Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Teraz príroda potrebuje našu pomoc intenzívne, preto musíme spojiť sily, hovorí marketingová manažérka strediska v Bachledke

Dobrovoľníci vysadia tisíce stromčekov

Malá Franková 17. mája (TASR) – Niekoľko tisíc stromčekov v sobotu (18. 5.) vysadia dobrovoľníci na Spišskej Magure.

Marketingová manažérka strediska v Bachledovej doline Martina Múdra uviedla, že stav tamojších lesov už dlhší čas nie je ideálny. „Sú poškodené víchricami, ktoré sa územím prehnali aj tento rok, ale aj podkôrnym a drevokazným hmyzom,“ skonštatovala.

Dobrovoľníci budú sadiť stromčeky aj zbierať odpadky

Chodník korunami stromov preto oslovil Technickú univerzitu vo Zvolene a Pieninský národný park (PIENAP), ktorí navrhli opatrenia na zlepšenie terajšieho stavu. Stredisko tak každý rok vysadí tisícky nových stromov a osadí lapače hmyzu, aby obnova lesa bola rýchlejšia. Múdra dodala, že sily v sobotu spoja viacerí dobrovoľníci z okolitých obcí i organizácie pôsobiace v tomto regióne. Všetci sa stretnú o 10. hodine v Malej Frankovej pri stanici vleku, s cieľom pomôcť prírode. Počas akcie spolu vysadia viac ako 5000 stromčekov a vyčistia čo najväčšiu časť lesa od odpadkov.

https://www.instagram.com/p/BxRQiEtg80L/

Súčasťou programu bude i prednáška Správy PIENAP-u o ochrane prírody a sprevádzaná vychádzka Chodníkom korunami stromov. Podujatie bude mať i výchovnú funkciu, zúčastnia sa na ňom deti základnej školy vo Veľkej Frankovej aj detského domova. „My túto iniciatívu určite vítame, pretože sa na tomto mieste začína tvoriť opäť druhovo pestrý les a každý jeden strom, ktorý sa v krajine vysadí, je určite pozitívom,“ zhodnotil riaditeľ Správy PIENAP-u Vladimír Kĺč. Dodal, že stromy sa budú tentoraz sadiť v okolí vleku.

Už to nie je čistá monokultúra

Zároveň vysvetlil, že pred desiatkami rokov boli na tomto mieste lúky, kde sa oralo a kosilo, postupne prirodzene zarastali stromami, ale aj umelou výsadbou. Lykožrútová kalamita zasiahla tento región ešte o čosi skôr ako Vysoké Tatry, takže s obnovou lesa začali tamojší urbárnici už skôr.

https://www.instagram.com/p/Bh4RZZpgb9d/

„Magura je horský hrebeň, ktorý má niekoľko typov lesa a biotopov. Tá odolnosť tých smrečín je iná ako niekde v bukovo-jedľovom lese, kde je pestrejšia škála drevín. Dalo sa teda očakávať, že nastane rozklad smrečín na Magure. Výsadba je tu teraz v inom zložení, ako bola tá čistá monokultúra predtým, je tam smrek, breza, jedľa a okolo tých vlekov pôjdu tiež dreviny, ktoré majú dlhšiu trvácnosť. V prvom rade je to jedľa a potom aj tzv. pionierske dreviny ako jarabina a breza,“ doplnil Kĺč.

Stane sa z podujatia každoročná tradícia?

Stredisko má pritom v pláne urobiť z tejto akcie každoročnú tradíciu a vysadiť tisícky nových stromov. „Stromy sme vysádzali svojpomocne už aj v minulosti. Teraz však príroda potrebuje našu pomoc intenzívne, preto musíme spojiť sily, aby sme zvládli vysadiť väčšie množstvo sadeníc a vyčistiť od odpadkov čo najväčšiu časť lesa,“ skonštatovala Múdra.

https://www.instagram.com/p/BxNiFVlhzJq/

V Bachledovej doline si uvedomujú, že prírodu zaťažuje i rastúci turizmus. Návštevníci pohybujúci sa prírodou mimo vyznačených chodníkov sa podľa Múdrej nesprávajú vždy vzorne. „Odpadky nachádzame po celom lese,“ upozornila a dodala, že chcú preto investovať i do osvety turistov. Už dlhšie sa v stredisku nachádza informačné miesto, v ktorom sa turisti dozvedia, ako dlho sa v prírode rozkladá jednotlivý odpad, edukačných miest a foriem ešte pribudne. „Vypracovali sme niekoľko opatrení a krokov, ktorými chce postupne zlepšovať stav okolitej prírody a prispieť tak k jej zachovaniu pre ďalšie generácie,“ uzatvára Múdra.

Možno to nebude taký rekord, ako to bolo v prípade Indov, ktorí za 12 hodín vysadili až 66 miliónov stromov, no i tak to má obrovský zmysel. Takisto stojí za zmienku aj článok o inšpiratívnom mužovi, ktorí denne sadí stromy už celých 40 rokov. Alebo napríklad títo manželia, ktorí za 20 rokov vysadili viac ako 2 milióny stromov v Brazílii.

Tešíme sa, že podobné iniciatívy v posledných rokoch vznikajú aj u nás na Slovensku.

Zdroj titulnej foto: instagram.com/kolorteczy_, instagram.com/emimino.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií