 

https://www.instagram.com/p/B1_QsYCCIQ-/

Organizátori študentského klimatického hnutia na programe stále pracujú. „Podrobnosti zverejníme čoskoro. Je pre nás však dôležité, aby na zhromaždení odzneli príhovory, ktoré vysvetľujú vážnosť situácie. Rovnako však chceme zapojiť do programu hudobníkov a rôzne kultúrne vstupy, ktoré spravia zhromaždenie možno o niečo radostnejším,“ prezradili zatiaľ našej redakcie. Situáciu budeme aj naďalej sledovať.

 

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií