Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Strašiak žien: rakovina prsníka. V Bratislave sa bude opäť pochodovať za zdravé prsia

Bratislava 13. mája (TASR) – Nezáleží na tom, čo máš v hlave, ale čo nosíš v srdci. To je slogan kampane 11. ročníka AVON Pochodu za zdravé prsia, ktorý sa v Bratislave uskutoční v sobotu 8. júna opäť v areáli Bratislavského hradu.

Program a nové tváre charitatívneho podujatia, ktoré šíri osvetu v oblasti problematiky rakoviny prsníka, podporuje ženy a pomáha im v boji s touto chorobou, predstavili organizátori v pondelok na tlačovej konferencii.

Čím skôr sa rakovina prsníka odhalí, tým optimistickejšie sú vyhliadky na jej vyliečenie.

„Bude o pripomenutí dôležitosti samovyšetrení a preventívnych prehliadok, o množstve odborných informácií a v neposlednom rade o dobrej nálade, príjemne strávenom dni, o bohatom programe,“ povedala Jana Pohorelská z usporiadateľskej kozmetickej spoločnosti.

Prevenciu a samovyšetrenie netreba podceňovať

Rakovina prsníka je závažným celospoločenským, epidemiologickým a sociálnym problémom u žien v každej vekovej kategórii. Vladimír Bella, primár mamologického oddelenia Onkologického ústavu nemocnice sv. Alžbety v Bratislave, dlhoročný garant projektu a predseda OZ Zdravá žena, pripomenul, že najúčinnejšou cestou k včasnému odhaleniu nebezpečenstva rakoviny je prevencia. Čím skôr sa rakovina prsníka odhalí, tým optimistickejšie sú vyhliadky na jej vyliečenie.

View this post on Instagram

Sun is shining and so do we ☀️☀️

A post shared by WOMOM (@womom.thelabel) on

„Každým rokom stúpa počet karcinómov prsníka aj u mladých žien vo svete, ako aj na Slovensku. U nás je to približne 3500 novodiagnostikovaných žien s rakovinou prsníka ročne,“ podčiarkol.

V dôsledku ochorenia rakoviny prsníka prichádzajú mnohé ženy o korunu ich krásy. Nezmení sa len ich doterajší vonkajší vzhľad, ale ako mnohé udávajú, aj ich vnútorné vnímanie a pohľad na svet. Viaceré z nich sa s fyzickými zmenami vyrovnávajú ťažšie, no rýchlo pochopia, že najdôležitejšie je ich vnútorné nastavenie. Nielen to reflektuje slogan kampane „Nezáleží na tom, čo máš v hlave, ale čo nosíš v srdci“.

https://www.instagram.com/p/BuY-VCuneLE/?utm_source=ig_embed

„Chceme zdôrazniť, že podstatné je to, ako sa pacientka cíti v sebe, ako to žena prežíva, aby sa pozitívne nastavila, neriešila to, čo má na hlave. To chceme aj od návštevníkov pochodu, aby ukázali, že to dobro je v srdci, a nesúdili človeka podľa vzhľadu,“ vysvetlila Pohorelská.

Za zdravé prsia budú pochodovať známe osobnosti aj ženy, ktoré prekonali rakovinu

S novou kampaňou sa stotožnili aj nové tváre charitatívneho podujatia. Do boja za zdravé prsia sa rozhodli zapojiť herečka Karin Haydu a herec a hudobník Dano Heriban.

https://www.instagram.com/p/BxKoeAsp9IU/

Okrem známych osobností sa tvárami kampane stali aj dve ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka. Jedna z nich, Erika Mokrý, prináša pohľad na rakovinu a jej liečbu v knižnej prvotine Tak trocha inak, ktorú uvítala do života spolu s ambasádormi projektu. Medzi nimi nechýbali napríklad Alena Heribanová, Hana Rapantová, Karin Habšudová, Beáta Dubasová, Ada Straková, Nora Beňačková či Roman Juraško.

https://www.instagram.com/p/BvroZLvgSiN/

Cieľom každého ročníka charitatívneho podujatia je vyzbierať finančný výťažok, ktorý slúži na aktivity spojené s bojom za zdravé prsia. Minulý rok sa podarilo odovzdať OZ Zdravá žena 24.000 eur. Ako uviedol Bella, suma bola použitá na realizáciu vzdelávacích workshopov a seminárov zameraných na zvýšenie povedomia o rakovine prsníka a dôležitosti prevencie.

Nenahraditeľná ako akt spolupatričnosti

Pochod za zdravé prsia ponúkne celodenný program a viacero sprievodných aktivít. Program štartuje o 10.00 h, so svojimi hudobnými vystúpeniami sa predstavia Dano Heriban, S Hudbou Vesmírnou, Desmod, Campana Batucada či Sima Martausová, ktorej pieseň Nenahraditeľná bude súčasťou aktu spolupatričnosti. Na tradičnú prechádzku Starým Mestom sa ružový dav vydá o 14.30 h. Trasa povedie historickým centrom a jej dĺžka nepresiahne tri kilometre.

Zdroj titulnej foto: instagram.com/womom.thelabel, facebook.com/AVON Pochod za zdravé prsia 2019

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií